اعتماد به نفس در محیط کار

اعتماد به نفس در محیط کار ، یکی از ویژگی هایی است که اگر هر فردی آن را داشته باشد و بتواند برای آن را روز به روز افزایش دهد، حتماً رضایت بیشتری از زندگی خواهد داشت و می تواند از شغل خود لذت ببرد. در واقع اعتماد به نفس کمک می کند که شما خودتان را به خوبی باور داشته باشید و بدانید که فرد مهمی هستید، پس حتماً با وجود آن حال خوبی خواهید داشت. ما در این مقاله می خواهیم 15 راه فوق العاده برای افزایش این ویژگی در محل کار به شما بگوییم تا به خوبی بتوانید اعتماد به نفستان را افزایش دهید. این 15 راه عبارتند از:

 1. مهارت های خود را جدی بگیرید
 2. بابت شغلی که دارید از خداوند شکرگزاری کنید
 3. حد و مرزی برای خود و همکارانتان مشخص کنید
 4. کاریزماتیک باشید
 5. اطرافتان را زیبا و مرتب کنید
 6. از کلمات تخصصی کار خود استفاده کنید
 7. دائماً بهتر شوید و آموزش ببینید
 8. رقابت سالم داشته باشید
 9. از انتقاد استقبال کنید
 10. از اهداف خود لذت ببرید!
 11. خودتان متخصص باشید و گاهی تقلید کنید!
 12. به دیگران اعتماد به نفس دهید
 13. کاری کنید که دیگران هم به شما اعتماد به نفس دهند
 14. بی خیال افکار منفی شوید!
 15. شغلی متناسب با استعدادهایتان انتخاب کنید

1. مهارت های خود را جدی بگیرید

اولین کاری که باید برای افزایش اعتماد به نفس خود در هر کاری انجام دهید، این است که مهارت های خودتان را جدی بگیرید. اصلاً معنای درست اعتماد به نفس یعنی:

مهارت داشتن در کاری + باور به داشتن آن مهارت (پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با آن، مقاله اعتماد به نفس چیست را هم مطالعه کنید.)

طبیعتاً شما تا زمانی هم که به مهارت خود باور نداشته باشید، خبری از اعتماد به نفس نخواهد بود. پس سعی کنید تا می توانید خودتان را جدی بگیرید و فرد مهمی قلمداد کنید تا روز به روز پر قدرت تر و با اعتماد به نفس تر دیده شوید.

برای افزایش اعتماد به نفس باید به مهارت های خود اعتقاد داشته باشید
برای افزایش اعتماد به نفس باید به مهارت های خود اعتقاد داشته باشید

2. بابت شغلی که دارید از خداوند شکرگزاری کنید

شکرگزاری، یکی از زیباترین راه های افزایش اعتماد به نفس است. شاید با خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس چه ارتباطی با شکرگزاری دارد؟

باید در جواب بگویم که شما وقتی از خداوند شکرگزاری می کنید، کائنات همه انرژی های مثبت را به سوی شما ساطع می کنند و هر چیزی را که می خواهید روانه شما می کنند. علاوه بر این، خود خداوند بارها گفته که اگر مرا شکر کنید، حتماً نعمت هایتان بیشتر خواهد شد. پس شک نکنید که شکرگزاری تأثیر بسیار زیادی روی همه جوانب شغلی شما خواهد داشت و می تواند با خوب کردن حال شما، اعتماد به نفستان را هم افزایش دهد.

3. حد و مرزی برای خود و همکارانتان مشخص کنید

مشخص کردن یک حد و مرز برای خودتان و همکارانتان، به شما کمک می کند که به مرور زمان اعتماد به نفس خوبی به دست بیاورید. یعنی وقتی می گویید که من از این حد نباید کمتر باشم یا به همکارانتان بگویید بیشتر از این حد جلو نیا و فلان کار را انجام نده، به شما حس قدرت می دهد و همین امر هم باعث افزایش اعتماد به نفستان می شود.

برای خودتان و همکارانتان خط قرمزی مشخص کنید
برای افزایش اعتماد به نفستان، باید برای خودتان و همکارانتان خط قرمزی مشخص کنید

4. کاریزماتیک باشید

منظور از کاریزماتیک بودن این است که چند مورد را رعایت کنید:

 • آراسته و خوش تیپ باشید
 • مودب و خوشرو باشید
 • سر وقت باشید
 • کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید
 • و…

این کارها حتماً به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک خواهند کرد؛ اصلاً خودتان قضاوت کنید، وقتی زیبا لباس می پوشید و همیشه پوشش مناسبی دارید با اعتماد به نفس تر هستید یا وقتی نا مرتب و بی نظم هستید؟

اگر نمی دانید چطور باید به خوبی لباس بپوشید، پیشنهاد می کنم مقاله پوشش سخنرانی را مطالعه کنید.

5. اطرافتان را زیبا و مرتب کنید

تمیزی اطراف شما در اعتماد به نفستان بسیار تأثیرگذار است! یعنی وقتی شما میز کار خود و یا دور و بر محیط کاری خود را تمیز و آراسته کنید، حتماً انرژی مثبت های زیادی روانه شما خواهند شد و همین انرژی های مثبت، باعث افزایش اعتماد به نفستان خواهند شد. باور ندارید؟ یک بار آن را امتحان کنید.

محیط کار مرتب، انگیزه و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد
محیط کار مرتب، انگیزه و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد

6. از کلمات تخصصی کار خود استفاده کنید

وقتی شما در شغل خود از برخی کلمات تخصصی استفاده می کنید که فقط افراد حرفه ای می دانند، جایگاه شما را نزد دیگران بالا می برد و فکر می کنند که چقدر فرد حرفه ای و کار بلدی هستید؛  همین مورد هم طبیعی است که باید منجر به اعتماد به نفس شما شود و اتفاقات خوبی را که مد نظرتان هست رقم بزند. پس سعی کنید این اصطلاحات را بیشتر یاد بگیرید و در زمان های مناسب از آن ها استفاده کنید. فقط دقت کنید که اصلاً در این کار افراط نکنید چون ممکن است نتیجه ای کاملاً برعکس داشته باشد!

7. دائماً بهتر شوید و آموزش ببینید

آموزش دیدن در افزایش مهارت شما به شدت تأثیرگذار است؛ یادتان هست که ابتدا گفتیم اعتماد به نفس به معنای داشتن مهارت در کاری است به شرطی که به آن باور هم داشته باشیم؟ پس طبیعی است که هر چقدر مهارت شما بیشتر شود، اعتماد به نفستان هم به همان اندازه بیشتر خواهد شد. پس سعی کنید هر روز بهتر از روز قبل باشید و مهارت های بیشتری یاد بگیرید. همان طور که احادیث زیادی هم در این رابطه داریم که: فردی که یک روزش با روز قبل شبیه به هم است مؤمن واقعی نیست!

پس حتماً دقت کنید که هر روز گامی به سوی بهتر شدن بردارید و بهترین خودتان شوید.

آموزش دیدن، مهارت ها و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد
آموزش دیدن، مهارت ها و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد

8. رقابت سالم داشته باشید

یک رقابت درست، همیشه کاری می کند که شما دائماً خودتان را بهتر و بهتر کنید و بیشترین تلاش ممکن را در راستای رسیدن به هدفتان و بهتر شدن از رقیبتان داشته باشید. پیش تر هم گفتیم که شما وقتی بهتر از قبل شوید و گامی به سوی جلو بردارید یا بهتر است بگویم مهارت خود را افزایش دهید، اعتماد به نفستان بالا می رود و می توانید پر قدرت تر ظاهر شوید.

پس سعی کنید همیشه با خودتان، دوستانتان یا همکارانتان رقابتی سالم داشته باشید.

9. از انتقاد استقبال کنید

بسیاری از افراد از مورد انتقاد قرار گرفتن متنفرند! البته این ویژگی در وجود تمام افراد هست و هیچ کسی وجود ندارد که از انتقاد شدن خوشحال شود! اما اگر شما به خوبی انتقاد پذیر باشید و انتقادات به جا و درست را بپذیرید، حتماً می توانید عیب های کار خود را بپوشانید و در نتیجه، همان نتیجه ای را که می خواهید می گیرید. یعنی افزایش اعتماد به نفس…

مورد انتقاد قرار گرفتن، شما را در شغل خود پیشرفت می دهد
مورد انتقاد قرار گرفتن، شما را در شغل خود پیشرفت می دهد

10. از اهداف خود لذت ببرید!

افراد تنها زمانی از اهداف خود لذت می برند که به آن ها برسند؛ درست است؟

پس سعی کنید به آن ها برسید! البته طبیعی است که ممکن است مدت ها رسیدن به آن ها زمان ببرد، منظور من هم این نیست که هدفی انتخاب کنید و در لحظه به آن برسید! اصلاً مگر چنین چیزی امکان دارد؟

منظور من این است که این اهداف را کوچک تر کنید و به قسمت های کوچک تری تبدیل کنید تا بتوانید زودتر به آن ها برسید و در نتیجه، ازشان لذت ببرید. این لذت و خودباوری که در رسیدن به اهداف وجود دارد، حتماً اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد.

11. خودتان متخصص باشید و گاهی تقلید کنید!

بارها در همین مقاله هم گفتم که تا می توانید مهارت خود را افزایش دهید و سعی کنید بهترین باشید؛ اما زمان هایی که نمی توانید از خودتان کار خلاقانه ای انجام دهید و گامی به سوی بهتر شدن بردارید، سعی کنید از افرادی که در حیطه شما موفق هستند تقلید کنید و کارهای مثبت آن ها را انجام دهید. به مرور زمان خودتان هم مانند آن ها می شوید و می توانید اعتماد به نفس خود را به خوبی تقویت کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس خود در شغل سعی کنید هر مطلبی که در آن وجود دارد را بدانید
برای افزایش اعتماد به نفس خود در شغل سعی کنید هر مطلبی که در آن وجود دارد را بدانید

12. به دیگران اعتماد به نفس دهید

شما زمانی که به دیگران اعتماد به نفس می دهید، نا خودآگاه خودتان هم اعتماد به نفس می گیرید! چگونه؟

دیدید وقتی با یک نفر درباره خواب صحبت می کنید، نا خودآگاه خوابتان می گیرد؟ یا من اکنون اگر به شما بگویم که صورتتان می خارد، صورت خود من هم شروع به خارش می کند!

اعتماد به نفس هم همین طور است؛ وقتی از یک نفر به خوبی تعریف می کنید و سعی می کنید کاری کنید که اعتماد به نفس او افزایش پیدا کند، این اتفاق برای خودتان هم می افتد و هر دوی شما به این ویژگی دست پیدا می کنید. یادتان باشد که هر چیزی که بیان می کنید، بازخوردش به خودتان بر می گردد؛ پس از این به بعد سعی کنید حتماً به دیگر همکاران خود هم اعتماد به نفس دهید و از آن ها در حد لیاقتشان و در واقع در حد واقعیت تعریف کنید.

13. کاری کنید که دیگران هم به شما اعتماد به نفس دهند

شما اگر یک گوشه بی حاشیه و آرام بنشینید و هیچ کس هم توجهش به شما جلب نشود، چطور توقع دارید دیگران از شما تعریف کنند و اعتماد به نفستان را بالا ببرند؟ سعی کنید گاهی اوقات هم پر حاشیه باشید (البته از نوع مثبت) و خود را در معرض دید قرار دهید. یعنی برخی کارهایی بکنید که تحسین دیگران را برانگیزد و مجبور شوند که ازتان تعریف کنند.

مورد تشویق قرار گرفتن توسط دیگران، قطعاً به شما انرژی و اعتماد به نفس و خودباوری خواهد داد و لبخند رضایت را هم بر لبانتان خواهد نشاند.

مورد تشویق قرار گرفتن، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد
مورد تشویق قرار گرفتن، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

14. بی خیال افکار منفی شوید!

منفی بافی هم یکی از بزرگترین سدهای اعتماد به نفس است؛ شما وقتی مدام به خودتان بگویید نمی توانم، این اتفاق نمی افتد، چرا اینجا اینطوریه و… حتماً اثری از خودباوری در وجودتان باقی نخواهد ماند و به بدترین شکل ممکن اعتماد به نفستان تخریب خواهد شد! به جای این کارها، سعی کنید مثبت اندیشی را سرلوحه کار خود قرار دهید و مدام اتفاقات مثبت را مرور کنید.

پیشنهاد می کنم برای این که به خوبی این کار را انجام دهید، مقاله تکنیک های مثبت اندیشی را هم مطالعه کنید تا به خوبی بدانید چطور باید این کار را انجام دهید.

15. شغلی متناسب با استعدادهایتان انتخاب کنید

اگر در شغلی فعالیت کنید که در آن استعداد داشته باشید و علاقه هم چاشنی آن باشد، حتماً غوغا خواهید کرد. سعی کنید هر طور که شده استعداد خود را به خوبی کشف کنید تا بدانید که شغل مناسب شما دقیقاً چیست.

طبیعتاً کشف استعداد هم کار راحتی نیست و اگر در آن تخصص نداشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را به کلی تغییر دهید و آرزوها و اهداف خود را نابود کنید. پس باید یک فرد یا تیم حرفه ای روی شما کار کند تا استعدادها و علایق اصلی شما پیدا شده و رسالت زندگی شما مشخص شود. خبر خوبی که برای شما دارم این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. چرا که تمامی ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش های مختلف افراد را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت با توجه به تمامی آن ها، رسالت زندگی و استعداد هر فرد را مشخص می کند. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این بسته جامع کشف استعداد و رسالت زندگی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید.

اگر در رابطه با اعتماد به نفس و راه های افزایش آن در محیط کار و…  سوال، نکته یا نظری دارید می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهیم. موفق باشید…

بسته جامع استعدادیابی

Confidence in the workplaceپاسخ به سوالات

 1. D:

  سلام خسته نباشید
  مقالتون ک خیلی عالی بود ممنون ازتون
  فقط ی سوال؟؟
  ایا ب زبان اوردن یا نوشتن مثلا جمله “روز ب روز اعتمادبنفس من بیشتر میشود” باعث میشه ک اعتماد بنفس افزایش پیدا کنه؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون دوست عزیز… بله تا حد زیادی میتونه تاثیرگذار باشه؛ اما طبیعتا در کنار انجام تکنیک ها

   اگر فقط قرار به گفتن یا نوشتن باشه، این اتفاق دیرتر و با قدرت کمتری رخ میده. موفق باشید

 2. محدثه صباحی

  واقعا مطالب جذابی بودند…
  امیدوارم بتونم تمام نکات رو رعایت کنم و قطعا تمام قدرت خودم رو بکار میگیرم.
  خیلی ممنونم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. رقیه کریمی

  سلام . خوشبختانه من تونستم خیلی از این موارد را رعایت کنم و در نتیجه اعتماد به نفسم از قبل بالاتر رفته.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. بیتا محمدیان

  مقاله ی بسیار جذاب و زیبا بود از دیدگاه من وقتی شغلی بر اساس عشق و علایق انسان باشد می تواند آن عشق باعث باور و اعتماد به نفس شود و همین مسئله باعث یک جرقه برای رسیدن به موفقیت و فتح قله ی ان می باشد پاینده باشید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون…بله دقیقا همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image