هوش هستی گرا

نهمین هوش از هوش های دهگانه هوارد گاردنر، هوش هستی گرا یا وجودی نام دارد. او پس از معرفی هوش های هشت گانه خود، دریافت که برخی ویژگی ها و صفاتی وجود دارند که شامل هیچ کدام از هوش ها نمی‌شوند اما می‌توانند دسته ای مجزا برای خود باشند. به همین دلیل هوش هستی گرا و بعدتر هوش اخلاقی را نیز معرفی کرد تا نظریه هوش های چند گانه خود را تکمیل تر کند. او این هوش را مانند سایر هوش ها کامل نمی‌بیند و به شوخی آن را نیم هوش نامید! در این مقاله قرار است هوش هستی گرایی را به طور کامل برای شما معرفی کنیم و راه هایی برای تقویت آن بیان کنیم. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

در مقاله هوش هستی گرا می‌خوانید

 • هوش هستی گرا چیست؟
 • شغل های مناسب افراد با هوش هستی گرای بالا
 • راه های تقویت این هوش
 • هوش هستی گرای کودکان

پس از استقبال شما از مقاله هوش درون فردی که در آن ویژگی ها و راه های تقویت این هوش را بررسی کردیم، در این مقاله قصد داریم یک هوش دیگر را از هوش های دهگانه گاردنر بررسی کنیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً اگر موفقیت خود برایتان مهم است، ما و این مقاله را تا انتها همراهی کنید…

هوش هستی گرا چیست؟

از میان تمامی هوش های دهگانه گاردنر، هوش هستی گرا سخت ترین تعریف و مفهوم را دارد. در واقع این هوش به معنای تمایل انسان به جستجو و طرح سوال درباره خود، خدا و جهان هستی از ازل تا ابد است و تا حدودی انسان را به سوی مسائل ماورایی سوق می‌دهد.

افرادی که دارای این هوش هستند معمولاً به دنبال یافتن پاسخ برای پرسش هایی نظیر معنای زندگی، مفهوم مرگ، دلایل وجود هستی و خدا و… هستند و مدام تلاش می‌کنند تا پاسخ مناسبی برای این پرسش ها بیابند.

معمولاً این پرسش ها را زیاد از زبان افراد با هوش هستی گرای بالا می‌شنوید:

من کیستم؟ چگونه به وجود آمده ام؟ این جهان چگونه پدید آمده است؟ خدا کیست؟ در نهایت سرنوشت انسان ها چه خواهد شد و…

البته باید دقت داشته باشید که تقریباً همه انسان ها قدری کنجکاوی درباره این مسائل در وجودشان هست و نباید این کنجکاوی را نشانه ای برای هوش هستی گرای بالا دانست. افراد دارای این هوش تقریباً تا ابد ذهنشان درگیر این سوالات خواهد بود و بیش از همه به دنبال آن ها هستند.

یکی از راه های این که متوجه شوید آیا شما هم هوش هستی گرای بالایی دارید یا نه، انجام تستی است که ما برایتان آماده کرده ایم. در مقاله هوش چیست + بررسی کامل هوش های دهگانه گاردنر ، تست آنلاین و رایگانی برایتان مهیا کرده ایم که می‌توانید با انجام آن، میزان هوش های دهگانه خود، به خصوص این هوش را بسنجید و با راه هایی برای تقویت هر کدام از این هوش ها آشنا شوید. من مطالعه آن مقاله و انجام تست آن را به شدت به شما توصیه می‌کنم.

هوش هستی گرا چیست
هوش هستی گرا چیست

شغل های مناسب افراد با هوش هستی گرای بالا

گاردنر برای افرادی که هوش وجودی یا هستی گرای بالایی دارند، تعدادی شغل مناسب معرفی کرده که اکنون می‌خواهیم به معرفی برخی از آن ها بپردازیم.

 • فیلسوف
 • روحانی
 • ستاره شناس
 • استاد مدیتیشن
 • رهبر
 • و شغل هایی از این قبیل…

همچنین افراد مشهوری مانند سقراط، افلاطون، بودا، ابو علی سینا، قیاس الدین جمشید کاشانی و… دارای هوش هستی گرای بالایی بودند.

شغل های مناسب افراد دارای هوش هستی گرا

راه های تقویت این هوش

همان طور که در مقاله استعدادیابی کودکان هم گفتم، گاردنر ابتدا نظریه هوش های هشت گانه را مطرح کرد و پس از سال ها هوش هستی گرا و اخلاقی را هم به نظریه خود اضافه کرد.

به همین دلیل راه های خیلی زیادی برای تقویت این هوش وجود ندارد اما با همین راه های اندک هم می‌توان هوش وجودی خود را تقویت کرد. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 • بازدید از مکان های تاریخی و باستانی
 • مطالعه درباره فلسفه
 • مطالعه زندگی نامه فلاسفه بزرگ
 • بررسی ادیان مختلف و نوع زندگی و مرگ پیروان آن ها
 • تحقیق و مطالعه درباره مسائل تاریخی
 • تفکر درباره طبیعت و جهان هستی
 • نگاه از جنبه های مختلف به یک موضوع
 • و…
راه های تقویت هوش هستی گرا
راه های تقویت هوش هستی گرا

هوش هستی گرای کودکان

همان طور که بارها در مقالات مختلف هوش های دهگانه گاردنر هم گفتیم، بهترین سن برای تقویت تمامی هوش ها در کودکی و در سن 3 تا 8 سالگی وجود دارد. هر چه سن بیشتر شود، تقویت آن کمی دشوارتر می‌شود. به همین دلیل اگر دارای فرزندی هستید و می‌خواهید برای تقویت هوش های او کاری انجام دهید، باید از همین حالا شروع کنید.

برای تقویت هوش هستی گرای کودکان، راهکارها و بازی های متنوع و جذابی وجود دارد که با انجام آن بازی های جذاب، می‌توانید به راحتی هوش وجودی کودکان خود را تقویت کنید. کلیپ زیر که بخشی از محصول استعدادیابی و افزایش هوش است، یکی از بهترین بازی های افزایش این هوش به نام “خالقش کیه؟” را به شما توضیح داده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

ما در بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش هستی گرای کودکان به همراه 9 هوش دیگر، به طور کامل به بررسی و بیان بیش از 200 راهکار و بازی برای تقویت تمامی هوش های 10 گانه گاردنر پرداخته ایم که توصیه می‌کنم حتماً از آن بسته  هم استفاده کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان
استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در رابطه با هوش هستی گرا یا وجودی گفته شد، بتوانید به خوبی آن را در وجود خود افزایش دهید و بهترین اتفاقات را برای خود رقم بزنید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. درسا

  سلام من هوش ریاضی 81 و دورن گرا 100 و هشتی گرا100 دارم و رشته ام ریاضی است به نظر شما کدام رشته برای من مناسب تراست

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --