درمان خجالتی بودن کودکان

کودکانی که خجالت می کشند، اغلب در سنین مختلف برای حضور در جامعه می توانند هم خود و هم والدینشان را دچار مشکلات بسیار زیادی کنند. برخی از این کودکان از حضور در جمع کاملاً فراری هستند. چند بار به یاد دارید که در روز اول مدرسه همکلاسی هایتان در حال گریه و زاری بودند و نهایتا ما در آنها مجبور می شد همراه آنها در کلاس درس بماند؟ این ها دقیقا مصداق بارز مشکلاتی هستند که خجالتی بودن یک کودک می تواند برای خود و خانواده‌اش ایجاد کند. بنابراین اگر شما هم کودک خجالتی دارید توصیه می کنم حتما این مقاله فوق را مطالعه نمایید تا در ادامه راه کارهای عملی و بسیار ساده برای درمان این مشکل در اختیار شما قرار دهیم. البته به یاد داشته باشید که این این مسئله باید با راهکارهای تخصصی انجام شود، یعنی اگر این موضوع به حدی حاد شده که کودک شما واقعاً موجب بر هم خوردگی آرامش فکری شما می شود، باید به روانشناس مراجعه کنید تا به بهترین شکل ممکن کمک کند این مشکل حل شود. در واقع شما در مقاله درمان خجالتی بودن کودکان با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  1. با او صحبت کنید
  2. ترس ها پنهان او را پیدا کنید
  3. به رفتارهای خود دقت کنید
  4. او را در جمع قرار دهید
  5. در مقابل کارهای خوب او واکنش نشان دهید
  6. توانایی های او را کشف کنید
  7. به او احساس ارزشمندی دهید
  8. در جمع از او تعریف کنید

در ادامه بخوانید: راه های درمان خجالت و کمرویی


1. با او صحبت کنید

در مرحله اول سعی کنید با کودک خود صحبت کنید؛ شاید دلایل پنهان ای وجود دارد که شما از آنها آگاه نیستید اما همین دلایل موجب می شوند که کودک شما مدام دچار احساس ترس و خجالت باشد.

اجازه دهید که او دلایل خود را بیان کند؛ در واقع حقیقت این است که متاسفانه بسیاری از مواقع والدین طوری با فرزندان خود رفتار می کنند که آنها به جای احساس امنیت و اعتماد احساس ترس را نسبت به پدر یا مادر خود خواهند داشت. به همین دلیل هم زمانی که مشکلی برای آنها ایجاد شود، نمی توانند به سادگی آن را با والدین خود در میان بگذارند تا مشکل رفع و رجوع شود.

این مسئله می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد. بنابراین باید به گونه‌ای با کودک خود برخورد کنید که بداند هر مشکلی که پیش می‌آید و هرگونه خطایی از او سر می زند در نهایت شما آماده هستید تا با آغوش باز پذیرای او باشید و به او برای حل مشکلاتش کمک کنید.

ممکن است عوامل خارجی و افرادی وجود داشته باشند که کودک شما در مواجهه با آنها نتواند به خوبی ارتباط برقرار کند و یا خاطره بدی از آنها در ذهن کودک تان باشد که از فرزند شما یک فرد ترسو و خجالتی ساخته است. شما مسئول هستید که سرچشمه را پیدا کنید و هر چه سریعتر از روشهای درست با این مشکل مقابله نمایید.

برای رفع خجالت در کودکان چه کار کنیم
برای رفع خجالت در کودکان چه کار کنیم

2. ترس های پنهان او را پیدا کنید

هر فردی حتی یک کودک بدون شک ترس های پنهانی در وجود خود دارد که این ترس ها می توانند در مراحل مختلف زندگی به شکل های گوناگون در رفتارهای شخص خود را نشان دهند. ممکن است کودک شما هم دچار چنین ترسهایی باشد. بد نیست اگر رفتارهای او را برای مدت زمانی مورد بررسی قرار دهید، توجه کنید بیشتر در چه موقعیت هایی در مواجهه با چه افرادی این احساس خجالت در وجود او خود را نشان می‌دهد یا در چه زمان هایی احساس آرامش دارد و می‌تواند به راحتی و بدون اینکه شما و خودش را اذیت کند در جمع حاضر شود؟

به کمک این مسائل  می‌توانید درک کنید که چرا کودک شما تا این اندازه دچار استرس و اضطراب و خجالت است؟ قطعاً با حذف این عوامل و یا حتی در صورت لزوم حذف افرادی که این احساس را در وجود کودک شما ایجاد می کنند، می توانید با این مشکل به خوبی مقابله کنید. مطالعه مقاله نشانه های افراد خجالتی نیز در این رابطه می تواند بسیار به شما کمک کند.

گاهی اوقات هم ممکن است برای کودکتان اتفاقی رخ داده باشد که از دید شما پنهان مانده، همین اتفاق می تواند سرچشمه این احساس خجالت و ترس در وجود فرزندتان باشد. به خصوص اگر کودک شما در مواجهه با افراد غریبه واکنش‌های بسیار شدید از خود نشان می دهد حتماً لازم است که به یک روانشناس مراجعه کنید تا علت را به طور کامل پیدا کند.

3. به رفتارهای خود دقت کنید

یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که می‌تواند در خجالتی بودن یا نبودن کودک شما اثر بگذارد، نوع رفتار شما با کودکتان است. اغلب کودکانی که والدین پرخاشگر دارند معمولا مدام هراس دارند از اینکه نکند پدر یا مادر آنها را مورد تنبیه و توبیخ قرار دهند! به همین دلیل از انجام حتی کوچکترین کارها هم واهمه دارند.

این واهمه داشتن در برخی موارد خود را به‌صورت خجالت بروز می‌دهد؛ در اصل کودک شما از واکنش شما می ترسد اما تفکر شما این است که فرزندتان خجالتی است که این تفکر کاملاً غلط است! بنابراین حتماً نسبت به رفتار خود با کودکان دقت لازم را داشته باشید و توجه کنید شما تا چه اندازه به احساس امنیت و آرامش داده‌اید که بتواند به راحتی ارتباط برقرار کند.

اگر فکر می‌کنید که رفتارهای شما مشکلی دارد و یا نمی توانید کودکان را آن طور که باید و شاید مدیریت کنید و احساس امنیت را در وجود او ایجاد نمایید، بهتر است هر چه سریعتر به یک روانشناس مراجعه کنید تا با راهکارهای بسیار مناسب بتوانید خود را از این وضعیت نجات دهید.

یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که می‌تواند در خجالتی بودن یا نبودن کودک شما اثر بگذارد نوع رفتار شما با کودکتان است

4. او را در جمع قرار دهید

یکی از عوامل بسیار مهم که می تواند کمک بسیار زیادی به رفع خجالت در کودک شما بکند، این است که او را در جمع قرار دهید.

خوشبختانه امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و پیشرفت های موثری که در جوامع اتفاق افتاده به راحتی می توانید کلاس های مختلف و شرایط های مناسب را پیدا کنید تا کودک شما بتواند از حضور در کنار همسالان خود لذت ببرد.

ممکن است در ابتدای کار مانند همیشه کودکتان در مقابل این اتفاق مقاومت کند، اما شما نباید پا پس بکشد! چرا که اگر قرار باشد هر بار با بهانه گیری ها و بدقلقی های کودک تان از ادامه مسیر پشیمان شوید، به طور شک نمی توانید این مشکل را حل کرده و او را از این مرحله سخت عبور دهید.

مهدکودک و یا کلاس های آموزشی مختلف می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد؛ البته می توانید برای محقق شدن این هدف از محیط های ورزشی و باشگاه هم استفاده بکنید. در باشگاه کودکان علاوه بر اینکه در جمع همسالان خود قرار می گیرند، می توانند با ورزش کردن و بهره مندی از محیط شاد استرس و احساسات بد خود را تخلیه کنند و آرامش بیشتری را تجربه نمایند.

پیشنهاد می کنم اگر فرزند شما نیز در این مواقع بدقلقی می کند و نمی توانید او را به خوبی در جمع حاضر کنید، حتماً مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس کودکان را نیز مطالعه کنید.

5. در مقابل کار های خوب او واکنش نشان دهید

کودکان معمولاً دوست دارند که والدین شان توجه بسیار زیادی نسبت به آنها داشته باشند؛ اگر کودکتان کار خوبی انجام می دهد، سعی کنید به بهترین شکل ممکن او را تشویق نمایید.

شاید در نظر شما کشیدن یک نقاشی و یا غذا خوردن درست و صحیح کارهای کوچکی به نظر برسند، اما کودک شما در سنی قرار دارد که در دنیای خود با انجام دادن این کارها تبدیل به یک قهرمان می‌شود و این شما هستید که باید این احساس قهرمان بودن را با تشویق و توجه مناسب در وجود او ایجاد کنید. از نگاه کودکتان به قضایا نگاه کنید نه از نگاه یک فرد بالغ؛ بدون شک برای شما به عنوان یک بزرگسال بسیازی از کارهای کودک تان بی‌معنی و بسیار پیش پا افتاده و جزئی هستند اما او در دنیای کودکانه خودش برای اولین بار است که این اتفاقات و رفتارها را تجربه می‌کند و احساس بسیار خوبی نسبت به خود دارد.

شما باید این احساس خوب را در وجود او پرورش دهید تا به این باور برسد که می تواند فوق العاده باشد و در مقابل دیگران بسیار عالی ظاهر شود و هرگز خودش را دست کم نگیرد.

کودکان معمولاً دوست دارند که والدین شان توجه بسیار زیادی نسبت به آنها داشته باشند

6. توانایی های او را کشف کنید

پیدا کردن استعداد ها و توانایی های کودکان اصلی‌ترین وظیفه والدین است؛ متاسفانه آنچه که ما شاهد هستیم که چیزی نیست جز اینکه اغلب والدین سعی می‌کنند کودکان خود را در یک مسیر مشابه قرار دهند. بیش از آنکه به فکر استعدادها و توانایی‌های واقعی کودک خود باشند درگیر مقایسه ها و چشم و هم چشمی های کورکورانه با سایر افراد هستند و اصلاً متوجه این موضوع می باشند که تا چه اندازه ممکن است به کودک خود لطمه وارد کنند.

اگر شما بتوانید استعداد واقعی فرزندتان را پیدا کنید، پس از مدت کوتاهی با پیروی کردن از آموزش‌های خاص و تلاش خودش متوجه خواهید شد که تا چه اندازه می‌تواند در زمینه مورد نظر موفق عمل کند. همین موفق شدن و موفق عمل کردن این احساس را در وجود کودک شما ایجاد می کند که فردی قوی و مفید است و می تواند کارهای خارق العاده انجام دهد.

توجه داشته باشید اگر فرزند دوستتان و یا خواهر زاده شما در رشته ورزشی خاصی موفق است و به خوبی آن را آموزش دیده دلیل بر این نمی‌شود که شما هم کودک خود را ملزم کنید تا از مسیر مشابه پیروی کند! بلکه باید علایق درست را شناسایی کنید و بدانید در کدام حوزه هوش بالاتری دارد.

وقتی که ما کودکان مان را به اشتباه وارد مسیرهای غلط و نادرست می‌کنیم که برای آن ساخته نشده اند، به مرور زمان عدم موفقیت ها می تواند تاثیر بسیار بدی در روحیه کودک بگذارد. چرا که نسبت به خودش احساسی جز یک فرد بی عرضه و دست و پا چلفتی نخواهد داشت و همین موضوع باعث می‌شود که از خودش خجالت بکشد. پیشنهاد می کنم در این رابطه به هیچ وجه مقاله استعدادیابی کودکان را از دست ندهید و با استفاده از آن، همه چیز درباره استعدادیابی آن ها بدانید.

7. به او احساس ارزشمندی بدهید

چهره و ظاهر افراد یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در میزان اعتماد به نفس فرد می باشد؛ لطفاً دقت کنید که در مقابل کودک خود تا حد امکان از زیبایی‌های ظاهری سایر کودکان تعریف نکنید، چرا که شاید در نظر شما این امر موضوعی بسیار عادی و پیش پا افتاده باشد اما کودکتان دقیقاً خلاف نظر شما را دارد. او فکر می‌کند زمانی که شما از فرد دیگری تعریف و تمجید می کنید در واقع به او توجه ندارید.

پس لطفاً به کودک خود یاد بدهید که ظاهر و چهره و اندام او ویژگی های منحصر به فرد او هستند و باعث زیباتر شدن او می باشند. اغلب افرادی که در سنین بزرگسالی به عمل های جراحی زیبایی و امثال این ها روی می آورند کسانی هستند که در دوران کودکی توجه لازم را دریافت نموده و نمی‌توانند خودشان را همانگونه که هست دوست داشته باشند.

به همین دلیل است که فرد مدام در صدد آن است که خود را تغییر دهد و چهره های نو و جدید از خود بسازد. این موضوع مخصوصا در دختران بیشتر به چشم می‌خورد؛ چرا که آنها تحت تاثیر اطرافیان خود مانند مادر، خاله و سایر بانوان ممکن است تمایل بیشتری نشان دهند تا بخواهند خود را شبیه بزرگترها کنند.

مسئولیت این موضوع با شماست که آنقدر به کودکتان اعتمادبه‌نفس بدهید که او باور کند ظاهر او همانطوری که هست زیباست و این امر هرگز موجب خجالت زدگی او نشود.

چهره و ظاهر افراد یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در میزان اعتماد به نفس فرد می باشد

8. در جمع از او تعریف کنید

این که در مقابل جمع از کودک خود تعریف کنید، می تواند تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن اعتماد به نفس او و رفع خجالت داشته باشد. در مقابل دیگران از ویژگی های خوب و مثبت کودک تان صحبت کنید و آنها را به زبان بیاورید. اجازه دهید احساس کند که باید با توجه به ویژگی های خوبی که دارد اعتماد به نفس بالایی داشته باشد.

معمولاً افراد هنگامی که در جمع خاصی مورد تشویق قرار می‌گیرند، از میزان خجالت آنها به طرز قابل توجهی کاسته می شود. چرا که اساساً خجالت کشیدن و استرس ناشی از این است که فرد ترس این را دارد که نکند دیگران او را همان گونه که هست دوست نداشته باشند! وقتی شما در مقابل دیگران از کودک خود تعریف می کنید، به این باور می رسد که به همین شکل فعلی و با همین خصوصیات فردی بسیار ارزشمند است. این احساس موجب می‌شود کم کم خجالت در وجود و از بین رفته و بتواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار نماید.

راهکارهای موجود در این مقاله همگی بسیار ساده هستند و بدون هیچ گونه هزینه ای می توانید با استفاده از آن ها به کودک خود کمک کنید تا از خجالتی بودن دور شود و بتواند با دیگران ارتباط خوبی برقرار نماید. البته فراموش نکنید که نباید هرگز او را مجبور به انجام کاری کنید؛ ضمن اینکه اگر نتوانستید خودتان به تنهایی این مشکل را حل کنید، لطفاً حتماً از روانشناس کمک بگیرید تا بتواند همراه با شما به کودکتان کمک کند.

Embarrassment in childrenپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image