فن بیان در تدریس

فن بیان در تدریس ، مهارتی است که اگر می‌خواهید به یک مدرس حرفه ای تبدیل شوید و در حوزه تدریس حرفی برای گفتن داشته باشید، باید آن را در وجود خودتان تقویت کنید. در این مقاله به 10 تکنیک فوق العاده اشاره خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها به طرز عجیبی مهارت فن بیان در تدریس خود را افزایش دهید و بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

در مقاله فن بیان در تدریس می‌خوانید

  1. با صدای بلند و رسا صحبت کنید
  2. خیلی آرام و یا با سرعت صحبت نکنید!
  3. تکه کلام نداشته باشید
  4. با شاگردان خود ارتباط چشمی خوبی بگیرید
  5. ابهت و کاریزما داشته باشید
  6. کلاس تان را خشک برگزار نکنید!
  7. دانش آموزان خود را به خوبی بشناسید
  8. خود را به مطالب مسلط نشان دهید
  9. تا می‌توانید خلاصه و کامل صحبت کنید
  10. یادتان باشد همه، افراد پر انرژی را دوست دارند

در ادامه با این 10 تکنیک به خوبی آشنا خواهید شد…

چگونه فن بیان خوبی در تدریس داشته باشیم؟

ترجیح می‌دهم زیاد حاشیه نروم و منتظرتان نگذارم. خیلی سریع شروع می‌کنیم به بیان 10 تکنیک تقویت فن بیان در تدریس . حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

1. با صدای بلند و رسا صحبت کنید

اولین گام برای این که بتوانید در تدریس فن بیان خوبی داشته باشید، این است که بلند و رسا صحبت کنید. مسلماً بلند صحبت کردن به شاگردان تان این احساس را می‌دهد که شما فردی با اعتماد به نفس هستید و به مطالب خود اعتماد کامل دارید. همچنین باعث فهم بهتر مخاطب شده و کمک می‌کند آن ها بهتر مطالب را یاد بگیرند و به حافظه بسپارند.

رسا صحبت کردن هم همان طور که از اسمش مشخص است یعنی دقیقاً مشخص باشد چه می‌گویید و زیر لب و یا تند تند صحبت نکنید. در ادامه درباره این نوع صحبت کردن بیشتر توضیح خواهیم داد اما حواستان باشد در خلال صحبت های خود هرگز آرام و نامشخص صحبت نکنید. این مهم ترین نکته برای تقویت فن بیان در تدریس است.

برای داشتن فن بیان در تدریس خوب، بلند و رسا صحبت کنید

2. خیلی آرام و یا با سرعت صحبت نکنید!

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که بعضی از معلمان و اساتید ما انجام می‌دهند، این است که خیلی کند و آرام صحبت می‌کنند و به قولی حوصله سر بر حرف می‌زنند! مسلّم است که شاگردان همچین معلمی احساس خستگی یا خواب آلودگی بهشان دست دهد و علاقه ای به شنیدن حرف های او نداشته باشند.

اما بعضی معلمان دیگر از آن ور بوم می‌افتند! یعنی به قدری تند درس می‌دهند و صحبت می‌کنند که دانش آموز هیچ چیز متوجه نمی‌شود! حالا یا صحبت های استاد را اصلاً متوجه نمی‌شود، و یا نمی‌تواند به آن ها توجه کند. چرا که اگر بخواهد به هر صحبت معلم دقت کند، اداه صحبت های او را از دست خواهد داد و نخواهد فهمید.

پس دقت کنید که در صحبت کردن هم میانه روی داشته باشید و افراط و تفریط نکنید. همان طور که اما علی (علیه السلام) هم می‌فرمایند: “جاهل را ندیدم مگر در دو حالت: افراط و تفریط…”

افراط و تفریط در فن بیان در تدریس

3. تیکه کلام نداشته باشید

تیکه کلام یکی از آن چیزهایی است که می‌تواند فن بیان هر کسی را زیر سوال ببرد. کلماتی مانند ” اِ….، مثلاً، به طور مثال، اوووووم، در واقع و…” همگی از تیکه کلام های رایج و متداولی هستند که اکثر افراد از آن ها استفاده می‌کنند.

این جور تیکه کلام ها عدم تسلط فرد گوینده را به مطالبش نشان می‌دهد. سعی کنید تا می‌توانید از این جور تیکه کلام ها دوری کنید تا فوق العاده مسلط به نظر برسید و فن بیانتان هم تقویت شود.

در مقاله چگونه تیکه کلام خود را از بین ببریم ، به راه های فوق العاده ای اشاره کرده ایم که می‌توانید با استفاده از آن ها به بهترین و راحت ترین شکل ممکن تیکه کلام های خود را از دایره لغات و فن بیانتان حذف کنید. پس پیشنهاد می‌کنم اگر تیکه کلام های زیادی دارید و مدام در حال استفاده از آن ها هستید، آن مقاله را هم مطالعه کنید.

تیکه کلام در فن بیان در تدریس یعنی عدم تسلط گوینده به مطالبش
تیکه کلام در فن بیان در تدریس یعنی عدم تسلط گوینده به مطالبش

4. با شاگردان خود ارتباط چشمی خوبی بگیرید

داشتن ارتباط چشمی مناسب با مخاطب، تاثیر بسیار زیادی در انتقال مطلب به او دارد. زمانی که با او ارتباط چشم در چشم خوبی می‌گیرید، در واقع مجبورش می‌کنید که به صحبت های شما گوش دهد و تمام توجه خود را روی شما متمرکز کند.

سعی کنید نگاه خود را روی تمامی شاگردانتان پخش کنید و فقط به یک نفر توجه نکنید. توجه کردن فقط به یک نفر ممکن است باعث عصبانیت و ناراحتی سایر شاگردان شود.

پس همه جوانب را در نظر بگیرید و حتماً با شاگردانتان ارتباط چشمی خوبی برقرار کنید.

برای داشتن فن بیان در تدریس خوب، با مخاطبان خود ارتباط چشمی بگیرید

5. ابهت و کاریزما داشته باشید

قبول دارید یکی از مهم ترین ویژگی های یک معلم خوب، داشتن ابهت و کاریزمای بالا است؟ معمولاً معلمانی که با ابهت تر هستند، هم از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند، هم دانش آموزان بیشتر از آن ها حساب می‌برند. در نتیجه خودشان هم بهتر می‌توانند کلاسشان را اداره کنند و حال و روز بهتری دارند.

معلمان کاریزماتیک معمولاً فن بیان بسیار قوی هم دارند. به طوری که می‌توانند به راحتی یک دانش آموز را با یک حرف کوچکشان را به خوبی تشویق کرده و یا کاری کنند که در کوتاه ترین زمان ممکن نابود شوند! پس سعی کنید ابهت و کاریزمای خود را حفظ کنید تا در نگاه شاگردان خود معلمی مقتدر و محبوب به نظر بیایید.

ابهت و کاریزما نقش بالایی در فن بیان در تدریس دارد
ابهت و کاریزما نقش بالایی در فن بیان در تدریس دارد

6. کلاس تان را خشک برگزار نکنید!

منظور از خشک برگزار کردن کلاس این است که نگذارید روند کلاستان سرد و اذیت کننده شود. معمولاً هیچ کس تمایلی به حضور در کلاس اساتیدی را ندارد که از همان ابتدا تا آخر کلاس فقط درس می‌دهند و هیچ تغییری در صحبت هایشان ایجاد نمی‌شود.

سعی کنید در کلاس خود از زدن حرف ها و شوخی هایی که می‌توانند شاگردان تان را بخندانند دریغ نکنید. خندیدن هنگام آموزش می‌تواند میزان یادگیری و انرژی را چندین برابر کند.

همان طور که پیش تر هم گفتم اکثر افراد از معلمان با جذبه و با ابهت خوششان می‌آید و دوستشان دارند. اما اگر فقط برای شاگردان جذبه بگیرید و فردی عصبی به نظر بیایید، شک نکنید نتایجی عکس آنچه مورد نظرتان است خواهید گرفت. شوخی و خنده، صحبت کردن درباره مسائل مهم جامعه، تا حدودی صمیمی شدن با شاگردان و… می‌توانند راهکارهای خوبی برای جلوگیری از یکنواخت شدن کلاس باشند که حتماً باید از آن ها استفاده کنید.

شوخی و خنده برای داشتن فن بیان در تدریس خوب ضروری است

7. دانش آموزان خود را به خوبی بشناسید

در مقاله فن بیان در فروش ، به شما گفتیم اگر بتوانید مشتری خود را بشناسید و با خصوصیات او آشنا شوید، کارتان فوق العاده راحت تر خواهد شد و بهتر می‌توانید کالای خود را به او بفروشید. در تدریس هم همین طور است. اگر شاگردان خود را دقیق بشناسید و بدانید چه ویژگی هایی دارند، چه مدلی باید با آن ها صحبت کنید، چگونه باید رفتار کنید و…، بسیار به شما در تدریس کمک خواهد کرد و می‌توانید از فن بیان قوی تری در ارتباط با آن ها استفاده کنید.

شناخت شاگردان برای داشتن فن بیان در تدریس خوب ضروری است
شناخت شاگردان برای داشتن فن بیان در تدریس خوب ضروری است

8. خود را به مطالب مسلط نشان دهید

همین که شما مطالبتان را فراموش نکنید، در هنگام بیان آن ها تپق نزنید، خوب و روان صحبت کنید، چندین بار از قبل مطالب را تمرین کرده باشید و خلاصه این که نکاتی که به شما گفته شد را به خوبی رعایت کنید، یعنی روی مطالب خود مسلط هستید.

همان طور که پیش تر هم اشاره کردم داشتن تسلط در ارائه مطالب، مخاطبانتان را به پای صحبت های شما میخکوب خواهد کرد و علاقه بیشتری برای شنیدن صحبت های شما خواهند داشت. همچنین تسلط شما را فردی با اعتماد به نفس نشان خواهد داد. پس فکر می‌کنم این همه مزیت، ارزش این را داشته باشد که تمام تلاش خود را بکنید تا روی مطالبتان مسلط باشید.

داشتن تسلط برای فن بیان در تدریس خوب ضروری است

9. تا می‌توانید خلاصه و کامل صحبت کنید

اکثر افراد حوصله شنیدن مطالب زیاد را ندارند. اگر بتوانید مطالب تان را در عین کامل بودن، در کوتاه ترین زمان ممکن به شاگردان خود انتقال دهید، مسلماً نتایج بسیار خوبی هم خواهید گرفت و بهترین کار ممکن را کرده اید. چرا که کامل توضیح دادن مطالب به صورت خلاصه، باعث یادگیری بهتر شاگردان تان خواهد شد.

البته سعی نکنید مطالب را طوری خلاصه کنید که شاگردان تان هیچ چیزی از آن ها نفهمند. بلکه باید کاری کنید که مطالب علاوه بر کوتاه بودن، مفید هم باشند. در یک جمله: مختصر و مفید تدریس کنید…

برای داشتن فن بیان در تدریس خوب، مختصر و مفید تدریس کنید

10. یادتان باشد همه، افراد پر انرژی را دوست دارند

مسلماً نمی‌توان نقش انرژی را در تدریس دست کم گرفت. تقریباً همه مردم، افراد پر انرژی را دوست دارند و از هم نشینی با آن ها لذت می‌برند. اگر بتوانید انرژی خود را از اول تا آخر تدریس تان بالا نگه دارید و آن را به شاگردان خود هم منتقل کنید، آن وقت است که می‌توان گفت شما در اداره کلاستان موفق بوده اید و به یک استاد برتر تبدیل شده اید.

فن بیان در تدریس تان قوی شد؟

اگر همه این 10 نکته ای را که خدمت تان عرض کردم را به خوبی رعایت کنید و د انجام آن ها موفق باشید، قطعاً فن بیان در تدریس تان به شدت تقویت خواهد شد و آن وقت است که می‌توانید ادعای حرفه ای بودن داشته باشید.

البته تقویت فن بیان به این راحتی ها هم نخواهد بود و باید در انجام تکنیک های آن مُصِر باشید. همچنین اگر به دنبال راه های دیگری برای تقویت فن بیان خود هستید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم را هم مطالعه کنید.

اگر شما هم راه دیگری برای تقویت فن بیان در تدریس سراغ دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا همه بتوانیم از آن ها استفاده بکنیم.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image