چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان و نوجوانان دنیای امروزه، پیدا کردن شغل مورد علاقه آن ها می باشد که معمولاً در این کار ناموفق هستند! یعنی نمی دانند چطور و از چه طریقی باید متوجه این موضوع شوند و مدام از خود می پرسند که چگونه شغل دلخواهم را پیدا کنم!؟ ما در این مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه تکلیف شما را با این موضوع روشن کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به شغل مورد علاقه خود دست پیدا کنید. در واقع شما در مقاله چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم؟
 • من برای چه کاری ساخته شده ام؟
 • تست پيدا كردن شغل مورد علاقه
 • کتاب شغل مورد علاقه من
 • علاقه شغلی چگونه ایجاد میشود؟

از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم؟

معمولاً زمانی که کلمه علاقه شنیده می شود، ما یاد مواردی مانند دلبستگی، محبت، وابستگی، عطش و… می افتیم؛ اگر قرار باشد تعریفی مختصر و مفید از آن داشته باشیم، می توانیم بگوییم که اگر به طور ناخودآگاه به یک موضوع گرایش داشته باشیم و در واقع، آن مبحث برایمان جذب کننده باشد و همچنین خودمان تمایل بالایی برای رسیدن به آن داشته باشیم، علاقه بالایی به آن داریم.

از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم؟

اما برای کشف علایق شغلی، شما باید به چند سوال بسیار مهم و حیاتی پاسخ دهید که این پاسخ ها هر کدام تأثیر بسیار مهمی در پیدا کردن شغل مورد علاقه تان دارد.

تعدادی از مهم ترین این سوالات عبارتند از:

 • چه چیزی شما را به وجد می آورد؟
 • کدام کارها را وقتی انجام می دهید متوجه گذر زمان نمی شوید؟
 • علت علاقه شما نسبت به کارهای مورد علاقه چیست؟
 • اگر از مسائل مالی بی نیاز شوید چه شغلی را انتخاب می کنید؟
 • ده شغلی که به هیچ وجه آنها را برای کار انتخاب نخواهید کرد، چه مشاغلی هستند؟

پاسخ دادن به این 6 سوال طبیعتاً می توند کمک بسیار زیادی در کشف علاقه شغلی به شما بکند؛ اما اگر با وجود پاسخ به این سوالات نتوانستید کاری از پیش ببرید و به پاسخ خود برسید، پیشنهاد می کنم به مقاله کشف علایق واقعی مراجعه کنید و سوالات موجود در آن مقاله را هم به عنوان سوالات کمکی پاسخ دهید؛ در آن صورت است که می توان گفت شما حتماً به علایق واقعی خود رسیده اید.

من برای چه کاری ساخته شده ام؟

هر فردی در زندگی خود یک رسالت مشخص دارد که می توان گفت برای آن کار ساخته شده است و تنها می تواند موفقیت را با حرکت در مسیر آن تجربه کند. این رسالت و هدف اصلی زندگی هر فرد، به نوعی متشکل از چند حیطه متفاوت و مختلف است که باید مانند یک پازل در کنار یکدیگر چیده شوند تا چهره واقعی خود را نشان دهد.

در واقع همان طور که در مقاله کشف رسالت زندگی هم گفتیم، معمولاً استعدادها و علایق ما در یک راستا هستند و اگر علایق خود را پیدا کنیم، می‌توانیم به راحتی استعداد خود را نیز کشف کنیم. پس دو مورد از اصلی ترین راه های کشف رسالت، پیدا کردن علایق و استعدادهای فرد است. اما این که چطور باید این دو مورد کشف شوند، خود ماجای مفصلی دارد که در بخش بعدی به طور کامل آن را توضیح خواهم داد.

من برای چه کاری ساخته شده ام؟

چطور علاقه، استعداد و هدف خود را پیدا کنیم؟

زمانی که شما به کاری علاقه داشته باشید، مسلماً با شوق و ذوق بیشتری به سمت آن می‌روید و در نهایت هم، نتایج بهتری خواهید گرفت.  اما برعکس، وقتی با بی میلی به سمت کاری بروید، امکان ندارد در نهایت در آن به موفقیت برسید. این را همه افراد صاحب نظر دنیا می‌گویند. پس یکی از دلایلی که موجب می‌شود استعداد ما در کاری بیشتر شود، همین بحث وجود یا عدم وجود علاقه است. می توان گفت تنها راه خستگی ناپذیری شما، حرکت در مسیر علایقتان است.

اما همان طور که گفتم برای رسیدن به رسالت واقعی زندگی، تنها علاقه کافی نیست و شما نیاز به 5 عنصر اصلی دارید: علایق، ارزش ها، هوش ها، مزاج و تیپ های شخصیتی؛ تا زمانی که این 5 عنصر در کنار هم شناخته نشوند، شما نمی توانید استعداد اصلی و رسالتزندگی خود را پیدا کنید. کشف این عناصر هم طبیعتاً کار ساده ای نیست و یک فرد متخصص باید این کار را انجام دهد. خبر خوب من به شما این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع کشف استعداد و علایق به صورت تخصصی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

بسته جامع استعدادیابی

تست پيدا كردن شغل مورد علاقه

یکی از رایج ترین تست هایی که برای کشف شغل مورد علاقه افراد از آن استفاده می شود، تست استعدادیابی هالند می باشد که توسط روانشناسی به نام جان لوییز هالند تهیه شده و اکنون یکی از مهم ترین راه های کشف استعداد و علاقه افراد به شمار می رود.

هالند افراد را به 6 تیپ شخصیتی مختلف تقسیم بندی می کند که میزان هر کدام از آن ها ویژگی ها و صفات متفاوتی دارد که با توجه به پاسخ هایی که افراد به سوالات این تست می دهند، مشخص می شود.

اگر شما نیز می خواهید درباره این تست اطلاعات بیشتری داشته باشید و آن را انجام دهید، پیشنهاد می کنم که به صفحه تست استعدادیابی هالند مراجعه کنید تا به خوبی تست کشف علایق خود را انجام دهید.

کتاب شغل مورد علاقه من

در حوزه استعدادیابی و کشف علایق، کتاب های زیادی نوشته نشده و تعداد آن ها انگشت شمار می باشد. اما با قدرت می توان بهترین کتاب در این حوزه را کتاب بی مصرف نیستی اثر مجتبی مصطفایی دانست که با ترکیب بهترین تست های موجود در سر تا سر دنیا و البته چاشنی تجربه چندین و چند ساله استعدادیابی آن را تبدیل به کتابی کامل و بی نقص در این زمینه کرده است.

پیشنهاد می کنم اگر برای این کار به دنبال مطالعه کتاب هستید، حتماً بی مصرف نیستی را مطالعه کنید و شک نکنید که می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند. برای مشاهده توضیحات بیشتر درباره آن، به صفجه کتاب استعدادیابی مراجعه کنید.

کتاب شغل مورد علاقه من

علاقه شغلی چگونه ایجاد میشود؟

شکی نیست که وقتی شما به کار خود علاقه داشته باشید، اتفاقات بی نظیری در طول زندگی مانند موارد زیر برایتان رقم خواهد خورد:

 • هر روز صبح یک تولد دوباره برای شماست و با عشق هر روزتان را آغاز خواهید کرد.
 • وقتی عاشق کارتان باشیم از هیچ فرصتی برای پیشرفت دریغ نخواهید کرد و رشد قابل توجهی نصیبتان خواهد شد.
 • افزایش حقوق و درآمد هم بدون شک نصیب آن هایی می‌شود که کاری را بدون عیب انجام می دهند و این امر هم برای آن هایی هست که کار را با تمام وجود و با عشق به سرانجام می رسانند.
 • آرامش روانی، حال خوب ، زندگی شاد و کلی اتفاق خوب دیگر نتیجه های بعدی کاری است که عاشقانه انجامش می دهید.

اما اگر از ابتدا با راه هایی که در این مقاله نیز گفته شد توانسته باشید به شغل مورد علاقه خود دست پیدا کنید که فوق العاده است؛ اما اگر چنین نباشد، کارتان بسیار سخت خواهد بود.

در ابتدا پیشنهاد می کنم حتماً شغل خود را تغییر دهید و به سراغ کاری بروید که به آن علاقه دارید. اما اگر به هر دلیلی امکان این کار وجود ندارد، می توانید با استفاده از راه های زیر کمی به خودتان حس و حال بهتری در محیط کار بدهید:

 1. به مزایای شغل خود بیندیشی
 2. با همکارانتان رابطه صمیمی ایجاد کنید
 3. از افراد منفی باف که به شما حس بدی درباره شغلتان می دهند دوری کنید
 4. برای ارتقا شغل تلاش کنید
 5. با افراد اگاه در این زمینه صحبت کنید
 6. و…

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد بتوانید به بهترین شکل ممکن به شغل مورد علاقه خود برسید و از آن لذت ببرید. موفق باشید.

favorite jobپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image