سخنرانی آسانسوری

سخنرانی آسانسوری ، یکی از بهترین و عجیب ترین انواع سخنرانی به حساب می آید و شما می توانید با استفاده از این نوع سخنرانی که نوعی مهارت هم محسوب می شود، هم خودتان را به خوبی به دیگران معرفی کنید، هم از فرصت هایتان بهترین استفاده را ببرید و هم به خواسته های خود برسید. در این مقاله قرار است تکنیک هایی به شما بیان کنیم که بتوانید با استفاده از آن ها به بهترین شکل ممکن یک سخنرانی آسانسوری داشته باشید و به خوبی با مفهوم آن آشنا شوید. پس حتماً تا انتها با گام برتر همراه باشید…

در مقاله سخنرانی آسانسوری می خوانید

 • سخنرانی آسانسوری چیست؟
 • ساختار سخنرانی آسانسوری
 • زمان مکالمه آسانسوری
 • ویژگی های صحبت کردن آسانسوری
 • چگونه سخنرانی آسانسوری خوبی داشته باشیم؟
 • سایر کاربردهای سخنرانی آسانسوری

در ادامه با این موراد به خوبی آشنا خواهید شد، اما قبل از آشنایی بیشتر با این نوع سخنرانی، به شما پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها با انواع سخنرانی بیشتر آشنا شوید و اتفاقات بهتری را در سخنرانی های خود رقم بزنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

سخنرانی آسانسوری چیست؟

تصور کنید همزمان با یک مدیر و یا مسئول جایی به طور همزمان سوار آسانسوری می شوید و فقط تا یک طبقه مشخص با او همراه هستید، شاید هم حتی دیگر او را نبینید! پس اگر نتوانید در آسانسور به خوبی از این فرصت استفاده کرده و بهترین بهره ممکن را ببرید، قطعاً بارها بابت این اتفاق حسرت خواهید خورد و بابت این فرصت از دست رفته خود را سرزنش خواهید کرد. اما اگر بتوانید در این مسیر کوتاهی که در آسانسور هستید به خوبی خود را به او بشناسانید و یا خواسته ای از او داشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را رو به موفقیت و اتفاقات بزرگ عوض کنید!

دلیل این که نام این نوع سخنرانی، سخنرانی آسانسوری است نیز همین است؛ یعنی شما در بسیاری از اوقات و مکان ها فرصت بسیار کوتاهی برای صحبت کردن با برخی افراد دارید و اگر در آن زمان کم بهره نبرید، برای همیشه آن را از دست داده اید، مانند همین مثال آسانسوری که برایتان زدم. پس شما باید ابتدا به خوبی مهارت های خوب صحبت کردن را یاد بگیرید و فن بیان خودتان را تقویت کنید و بعد با استفاده از تکنیک هایی که در این مقاله به شما گفته می شود، بتوانید یک سخنرانی یا بهتر است بگویم صحبت کردن به شیوه آسانسوری داشته باشید و به خواسته های خودتان در ارتباط با دیگران برسید.

اگر فن بیان قدرتمندی ندارید، پیشنهاد می کنم ابتدا سری به مقاله راه های تقویت فن بیان هم بزنید و تکنیک ها و راهکارهای آن مقاله را هم به خوبی عملی کنید تا این مهارت در وجود شما افزایش پبدا کند و سپس به سراغ تکنیک های سخنرانی آسانسوری بیایید.

سخنرانی آسانسوری به شما فرصت بیان صحبت های خود را در زمان کوتاه می دهد
سخنرانی آسانسوری به شما فرصت بیان صحبت های خود را در زمان کوتاه می دهد

ساختار سخنرانی آسانسوری

سخنرانی آسانسوری ، معمولاً برای بازاریابان و فروشندگان بسیار موثرتر است. یعنی اگر این دسته از افراد به خوبی بتوانند این نوع سخنرانی را که من به آن مهارت می گویم یاد بگیرند، حتماً فروش بیشتری را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل، ویکی پدیا ساختار سخنرانی آسانسوری را در 3 بخش بیان می کند:

 1. کسب و کار در چه زمینه ای فعالیت می کند و موضوع آن چیست؟
 2. چه افرادی به کسب و کار آن ها نیاز دارند؟
 3. چرا مخاطب به کسب و کار آن ها نیاز دارد؟

شما وقتی بتوانید هنگام صحبت کردن یا همان سخنرانی آسانسوری این مطالب را به خوبی به مخاطب توضیح دهید و کاری کنید که آن ها به خوبی به پاسخ این سوالات برسند، به احتمال زیاد موفق به متقاعد سازی آن ها می شوید و می توانید محصولتان را به آن ها بفروشید.

زمان سخنرانی آسانسوری

اکثر صاحب نظران و محققان این حوزه، زمان این نوع سخنرانی را بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه می دانند؛ در صورتی که بیشتر از این زمان صحبت کنید، از حالت آسانسوری خارج شده و به کلی موضوع آن عوض می شود. حتی ممکن است به آن نتیجه دلخواهی هم که مد نظرتان بود نرسید. پس حتماً دقت کنید نهایتاً 2 دقیقه صحبت کنید. (البته دقت کنید که در بسیاری از مواقع ممکن است شما اصلاً زمانی بیشتر از این نداشته باشید و اگر صحبتتان بیش از این تایم طول بکشد، به کلی سوژه و فرد مورد نظر خود را از دست خواهید داد. پس چاره ای جز ارائه یک سخنرانی آسانسوری 30 ثانیه ای تا 2 دقیقه ای ندارید.)

در ادامه برخی از مهم ترین تکنیک ها و ویژگی های سخنرانی آسانسوری را بیان کرده و با یکدیگر بررسی می کنیم؛ اما قبل از آن به شما پیشنهاد می کنم اگر یک فروشنده یا بازاریاب هستید و یا می خواهید مهارت فروش را در خودتان افزایش دهید، حتماً علاوه بر اصل سخنرانی آسانسوری ، به تکنیک های مقاله فن بیان در فروش هم توجه کنید و از آن ها به خوبی استفاده کنید تا راحت تر موفق به فروش محصولات خودتان شوید.

سخنرانی آسانسوری باید بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه باشد

ویژگی های یک سخنرانی آسانسوری

قبل از این که بگویم دقیقاً باید در یک سخنرانی آسانسوری چه کار کنید و چطور خودتان را معرفی کنید، باید 3 ویژگی به شما بیان کنم که مکالمه آسانسوری شما در چارچوب همان ویژگی ها باشد و آن ها را حتماً در مکالمه خود رعایت کنید تا تأثیرگذاری بیشتری بر مخاطب خود داشته باشید. این ویژگی ها عبارتند از:

 1. خلاصه گویی
 2. شفافیت
 3. طبیعی بودن

1. خلاصه گویی

این ویژگی را پیش تر به خوبی توضیح دادم و گفتم که باید بین 30 ثانیه تا دو دقیقه صحبت خود را بیان کنید. طبیعتاً وقتی شما انقدر کم زمان دارید، باید به اختصار صحبت کنید و از پروگویی به شدت اجتناب کنید تا بتوانید تمامی صحبت های خود را بیان کنید.

2. شفافیت

دومین ویژگی مهم سخنرانی آسانسوری ، شفافیت است، یعنی برای مخاطب به خوبی مشخص باشد که درباره چه موضوعی صحبت می کنید؛ در غیر این صورت قطعاً صحبت هایتان به نتایج خوبی نخواهد رسید و طبیعتاً وقتی به طور کامل متوجه نشود که شما چه می گویید و چه خواسته ای از او دارید، پیشنهاد و خواسته شما را نخواهد پذیرفت.

در مکالمه به طور واضح خواسته خود را بیان کنید

3. طبیعی بودن

منظور از طبیعی بودن این است که طوری صحبت کنید که مخاطب شما تصور کند در لحظه و به طور بداهه سخنرانی می کنید و اصلاً از قبل آماده نبودید. چرا که در این صورت تأثیر پذیری کمتری از شما خواهد داشت. پیشنهاد می کنم برای این کار از تکنیک های مقاله بداهه گویی کمک بگیرید و در زمان لازم از آن ها استفاده کنید.

چطور سخنرانی آسانسوری داسته باشیم؟

حالا می رسیم به اصلی ترین بخش مقاله، یعنی روش و شیوه مکالمه آسانسوری. شما باید طوری مطالب خودتان را بیان کنید که برای مخاطب جذاب باشد، در غیر این صورت به سراغتان نخواهد آمد. مطالبی که باید در این مکالمه بیان کنید عبارتند از:

 1. خودتان را معرفی کنید
 2. مهارت هایتان را توضیح دهید
 3. مشکلی که می توانید حل کنید را بیان کنید
 4. راه حلتان برای آن مشکل را بگویید
 5. وجه تمایز خود را با دیگران بیان کنید
 6. فراخوانی برای اقدام دهید (Call to Action)

1. خودتان را معرفی کنید

اگر مخاطبتان شما را نمی شناسد، ابتدا خودتان را معرفی کنید و اگر شرکت و یا محصول و هر چیزی دیگری دارید هم بیان کنید. طبیعتاً مخاطب تا شما را نشناسد نمی تواند به خوبی اعتماد کند و خواسته شما را اجابت کند. پس ابتدا خودتان را به طور کامل به او معرفی کنید.

در سخنرانی آسانسوری ابتدا خودتان را به طو کامل معرفی کنید
در سخنرانی آسانسوری ابتدا خودتان را به طو کامل معرفی کنید

2. مهارت هایتان را توضیح دهید

این مرحله هم به نوعی ادامه مرحله قبل به شمار می آید و در راستای معرفی خود، باید مهارت هایتان را هم به طور کامل برای مخاطب شرح دهید تا او بداند دقیقاً با چه کسی طرف است.

3. مشکلی که می توانید حل کنید را بیان کنید

در این مرحله، شما باید به خوبی به مطالبتان مسلط باشید و به مخاطب بگویید که چه مشکلی را می توانید از او حل کنید و اصلاً چه کاری از دستتان بر می آید. دقت کنید که این بخش فوق العاده مهم است و اگر نتوانید مشکل را به خوبی بیان کنید و همان طور که در مقاله فن بیان در بازاریابی گفتیم احساس نیاز را در مخاطب ایجاد کنید، به احتمال زیاد در بیان راه حل و خواسته خودتان هم موفق نخواهید بود.

4. راه حلتان برای آن مشکل را بگویید

در مهم ترین مرحله سخنرانی آسانسوری ، شما باید به خوبی بیان کنید که راه حلی برای مشکل نامبرده شده دارید و چطور می توانید آن را حل کنید. شک نکنید اگر این مرحله را به خوبی طی کنید، نیمی از راه متقاعد سازی مخاطب را طی کرده اید.

5. وجه تمایز خود را با دیگران بیان کنید

به احتمال زیاد افراد دیگری هم هستند که مهارت های شما را دارند و یا کارهایی که شما انجام می دهید را انجام می دهند. حالا سوال اینجاست که مخاطب چرا باید به شما اعتماد کند و به سراغ افراد دیگر نرود؟

پس شما در این مرحله باید به طور کامل بگویید که چه تفاوتی با دیگران دارید و چرا از آن ها بهتر هستید تا مخاطب مشتاق به استفاده از خدمات و محصولات شما شود.

وجه تمایز خودتان را با سایر افراد بیان کنید

6. فراخوانی برای اقدام دهید (Call to Action)

بعد از تمام صحبت هایی که بیان کردید و مراحل مختلفی که پشت سر گذاشتید، نوبت به آن می رسد که خواسته خود را بیان کنید و به مخاطب بیان کنید که چه چیزی از او می خواهید و در واقع او باید چه کاری برای شما انجام دهد. در این مرحله که مرحله پایانی هم می باشد، سعی کنید حتماً به طور واضح مخاطب را دعوت کنید و با شفافیت تمام بگویید از او چه می خواهید.

البته به این نکته هم دقت کنید که تمام این 6 مرحله و آن 3 ویژگی که پیش تر به شما عرض کردم، باید فقط در چند دقیقه اتفاق بیفتند تا خواسته شما به خوبی اجابت شود. در غیر این صورت سخنرانی آسانسوری نابود شده و شما هم فرصتتان را از دست می دهید.

سایر کاربردهای سخنرانی آسانسوری

در پایان به این نکته هم دقت کنید که سخنرانی آسانسوری فقط مخصوص و مربوط به بازاریابان و فروشندگان نیست و همه افراد می توانند از این نوع سخنرانی به خوبی استفاده کنند. به طور مثال:

می توانید پاسخی آماده برای برخی سوالات متداول افراد در حیطه خود آماده کنید تا در زمان های کوتاه به آن ها پاسخ دهید، یا در یک زمان کم قرار ملاقاتی را هماهنگ کنید، و یا حتی با استفاده از این نوع مکالمه، در زمان خود بسیار صرفه جویی کنید و وقتی را که مجبور بودید برای متقاعد کردن دیگران مصرف کنید، در یک کار دیگر صرف کنید.

در کل این نوع سخنرانی قطعاً در زندگی به شما کمک های بسیار زیادی کرده و اتفاقات بسیار خوب و مهمی را در زندگی شمل رقم خواهد زد.

سخنرانی آسانسوری در زندگی تمام افراد کاربرد دارد
سخنرانی آسانسوری در زندگی تمام افراد کاربرد دارد

بهترین تکنیک های سخنرانی آسانسوری

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین سخنرانی آسانسوری معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با سخنرانی آسانسوری دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --