برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی موفق و صحیح، یکی از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان و حتی کنکوری ها است. چرا که متأسفانه اکثر افراد مهارت برنامه ریزی را به خوبی بلد نیستند و نمی‌توانند از پس آن به خوبی بر بیایند؛ مهارتی که یکی از مهم ترین مهارت های افراد موفق است. در این مقاله قرار است به تکنیک هایی اشاره کنیم که بتوانید با استفاده از آن ها یک برنامه ریزی درسی موفق و قدرتمند داشته باشید و به موفقیت تحصیلی برسید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

در مقاله برنامه ریزی درسی می‌خوانید

  1. برنامه تان را به طور دقیق بنویسید
  2. برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید
  3. زمانی که برای درس خواندن دارید را دقیق پیدا کنید
  4. منابع و میزان مطالعه هر درس را مشخص کنید
  5. برنامه خود را فشرده نکنید
  6. برای شروع از دروس آسان شروع کنید
  7. بیش از حد روی یک درس زمان نگذارید
  8. درست کردن جدول برنامه ریزی
  9. برنامه خود را بعد از مدتی بررسی کنید
  10. تکنیکی که خودتان می‌دانید!

پیشنهاد می‌کنم علاوه بر مطالعه این مقاله، برای این که در درس های خود به موفقیت برسید و نمرات خوبی در آن ها کسب کنید، حتماً سری هم به مقاله چگونه نمره 20 بگیریم بزنید. در ادامه با این 10 نکته ای ک گفته شد به خوبی آشنا خواهید شد…

1. برنامه تان را به طور دقیق بنویسید

یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای داشتن یک برنامه ریزی درسی موفق انجام دهیم، این است که برنامه خود را مکتوب کنیم. جالب است بدانید افرادی که افرادی که می‌نویسند، احتمال به موفقیت رسیدنشان 40 درصد بیشتر از سایر افراد خواهد بود. چرا که نوشتن، ذهن را وادار می‌کند که باید به آن چیزی که نوشته ای عمل کنی و به نوعی آن نکته در ذهن ثبت دائمی می‌شود. به همین دلیل است که افراد بزرگ و موفق دنیا می‌گویند: بنویسید تا اتفاق بیفتد… تا جایی که هنریت کلاوسر، کتابی دقیقاً به همین عنوان نوشته که در آن به طور کامل به اهمیت موضوع نوشتن پرداخته است.

فکر می‌کنم حالا دیگر به خوبی قانع شده باشید که چرا باید برنامه تان را به طور دقیق بنویسید…. به هیچ وجه این اشتباه را مرتکب نشوید که بگویید: من خودم برنامه هام رو میدنم دیگه! نیازی به نوشتن نیست که! و… شک نکنید تا برنامه خود را مکتوب نکنید، نتیجه مطلوبی هم نخواهید داشت.

تاثیر نوشتن در برنامه ریزی درسی

2. برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید

هر دو نوع برنامه ریزی (بلند مدت و کوتاه مدت) برای موفقیت در هر کاری به خصوص مسائل درسی و تحصیلی لازم و ضروری است. یعنی باید بدانید قرار است در دقیقاً در هر روزی چه کار کنید و در بلند مدت (مثلاً در یک هفته آینده، یک ماه آینده، یک سال آینده و…) به چه هدفی برسید. همه افراد موفق این ویژگی را در وجود خود داشتند و می‌دانستند دقیق قرار است در هر زمانی چه کاری انجام دهند.

شک نکنید اگر شما هم تا این حد منظم باشید و بتوانید طبق برنامه دقیق پیش بروید، نرسیدن به موفقیت برایتان غیر ممکن خواهد شد! پیشنهاد می‌کنم برای این که بتوانید مانند افراد موفق و بزرگ دنیا برنامه ریزی کنید و اتفاقات فوق العاده ای را برای خود رقم بزنید، حتماً مقاله برنامه ریزی را هم مطالعه کنید.

3. زمانی که برای درس خواندن دارید را دقیق پیدا کنید

قبل از اینکه برنامه خود را به طور کامل مشخص کنید ببینید اصلاً در طول روز چقدر زمان دارید و چقدر می‌توانید برای مطالعه درس زمان صرف کنید؟ همچنین ساعت های مطالعه خود را هم تا حد امکان معلوم کنید تا همه چیز طبق نظم و انضباط خاصی پیش برود. این کار به شما کمک خواهد کرد که برنامه ریزی قدرتمند تری داشته باشید و خیلی بهتر به آن عمل کنید.

برای برنامه ریزی درسی موفق، ابتدا میزان زمانی که می‌خواهید درس بخوانید را مشخص کنید و سپس برنامه بچینید
برای برنامه ریزی درسی موفق، ابتدا میزان زمانی که می‌خواهید درس بخوانید را مشخص کنید و سپس برنامه بچینید

4. میزان مطالعه لازم برای هر درس را مشخص کنید

یکی از مهم ترین کارهایی که باید قبل از یک برنامه ریزی درسی انجام دهید، این است که تمامی درس های خود را بررسی کرده و ببینید هر کدام نیاز به چقدر مطالعه دارند و چه مدت زمان باید به مطالعه اختصاص دهید. اینگونه بهتر می توانید اولویت ها را مشخص کرده و برنامه جامع تر و کامل تری برای خود درست کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید ممکن است طوری برنامه خود را بچینید که در یک روز چندین درس سخت و پر فشار در کنار هم قرار بگیرند. این گونه قطعاً نه تنها نتیجه خوبی نخواهید گرفت، بلکه از برنامه ریزی هم به کلی دل زده خواهید شد.

5. برنامه خود را فشرده نکنید

برخی از افراد هستند که انگار معنای برنامه‌ریزی را به خوبی متوجه نشده اند و فکر می کنند هرچقدر کارهای بیشتر و سخت تری در برنامه روزانه خود بچینند، موفق تر خواهند شد و برنامه فوق العاده ای خواهند داشت. در صورتی که اصلا اینطور نیست؛ برنامه ریزی یعنی کاری کنیم که بتوانیم هم بیشترین کار را در کنار بهترین کیفیت انجام دهیم و هم به تفریحات و استراحت های خود برسیم.

این جور برنامه‌ریزی، بیشترین کار را دارد اما قطعاً کیفیت پایینی خواهد داشت و شما را به مرور بی برنامه تر از همیشه خواهد کرد. پس سعی نکنید در برنامه های روزانه خود تمام کارهای عقب افتاده و یا آینده خود را هم بگنجانید و برنامه ریزی را برای خود مانند غولی بزرگ تبدیل کنیم!

6. برای شروع از دروس آسان شروع کنید

یکی از تکنیک هایی که معلمین و مشاوران تحصیلی برای افزایش بازدهی و بهتر درس خواندن پیشنهاد می دهند، همین موضوع است. ممکن است یک نفر درس ریاضی برایش آسان باشد و دیگری درس دینی. فرقی نمی‌کند کدام درس را بیشتر دوست دارید و یا برایتان آسان تر است؛ بلکه مهم این است که فقط درس خواندن را طوری شروع کنید که در همان ابتدا خسته نشوید.

جالب است بدانید طبق تحقیقات، انسان ها بعد از ۲۰ دقیقه از شروع هر کاری تازه تمرکز پیدا می کنند و می توانند بهتر آن کار را انجام دهند. پس هم برای افزایش تمرکز خود و هم برای خسته نشدن از درس ها و داشتن قدرت بیشتر، ابتدا از درس های آسان و مورد علاقه تان مطالعه را شروع کنید.

برنامه ریزی درسی - طبق تحقیقات، بعد از 20 دقیقه از شروع کاری، تمرکز به بالاترین حد ممکن می‌رسد

7. بیش از حد روی یک درس زمان نگذارید

سعی کنید تا می توانید در درس خواندن خود مدیریت زمان داشته باشید. برخی از دانش آموزان یا دانشجویان هستند که ابتدا درس را با قدرت شروع می کنند و حتی ریزترین نکات آن را هم می‌خوانند اما آن قدر آن را طول می دهند که در نهایت به مباحث اصلی و دروس سخت‌تر نمی‌رسند و نمی توانند آن ها را مطالعه کنند. در نتیجه نتایج خوبی هم نمی گیرند.

مطمئناً حتی شما هم بارها این اشتباه را مرتکب شده اید و در درسی که خیلی مهم نبوده زیاد توقف کرده اید و همین عامل احتمالاً نمرات خوب را از شما به کرات گرفته است. به شما توصیه می کنم حتماً برای رفع این مشکل مقاله مدیریت زمان را هم مطالعه کنید تا بتوانید از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کنید. همچنین برای از بین بردن آن می‌توانید مهارت تند خوانی خود را هم تقویت کنید؛ این گونه هم زمان کمتری برای خواندن لازم دارید و هم دیگر به خاطر تعلل تان مشکلات زیادی برای تان پیش نخواهد آمد.

برای برنامه ریزی درسی هر چه بهتر، باید مدیریت زمان قدرتمندی داشته باشید

8. درست کردن جدول برنامه ریزی

پس از اینکه تمامی مراحل بالا را انجام دادید، زمان آن رسیده که یک برنامه جامع و دقیق برای خود طراحی کنید. یعنی با استفاده از جدول زمان بندی یا هر چیز دیگری کاری کنید که برنامه شما به طور کامل و دقیق مشخص باشد و دقیقاً بدانید در هر روزی قرار است چه کاری انجام دهید.

ما در اینجا نمونه‌ای از این جدول زمان بندی را برایتان آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنم با کلیک روی لینک زیر آن را دریافت کنید. در این جدول خانه‌هایی برای شما تهیه شده که می‌توانید برنامه تان را به طور دقیق مشخص کنید و حتی زمان های مطالعه را هم بنویسید. پس از این که آن را نوشتید و البته به هر کدام از آن برنامه‌های آن روز عمل کردید، حتماً آن را علامت گذاری کنید و بعد به سراغ روز بعدی بروید. شک نکنید که جدول برنامه ریزی می تواند برای شما معجزه کند.

دریافت جدول برنامه ریزی درسی

9. برنامه خود را بعد از مدتی بررسی کنید

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق این است که بعد از اینکه هر کاری را انجام می دهند، از آن بازخورد می گیرند و می بینند که آیا انجام این کار برایشان ثمربخش بوده یا خیر؟

اگر ثمربخش بوده باشد که قطعاً آن را ادامه خواهند داد ولی در غیر این صورت زمان شان را صرف کار دیگری خواهند کرد. شما هم بعد از این که برنامه ریزی درسی خود را انجام دادید و چند روزی آن را امتحان کردید، از نتایجی که می‌گیرید بازخورد گرفته و ببینید آیا پیشرفت تحصیلی برای شما ایجاد شده یا خیر؟ اگر هیچ نقطه مثبتی درون شما به وجود نیامده بود، حتماً این نوع برنامه خود را عوض کنید.

تاثیر ویژگی های افراد موفق در برنامه ریزی درسی

10. تکنیکی که خودتان می‌دانید!

9مورد از مهم ترین راه های برنامه ریزی درسی را ما برای شما نام بردیم. پیشنهاد می‌کنم دهمین راه را شما به ما پیشنهاد کنید!

کدام راه حل می تواند برایمان بیشتر موثر باشد؟ چه راه دیگری برنامه ریزی درسی را آسان می کند؟ چگونه می توانیم به موفقیت تحصیلی برسیم؟ حتماً نظرات خود را درباره این مقاله و سوالاتی که اکنون مطرح کردیم برای ما بنویسید و اگر می‌توانید راه دیگری را هم برای برنامه ریزی درسی موفق پیشنهاد کنید.

همچنین در پایان به شما توصیه می‌کنم حتماً سری هم به مقاله راه های تقویت انگیزه درس خواندن بزنید و با تقویت این ویژگی درون خودتان، درس خواندن را از همیشه برای خودتان آسان تر کنید!

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

فیلم های آموزشی رایگان + ارتباط مستقیم با استاد مصطفایی در کانال تلگرامی گام برتر
با VPN روشن وارد شوید
close-image