جلسه دوازدهم دوره استاد برتر 2

جلسه دوازدهم دوره استاد برتر در تاریخ 98/9/24 با محوریت موضوع مزاج شناسی برگزار شد تا اساتید حاضر در این جلسه بتوانند با استفاده از مزاج افراد، شیوه های تدریس به آنان را تشخیص دهند و به بهترین شکل ممکن بتوانند آموزش خود را ارائه دهند. استاد مصطفایی و استاد وطن پور مدرسان این جلسه بودند. گزارش ویدئویی این جلسه را می‌توانید در کلیپ زیر مشاهده کنید.

آنچه در جلسه دوازدهم دوره استاد برتر 2 گذشت

  • مزاج شناسی چیست؟
  • کاربردهای مزاج شناسی در زندگی
  • اهمیت مزاج شناسی در تدریس

در ادامه می‌توانید گزارش مفصل تری از این جلسه متفاوت بخوانید…

مزاج شناسی چیست؟

هر انسانی مزاج مخصوص به خودش را دارد و هر مزاجی هم خصوصیات مخصوص به خودش را. در این جلسه ابتدا استاد وطن پور به تعریف موضوع مزاج شناسی پرداخت و انواع مزاج ها را برای اساتید شرکت کننده در دوره استاد برتر نام برد.

فکر نمی‌کنم اکثر مدرسان و معلمان ما بدانند که اصلاً مزاج شناسی چیست و تا چه حد می‌تواند به آن ها در بحث تدریس کمک کند. در ادامه به این موضوع بیشتر اشاره خواهیم کرد. اما قبل از هر چیز بهتر است این تذکر را به شما بدهم که اگر بحث مزاج شناسی را به خوبی یاد بگیرید، در همه جوانب زندگیتان اتفاقات مثبت بسیار زیادی خواهد افتاد.

دروه استاد برتر 2 -مزاج شناسی (1)

 

کاربردهای مزاج شناسی در زندگی

مزاج شناسی در زندگی کاربردهای بسیار فراوانی دارد. در خانواده، شغل، ارتباط با دوستان، کسب و کار و… می‌تواند بسیار به شما کمک کند. یعنی اگر شما بدانید خصوصیات هر مزاجی چیست و چگونه باید با افرادی که مزاج های مختلفی دارند برخورد کنید، می‌توانید اوضاع بسیار خوبی را در زندگیتان حاکم کنید.

مثلاً اگر بدانید مزاج همسر خود چیست، بسیار بهتر می‌توانید با او ارتباط برقرار کنید و مشکلات و خواسته هایش را متوجه شوید. چون همان طور که گفتم افراد هر مزاجی یک سری خصوصیات خاص دارند که دست خودشان هم نیست. خصوصیتشان این طور است. پس با شناخت مزاج افراد می‌توانید بهتر با آن ها ارتباط برقرار کنید.

دروه استاد برتر 2 مزاج شناسی

اهمیت مزاج شناسی در تدریس

شناخت مزاج دانش آموزان و شاگردان به شدت می‌تواند به معلم در تدریس موضوعات مختلف کمک کند. مثلاً دانش آموزی که مزاج سردی دارد، خصوصیت اصلی اش این است که بی حال است و ظاهرش یک جوری است که گویا همیشه خسته است. اما متاسفانه اکثر معلمان ما به دلیل ماهر نبودن در بحث مزاج شناسی، تصور می‌کنند آن دانش آموز خوابش می‌آید و حواسش به کلاس نیست.

اصولاً بحث مزاج و مزاج شناسی تا حد زیادی حلقه مفقوده مسائل تدریس است که ما در این جلسه تمام تلاش خود را کردیم اساتیدی که در کلاس استاد برتر شرکت می‌کنند را با این موضوع آشنا کنیم.

امیدوارم همه اساتید ما به زودی این موضوع را یاد بگیرند و با توجه به آن بهترین نوع تدریس را داشته باشند. موفق باشید…

دروه استاد برتر 2 -مزاج شناسی (2)


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --