فن بیان در خانواده

فن بیان در خانواده… بعد از استقبال شما عزیزان از مقاله فن بیان در خواستگاری می پردازیم به یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر فردی باید برای داشتن زندگی شخصی و خانوادگی هر چه بهتر آن را دارا باشد یعنی فن بیان در خانواده . به شما قول می دهم اگر اصول آن را به خوبی فرا بگیرید و بتوانید آن ها را رعایت کنید، قطعاً یک زندگی رویایی را برای خود و خانواده تان خواهید ساخت و دیگر بسیاری از مشکلات متداول در زندگی اکثر افراد را نخواهید داشت. با ما تا پایان همراه باشید تا بهترین و مهم ترین اصول فن بیان در خانواده را یاد بگیرید. 

در مقاله فن بیان در خانواده می‌خوانید

 1. درک متقابل از یکدیگر داشته باشید.
 2. اصول صحیح انتقاد را یاد بگیرید.
 3. بدانید چه زمانی باید چه کاری را انجام دهید.
 4. با محبت با یکدیگر رفتار کنید.
 5. شنونده خوبی برای اعضای خانواده تان باشید.
 6. به اعضای خانواده خود کمک کنید و با آن ها همدل باشید.
 7. گاهی لازم است از حق خود بگذرید و کوتاه بیایید.
 8. گاهی هم کوتاه آمدن بزرگ ترین اشتباه ممکن است!
 9. مسئولیت های خود را بدانید و آن ها را به خوبی انجام دهید.
 10. اعضای خانواده خود را تشویق کنید.

در ادامه 10 تکنیک فوق العاده برای تقویت فن بیان در خانواده را خدمتتان عرض خواهیم کرد. اما اگر می‌خواهید فن بیان خود را در همه جوانب بسیار قدرتمند کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان را هم مطالعه کنید.

 

اصول فن بیان در خانواده

اگر در ارتباط با همسر و فرزندان خود خود مشکل دارید، اگر نمی‌توانید به خوبی یکدیگر را درک کنید، اگر زیاد با آن ها خود جر و بحث می‌کنید و مدام در حال دعوا کردن با یکدیگر هستید، اگر… ؛ پس دقیقاً این مقاله برای شما نوشته شده است! ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه با فن بیان خود کاری کنید که روابطتان با یکدیگر محکم و دوستانه شود، چگونه کاری کنید که خواسته های هر دو طرف به خوبی اجابت شود، چگونه بهترین اتفاقات را برای خودتان و خانواده تان رقم بزنید و…

پس شما را دعوت می کنم که حتماً تا انتها با من و این مقاله همراه باشید تا اصول فن بیان در خانواده را به خوبی یاد بگیرید و همه اتفاقات خوبی که به آن ها اشاره کردم را رقم بزنید.

شک نکنید بعد از مطالعه این مقاله می‌توانید محیط خانواده تان را به محیطی رویایی برای خود و سایر اعضای آن تبدیل کنید.

یاد گرفتن اصول فن بیان در خانواده می‌تواند کمک بسیار زیادی به محکم شدن روابط شما با خانواده تان کند
یاد گرفتن اصول فن بیان در خانواده می‌تواند کمک بسیار زیادی به محکم شدن روابط شما با خانواده تان کند

1. درک متقابل از یکدیگر داشته باشید

زمانی که همسر یا فرزند شما خسته از سرکار یا مدرسه و یا هر جای دیگری به منزل می‌آید و در کنار شماست، حتماً خستگی آن ها را درک کنید و در اصطلاح زیاد به آن ها ” غُر نزنید!”

همسر شما تمام تلاش خود را می‌کند که بهترین اتفاقات را برای خانواده اش فراهم کند و به همین علت معمولاً از صبح تا غروب در حال کار کردن است. پس خیلی طبیعی است که زمانی که به خانه اش بر می‌گردد خسته باشد و نتواند آن طور که باید به شما توجه و محبت کند. (البته این کار هم اشتباه است و او هم باید خواسته های شما را به خوبی بشناسد و به آن ها عمل کند. اما به علت خستگی معمولاً نمی‌توانند این خواسته ها را به خوبی اجابت کنند. پس بهتر است که شما آن ها را درک کنید و او را آرام کنید تا خستگی اش از بین برود و سپس بتواند با شما نیز ارتباط برقرار کند.)

یا فرزند نوجوان شما دوست دارد خستگی اش به طور کامل از بین برود و آن زمان با دیگران ارتباط بگیرد. پس از بیان جملات نیش دار و کنایه داری مانند: خستگیتو برا من آوردی و… خودداری کنید. همچنین زن خانواده که در منزل در حال زحمت کشیدن می باشد را در نظر بگیریم و کارهای او را بیهوره تصور نکنیم. این نوع جملات و رفتارها قطعاً بدترین نتیجه ممکن را به همراه خواهند داشت.

پس برای بهتر شدن هر چه بهتر روابط خانوادگی تان، سعی کنید درک متقابل از یکدیگر داشته باشید و به بیان خود بسیار دقت کنید.

گاهی اوقات در خانواده خود را جای طرف مقابل بگذارید
گاهی اوقات در خانواده خود را جای طرف مقابل بگذارید

2. اصول صحیح انتقاد را یاد بگیرید

انتقاد کردن اصول بسیار مهم و دقیقی دارد که متاسفانه اکثر افراد آن ها را نمی‌دانند و همین نکته باعث می‌شود سوءتفاهم ها و مشکلات بسیار زیادی میان افراد مختلف به وجود بیاید. همچنین انتقاد بیجا و نادرست نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث لجبازی طرف مقابل هم شود و به کار خود مصمم تر از قبل ادامه دهد. در ادامه چند مورد از مهم ترین اصول صحیح انتقاد کردن را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 1. نکات مثبت طرف مقابل را هم بازگو کنید.
 2. فرد مقابل خود را به هیچ وجه با دیگران مقایسه نکنید. (متأسفانه اکثر افراد این اشتباه را انجام می‌دهند و با مقایسه کردن افراد با دیگران، آن ها را عصبانی و لجباز می‌کنند. مثلاً می‌گویند: بچه های مردمو ببین چی کار میکنن! که این کار بزرگترین اشتباه هنگام انتقاد کردن است.)
 3. بیش از حد طبیعی هم انتقاد نکنید
 4. زمانی که از کسی انتقاد می‌کنید، منتظر پاسخ های او هم باشید و بگذارید دلیل کارهایش را برای شما توضیح دهد.
 5. فزد مقابل خود را محکوم و تخریب شخصیتی نکنید!

این موراد، 5 مورد از مهم ترین اصولی بودند که باید هنگام انتقاد کردن از هر کسی آن ها را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید نکات بیشتری درباره انتقاد صحیح و موفق بدانید ، حتماً مقاله اصول انتقاد را هم مطالعه کنید.

با تقویت فن بیان در خانواده ، اصول صحیح انتقاد کردن را یاد می‌گیرید

3. بدانید چه زمانی باید چه کاری را انجام بدهید

نکته مهم دیگری که برای تقویت فن بیان در خانواده باید آن را انجام دهید، این است که به موقعیت ها به درستی توجه کنید. یعنی بدانید چه زمانی باید از اعضای خانواده خود انتقاد کنید، چه زمانی باید به آن ها محبت کنید، چه موقعی باید با ناراحتی با آن ها رفتار کنید و چه وقتی باید با خوش رویی تمام با آن ها برخورد کنید.

مثلاً دقت داشته باشید که زمانی که هر یک از اعضای خانواده شما عصبانی است، اصلاً وقت خوبی برای انتقاد کردن نیست، چون ممکن است هر پاسخی از آن ها دریافت کنید و حرمت ها از بین برود. و یا زمانی که همه خوشحال هستند و همه اعضای خانواده می‌خندند، چرا باید با انتقاد و یا دعوا کردن با کسی حال بقیه را خراب کنیم؟ بهتر است بگذاریم در زمان مناسب تری احساس خود را نشان دهیم.

برای جلوگیری از بروز مشکلات خانوادگی، باید فن بیان در خانواده تان را تقویت کنید
برای جلوگیری از بروز مشکلات خانوادگی، باید فن بیان در خانواده تان را تقویت کنید

4. با محبت با یکدیگر رفتار کنید

از محبت خارها گل می‌شود…

این جمله را احتمالاً زیاد شنیده اید. واقعاً هم همین طور است، یعنی اصلاً خصلت انسان ها طوری است که محبت دیدن را دوست دارند و حالشان زمانی که به آن ها محبت می‌شود عالی می‌شود. کمی به خودتان و رفتارهایتان دقت کنید؛ قطعاً خود شما هم همین طور هستید. یعنی دوست دارید مدام از سوی دیگران محبت ببینید و حال خود را خوب کنید.

خانواده، اولین و اصلی ترین مرکز محبت در زندگی هر فردی است. قطعاً حسی که پدر یا مادر به فرزند خود یا به یکدیگر دارند، حسی فوق العاده محبت آمیز است و می‌تون گفت اصلی ترین دلیل آرامش افراد است.

یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند باعث افزایش محبت میان اعضای خانواده شود، صدا زدن یکدیگر یا الفاظی مانند “عزیزم، جان ، مهربونم و…” است. سعی کنید تا می‌توانید یکدیگر را محبت آمیز صدا بزنید تا محبت تان هم به شدت افزایش پیدا کند.

با تقویت فن بیان در خانواده خود، محبت را میان اعضا بیشتر کنید

5. شنونده خوبی برای اعضای خانواده تان باشید

خوب گوش دادن خودش یک مهارت است و افرادی که این مهارت را داشته باشند، معمولاً میان افراد دیگر محبوب تر و مقبول تر هستند. این گونه افراد قابلیت این را دارند که ساعت ها کنارشان بنشینی و با آن ها درد و دل کنی و مدام حس خوب از آن ها بگیری. آیا واقعاً نباید این افراد را دوست داشت و اعتماد بیشتری به آن ها کرد؟ طبیعتاً جواب مثبت است. پیشنهاد می‌کنم برای بهتر کردن روابط خود با خانواده حتماً شنونده خوبی برای آن ها باشید. چند مورد از مهم ترین تکنیک های خوب گوش دادن عبارتند از:

 1. توجه جسمی (مانند تکان دادن سر، لبخند زدن، ارتباط چشمی و…)
 2. پرسیدن سوال از گوینده درباره صحبت هایش
 3. بیان کردن نظرات خود درباره حرف های گوینده
 4. نپریدن وسط حرف های گوینده
 5. تایید کردن صحبت های طرف مقابل و…

برای این که با سایر تکنیک های گوش دادن عالی و موثر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله هنر خوب گوش دادن را هم مطالعه کنید.

برای تقویت فن بیان در خانواده خود، خوب گوش دادن را یاد بگیرید

6. به اعضای خانواده خود کمک کنید و با آن ها همدل باشید

اعضای خانواده بهترین افراد برای مشورت کردن، درد و دل کردن، ابراز احساسات و… هستند. اگر نتوانیم از آن ها کمک بگیریم، پس چه کار می‌خواهیم بکنیم؟ قطعاً مهربان تر و مطمئن تر از اعضای خانواده هیچ کجا پیدا نمی‌شود. پس بهتر است همه اعضا، خود را تبدیل به یک فرد همدل و کمک کننده کنند و کاری کنند که بقیه با او احساس راحتی کنند.

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که باعث از بین رفتن حس همدلی و اعتماد میان یک خانواده می‌شود، این است که خیلی سریع نسبت به مشکلات و درد و دل های پدر، مادر، خواهر، برادر و یا فرزند خود در اصطلاح “گارد” بگیریم! یعنی اگر او اشتباهی مرتکب شده باشد سریع سرزنشش کنیم و یا تنبیهش کنیم. این کار به شدت نتایج بدی را به همراه خواهد داشت و نمی‌گذارد اتفاقات خوبی رقم بخورد.

سعی کنید تا می‌توانید در کنار اعضای خانواده خود باشید، نه مقابل آن ها…

با تقویت فن بیان در خانواده ، کنار خانواده خود باشید
با تقویت فن بیان در خانواده ، کنار خانواده خود باشید

7. گاهی لازم است از حق خود بگذرید و کوتاه بیایید

گاهی اوقات ممکن است در بحث ها و مشکلات خانوادگی کاملاً حق با شما باشد. مثلاً فرزند شما اشتباهی مرتکب شده و باعث ناراحتی شما شده است. در این جور مواقع عقل حکم می‌کند که به او تذکر دهید و حتی در صورت نیاز او را سرزنش کنید. اما در همه جا استثنا وجود دارد. بعضی اوقات لازم است که شما از حق خود بگذرید و جلوی اتفاقاتی مانند شکسته شدن حرمت ها، بروز دعواهای خانوادگی و… را بگیرید. چون بعد از اصرار روی حق خود ممکن است هر پاسخی دریافت کنید و مشکلات احتمالی را به جان بخرید.

پس بعضی مواقع لازم است از حق خودتان بگذرید و “کوتاه بیایید.”


در ادامه بخوانید: جملات سخت برای تقویت فن بیان


گاهی اوقات باید از حق خود در خانواده بگذرید تا ار بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید

8. گاهی هم کوتاه آمدن بزرگ ترین اشتباه ممکن است!

همان طور که گفتم بعضی اوقات باید برای بروز برخی مشکلات از حقوق خود بگذرید. اما گاهی هم به هیچ وجه نباید کوتاه بیایید و حق خود را زیر پا بگذارید. چرا که ممکن است با این کار خود باعث نابودی یکی از اعضای خانواده خود شوید. مثلاً اگر متوجه شدید که فرزند شما _خدای نکرده_ کار بسیار نادرستی مرتکب شده و ممکن است با کار خود آینده خود را تباه کند، نه تنها نباید با او کنار بیایید، بلکه باید برخورد سختی با او کنید تا دیگر سراغ چنین کاری نرود.

پس حتماً به نوع، شدت و زمانی که شخصی از خانواده تان اشتباه می‌کند توجه کنید و با توجه به آن تصمیمات خوبی بگیرید.

9. مسئولیت های خود را دقیقاً بدانید و آن ها را انجام دهید

طبیعتاً هر یک از اعضای خانواده مسئولیتی دارد و موظف است تمام و کمال آن ها را انجام دهد. مثلاً پدر خانواده وظیفه اش کسب درآمد، مدیریت خانواده، محبت کردن به سایر اعضا، توجه به کارهای خانواده خود و… است. حالا تصور کنید پدری یکی از این وظایف را انجام ندهد. چه اتفاقی می‌افتد؟

مثلاً تصور کنید خانواده خود را مدیریت نکند. قطعاً در مدت بسیار کوتاهی مشکلات زیادی در خانواده به وجود می‌آید.

نه تنها پدر، بلکه هر یک از اعضا باید به خوبی مسئولیت ها و حقوق خود را به خوبی در خانواده بداند و ذره ای در انجام آن ها کوتاهی نکند. همین نشناختن وظایف بعضاً باعث بروز اختلافات و دعواهایی می‌شود که اوقات تلخی را برای خانواده رقم می‌زند.

وظایف خود را در خانواده به خوبی عمل کنید
وظایف خود را در خانواده به خوبی عمل کنید

10. اعضای خانواده خود را تحسین کنید

همه انسان ها، بلا استثنا، از تشویق شدن و تحسین شدن خوشحال می‌شوند و دوست دارند مدام از طرف دیگران مورد تشویق قرار بگیرند. مخصوصاً اگر این تشویق از طرف عزیزترین افراد باشد.

سعی کنید حتی به کوچک ترین دلیل ممکن هم که شده اعضای خانواده خود را مورد تشویق قرار دهید و از احساس زیبای کنار هم بودن لذت ببرید. شک نکنید این کار شما بسیار به محکم تر شدن روابط عاطفی شما کمک خواهد کرد.

بهترین راه تقویت فن بیان

امیدوارم با استفاده از این 10 تکنیکی که در این مقاله گفته شد به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و فن بیان در خانواده خود را بسیار تقویت کنید. در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم اگر در خانواده خود کودک یا نوجوانی دارید، حتماً برای تقویت فن بیان او هم اقدامی بکنید و پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان کودکان را هم مطالعه کنید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

اگر شما هم راهی برای تقویت فن بیان خود در ارتباط با خانواده سراغ دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما هم در میان بگذارید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

 1. صباحی

  خیلی عالی و کاربردی بود. اگر تمام این نکات رعایت بشن قطعااتفاقات مثبت زیادی برامون رقم می خوره.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتما همین طوره. ممنون از نظر شما

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. معصومه شاهری

  استفاده کردم‌.شنونده خوب بودن وبموقع ،انتقاد کردن و تحسین کردن واسم های خوب خطاب کردن،راه های خیلی عالی است.سپاس🙏🏼🌺

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   چه قدر خوب

   خوشحالیم که این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته است

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image