راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان یکی از آن موضوعاتی است که این روزها بسیار به چشم می‌خورد و افراد مدام در پی راه هایی هستند که بتوانند از طریق آنها اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و فردی قوی به نظر برسند در جهان امروز شرایط به گونه‌ای است که اگر اعتماد به نفس کافی را نداشته باشید نمی‌توانید از پس مدیریت زندگی خود برآیید و آن طور که باید در مسیر موفقیت گام بردارید به همین علت است که این موضوع تبدیل به یکی از دغدغه های افرادی شده که خواهان رسیدن به درجات بالا هستند. راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان را در این مقاله برای شما بیان کرده ایم. در ادامه همراه ما باشید.

در مقاله راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان می‌خوانید

 • اعتماد به نفس چیست؟
 • ریشه اعتماد به نفس چیست؟
 • اهمیت اعتماد به نفس
 • افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران
 • راه های افزایش اعتماد به نفس در خود
 • راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان
 • جملات اعتماد به نفس دهنده

با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید با راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان، به خوبی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید…

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی این که یک فرد نسبت به توانایی های خود باور داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی به این باور رسیده باشد که در زمینه نواختن موسیقی می‌تواند بسیار خوب عمل کند و از توانایی و تسلط بالایی برخوردار است اما همین شخص در زمینه دیگری مانند زبان انگلیسی ممکن است ضعیف تر باشد. بنابراین اعتماد به نفس او کمتر خواهد بود. اعتماد به نفس ویژگی است که در وجود همه افراد می‌توان آن را پیدا کرد. تنها تفاوتی که در بین افراد مختلف در میزان اعتماد به نفس آنها وجود دارد و در اصل به میزان توانایی ها و تسلط آنها در زمینه های مختلف و به طور کلی به میزان مهارت‌های آنها باز می‌گردد. در اصل هر چقدر یک فرد در یک زمینه خاص دارای مهارت بالاتری باشد و بتواند کار را به خوبی انجام دهد موجب می‌شود که اعتماد به نفس او نیز بالاتر برود.

یکی از نکته های قابل توجه در این زمینه این است که شما تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را به خوبی بدانید. در واقع عزت نفس یعنی میزان احترامی که شما برای خودتا قائل هستید. اما در مقابل اعتماد به نفس ریشه در وجود خود شما دارد و احساس خودتان نسبت به توانایی ها و مهارت های تان است، به نوعی اعتماد به نفس بخشی از عزت نفس است، یعنی برای این که بتوانیم اعتماد به نفس خودمان را تقویت کنیم باید عزت نفس بالایی داشته باشیم که خواندن مقاله راه های افزایش عزت به نفس خیلی می‌تواند به شما کمک کند. به طور کلی تنها کسی که می‌تواند به بالا بردن اعتماد به نفس شما کمک کند، خود شما هستید.

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان همان نگرش خودتان نسبت به خودتان است

ریشه اعتماد به نفس چیست؟

بارها شنیده ایم که تأکید می‌شود خانواده مهمترین عنصر در شکل گیری شخصیت یک فرد می‌باشد. زمانی که شما متولد می‌شوید، اولین اجتماعی که در آن قرار می‌گیرید خانواده است. محیطی که در آن به شما یاد می‌دهند چگونه رفتار کنید؟ چگونه صحبت کنید؟ چگونه راه بروید؟ و در یک کلام تمامی ویژگی های جزئی و کلی شخصیت شما در محیط خانواده شکل می‌گیرد.

حتی ذائقه غذایی یک کودک بر اساس برنامه‌ای که خانواده در مورد تغذیه رعایت می‌کند، شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که خانواده همان محیطی است که تمام جنبه های شخصیتی یک فرد را می‌سازد. اعتماد به نفس افراد در سنین بزرگسالی ریشه در تمامی رفتارها و واکنش هایی دارد که آنها در دوران کودکی خود مشاهده کرده اند. خانواده تأثیر بسیار زیادی بر روی مقدار اعتماد به نفس شما دارد. همانطور که خود مستحضر هستید، این مادران هستنید که نقش اصلی را در تربیت فرزندان و رهبری خانواده بازی می‌کند. روی همین حساب، مقاله‌ای به نام افزایش اعتماد به نفس در زنان را برای شما ادامه کرده‌ایم که راهکارهای خیلی جذابی متخص به بانوان در آن وجود دارد. 

به عنوان  مثال کودکانی که در محیطی رشد کرده‌اند که والدین با سختگیری های بیش از حد مدام در حال ایراد گیری از آنها بوده‌اند، در سنین بزرگسالی تبدیل به افرادی خواهند شد که هرگاه اقدامی را که می‌خواهند انجام دهند، مدام استرس این را دارند که نکند از دید دیگران این اقدام اشتباه بوده باشد. به همین ترتیب مرتب در پی کسب تایید سایر افراد در پس انجام هر کاری هستند.

تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد اگر شما دوران کودکی سختی را پشت سر بگذارید بدون شک در بزرگسالی نسبت به دیگران از اعتماد به نفس کمتری برخوردار خواهید بود و ممکن است از عدم دارا بودن اعتماد به نفس کافی رنج ببرید. به همین دلیل است که توصیه می‌شود تا والدین نحوه صحیح رفتار با فرزندان خود را آموزش ببینند تا در آینده به آنها تبدیل به افرادی با اعتماد به نفس بالا شوند. همچنین اگر علائم کمبود اعتماد به نفس خود را میخواهید بدانید میتوانید مقاله علائم کمبود اعتماد به نفس را مطالعه کنید تا با نشانه های افراد بی اعتماد به نفس آشنا شوید.

کی از عوامل راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان والدین در کودکی هستند

اهمیت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی است. بنابراین همیشه و در همه جا و در هر موقعیتی همراه شما خواهد بود. درجامعه امروزی میزان موفقیت شما را تا حد قابل توجهی با اعتمادبه‌نفس شما رابطه مستقیم دارد و در زمینه های مختلف زندگی شما اثرگذاری بسیار بالایی را خواهد داشت.

در محیط مدرسه

در محیط مدرسه اغلب کودکانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند و می‌توانند به خوبی با معلمان خود در ارتباط برقرار کنند. با هم کلاسی های خود وارد فعالیت‌های جمعی شوند و در کارهای گروهی مختلف مشارکت داشته باشند. بسیاری از معلمان از این موضوع شکایت دارند که شاگردان آنها به حد کافی تعاملات اجتماعی با سایر همکلاسی های خود ندارند. علت این مشکل ریشه در اعتماد به نفس آن ها دارد که می‌تواند موجب شود تبدیل به فردی گوشه گیر و منزوی شده و تمایلی برای برقراری ارتباط با سایر همسالان خود نشان ندهد. پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان با این مورد بیشتر آشنا شوید.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزگسالان شرکت در کارهای گروهی است

در محل کار

در محیط‌های کاری معمولاً افرادی که نسبت به دیگران از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند می‌توانند مدیریت کارها را به دست بگیرند و تا حد مطلوبی آنها را به جلو هدایت کنند.  پیشرفت آنها در زمینه های مختلف و معمولاً بسیار خوب است و می‌توانند کارها را طبق زمان بندی دقیق و همینطور با اصول مشخص پیش ببرند. با دیگر همکاران خود رابطه خوبی را برقرار می‌کنند و اغلب مورد اعتماد مقامات بالا دست می‌باشند؛ زیرا خیال آنها راحت است که اگر این شخص مسئولیت کاری را بر عهده بگیرد و آن را به خوبی انجام خواهد داد.

پیشنهاد می کنم برای این که اعتماد به نفس خود را در محل کارتان افزایش دهید، حتماً مقاله اعتماد به نفس در محیط کار را هم مطالعه کنید.

در محیط خانواده

هنگام بروز مشکلات و مسائل خانوادگی کسانی می‌توانند به خوبی مدیریت بحران را در دست بگیرند که اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. زیرا این اعتماد به نفس بالا موجب می‌شود آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنند و در هر موقعیتی متناسب با همان موقعیت واکنش نشان دهد. افراد با اعتماد به نفس دچار هیجانات زودگذر نمی‌شوند و یا اگر هم بشوند در آن لحظه هیچ گونه تصمیمی را اتخاذ نمی‌کنند به همین دلیل قابل اطمینان تر هستند و شما ترجیح می‌دهید که در شرایط بحرانی با این عضو خانواده مشورت کنید و کارها را با نظر او به سمت جلو پیش ببرید.

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند و نمی‌توانند ازدواج موفقی داشته باشند؛ زیرا توانایی حل بحران را در وجود خود ندارند. مدام فکر می‌کنند که از قابلیت کافی برخوردار نیستند و به همین علت اغلب دچار ترس و واهمه می‌باشند و قدرت ریسک کردن برای پیشرفت و جلو رفتن زندگی را ندارند.

راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کمک می‌کند تا در زندگی مشترک نیز موفق عمل کنید
راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کمک می‌کند تا در زندگی مشترک نیز موفق عمل کنید

 افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

یکی از مسائل مهم در حوزه اعتماد به نفس این است که شما بتوانید در مقابل سایر افراد فردی با اعتماد به نفس بالا به نظر برسید و در واقع هدف افزایش اعتماد به نفس می‌باشد. نکات قابل توجهی در این زمینه وجود دارد که می‌توانید با استفاده از چند مورد جزئی از آنها در مقابل دیگران فردی با اعتماد به نفس به نظر برسید.

1_ توانایی بروز احساسات در لحظه

مسلماً برای همگی شما بارها این اتفاق افتاده است که در یک موقعیت دچار احساس خشم و عصبانیت یا ناراحتی شده‌اید اما این احساس را فرو خورده اید و هیچ گونه اعتراضی نکرده اید، ولی تا مدت ها ذهن شما را درگیر اتفاقی بوده که پیش آمده است به همین علت این احساس خشم در وجود شما پنهان شده و در موقعیتی دیگر خود را به شکل غیر منطقی بروز داده است. این قضیه موجب می‌شود که شما فردی بدون اعتماد به نفس به نظر برسید که توان کنترل احساسات خود را ندارد، اما اگر در هر موقعیتی متناسب با همان موقعیت و واکنش مناسب را بروز دهید و صحبت کنید بسیار با اعتماد به نفس تر به نظر خواهید رسید.

2_جوگیر نباشید

افراد جوگیر معمولا افرادی هستند که تحت تاثیر احساسات و عواطف ممکن است کارهای غیر منطقی و غیر عاقلانه از آنها دیده شود. به عنوان مثال زمانی که بسیار خوشحال هستند ممکن است رفتارهای غیر معقولانه انجام دهند و یا همین طور در لحظات ناراحتی ممکن است بیش از حد افراط کنند.

به همین علت است که معمولاً هیچکس اینگونه افراد را دارای اعتماد به نفس کافی نمی‌داند؛ زیرا فردی که اعتماد به نفس داشته باشد، معقول تر رفتار می‌کند و ثبات شخصیتی دارد به همین دلیل چنین فردی فاقد این ویژگی است.

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کمک می‌کند تا واکنش ها غیر عادی نداشته باشید
راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کمک می‌کند تا واکنش ها غیر عادی نداشته باشید

3_از اهداف خود صحبت کنید

منظور ما این نیست که تمام برنامه زندگی خود را برای دیگران شرح دهید؛ بلکه منظور ما این است که سعی کنید تا حدودی دررابطه با اهداف خود برای دیگران صحبت کنید؛ زیرا معمولاً در چشم دیگران فردی که دارای هدف است و برای آن تلاش می‌کند انسانی کامل و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسد به همین دلیل است که نیاز است گاهی کمی مختصر درباره خود اهداف برنامه ها و موفقیت هایتان برای دیگران توضیح دهید. این موضوع باعث می‌شود که دچار احساس خوبی نسبت به خود شوید و اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود

اعتماد به نفس یکی از ویژگی های بسیار مهم در وجود هر فردی به شمار می‌رود. شاید به جرأت بتوان گفت آرزوی همه افراد است؛ که دارای اعتماد به نفس بالایی باشند و بتوانند در مقابل دیگران این موضوع را به خوبی نشان دهند؛ و برای رسیدن به این هدف راه های بسیار زیادی وجود دارد که چندان سخت نمی‌باشند. شما با رعایت نکات ساده می توانید به این مهارت یا ویژگی دست پیدا کنید و از آن لذت ببرید.

1_یادگیری را جزو برنامه دائمی خود قرار دهید

افرادی که مرتب در حال یادگیری مطالب جدید هستند و به وقایع روزانه تسلط بیشتری دارند یا اصطلاحاً آپدیت هستند و معمولاً نسبت به دیگران اعتماد به نفس بالاتری دارند و به روز بودن یکی از بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس است که موجب می شود شما بسیار عاقل تر دانا تر و پخته تر بتوانید در جامعه حضور پیدا کنید. همین ویژگی ها موجب می‌شود اعتماد به نفس در وجود شما چندین برابر شود.

افرادی که مرتب در حال یادگیری هستند بسیار بهتر از دیگران در مواجهه با موقعیت های مختلف برخورد می‌کنند و واکنش مناسب را از خود نشان می‌دهند بنابراین در نظر دیگران هم بسیار با اعتماد به نفس تر به نظر خواهند رسید؟ در واقع یکی از اصلی ترین دلایلی که شما اعتماد به نفس کافی ندارید این است که شاید به حد کافی اطلاعات ندارید بنابراین بالا رفتن اطلاعات با بالا رفتن اعتماد به نفس شما رابطه مستقیم دارد.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان این است که بیشتر یاد بگیرید
یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان این است که بیشتر یاد بگیرید

 

2_دست از سرزنش خود بردارید

همه افراد ممکن است خطا کنند و یا دچار اشتباهاتی در زندگی خودشان باشند؛ این دلیل نمی‌شود که شما مرتب خود را به خاطر کارهای نادرستی که انجام داده اید سرزنش کنید و با گفتن جملات منفی اعتماد به نفس خود را زیر سوال ببرید. به شدت از این کار پرهیز کنید. فراموش نکنید هر بار که شما جمله منفی را درباره خود به کار می‌برید؛ شخص دیگری باید ۱۷ مرتبه جمله مثبتی درباره شما بیان کند تا تاثیر آن جمله منفی از بین برود. بنابراین خود شما می‌توانید بزرگترین دشمن اعتماد به نفس خود باشید به هیچ عنوان خودتان را توبیخ و یا تحقیر نکنید.

3_برای علایق خود وقت صرف کنید

انجام امور مورد علاقه باعث ایجاد احساس خوبی در وجود شما می‌شود؛ به همین دلیل است که با بالا رفتن اعتماد به نفس شما رابطه مستقیم دارد. در واقع زمانی که شما کاری را که دوست دارید انجام می‌دهید این احساس در وجود شما به وجود می‌آید که در حال اهمیت دادن به خود هستید. قطعاً انسان زمانی که احساس کند دارای ارزش و اهمیت است اعتماد به نفس او افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین در برنامه خود همیشه زمان هایی را برای رسیدگی به علایق تان قرار دهید.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان این است که به علایقتان بپردازید

4_مورد قبول همه نباشید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که برخی افراد مرتکب آن می‌شوند این است که مدام در تلاش هستند؛ فردی باشند که همه او را قبول دارند و برای او احترام قائل هستند. فردی که از نظر همه قابل اعتماد قوی و در یک کلام انسان فوق العاده ای است؛ اما فراموش نکنید سلایق افراد بسیار متفاوت است.

ممکن است یک نفر شما را بسیار دوست داشته باشد و برای شما ارزش زیادی قائل باشد؛ اما از سمت دیگر در نظر فرد دیگری شما به شدت غیر قابل تحمل به نظر برسید تا زمانیکه درگیر حرف و سخن دیگران باشید و مدام تلاش کنید تا مورد تایید آنها واقع شوید نمی‌توانید اعتماد به نفس را در وجود خود بالا ببرید؛ زیرا به محض اینکه کمی احساس اعتماد به نفس داشته باشید، فردی پیدا می‌شود یکی از ویژگی‌های وجودی شما را مورد سرزنش قرار می‌دهد و نهایتاً اعتمادبه‌نفس شما را کم خواهد کرد. یکی از اصلی ترین دلایل عدم اعتماد به نفس در زنان این است که آنها به این مشکل دچار هستند که دلشان می‌خواهد مورد تایید همه واقع شود.

5_قرار نیست همه فن حریف باشید

چرا تصور می‌کنید که قرار است خودتان به تنهایی از پس همه مشکلات بر بیاید و هرگز سر خم نکنید شما قرار نیست قهرمان افسانه‌ای باشید بلکه یک انسان هستید انسان ها در همه شرایط زندگی نیاز به یک همراه دارند که در مواقع ضروری به آنها کمک کند و بتواند تکیه گاه آنها باشد به همین دلیل باید مد نظر داشته باشید که همیشه نیازی نیست به همه امور مسلط باشید و کاملاً بی عیب و نقص به نظر برسید این امری بسیار عادی است که شما در برخی زمینه ها نسبت به سایر آن‌ها ضعیف تر عمل کنید.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان این است که خودتان را قهرمان تصور کنید

 6_هیچ کس حق ندارد شما را تخریب کند

حتی اگر شما دارای بسیاری از نقطه ضعف ها باشید؛ هیچ کس حق این را ندارد که شما را مورد تحقیر و تخریب قرار دهد. تنها فردی حق دارد که ایرادات شما را بر زبان بیاورد که هدفش انتقاد دوستانه و کمک به اصلاح آنها باشد. اجازه ندهید کسی به سادگی شما را مورد اتهام قرار دهد و در واقع هر چه دوست دارد به شما بگوید در این جور مواقع واکنش لازم را از خود نشان دهید تا شخص مقابل بداند که نمی‌تواند هر طور مایل است با شما رفتار کند در غیر این صورت به دیگران این اجازه را خواهید داد که در هر شرایطی درباره شما اظهار نظر کنند و شما را مورد سوال قرار دهند.

7_برنامه ریزی کنید

برای خود یک برنامه تنظیم کنید و سعی کنید که به آن پایبند باشید اجرای برنامه ها به شما کمک می‌کند که بتوانید با اعتماد به نفس و امید بیشتری تلاش کنید تا اهداف بزرگتر خود را محقق سازید. در ابتدای کار برنامه‌های بسیار سخت و پیچیده را برای خود در نظر نگیرید. بلکه باید از برنامه‌ریزی های ساده روزمره آغاز کنید و اهداف کوچک را مد نظر قرار دهید سپس به سراغ انجام کارهای بزرگ تر بروید مطمئن باشید این امر موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد و احساس خوبی را در شما ایجاد خواهد کرد.

برنامه ریزی وعمل به آن یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان است

8_در جمع دوستان باشید

داشتن دوستان خوب که در شرایط بحرانی کنار شما باشند و بتوانند به شما کمک کنند یکی از آن گزینه هایی است که می‌تواند به شدت موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شما شود؛ زیرا این احساس را در وجود شما ایجاد می‌کند که کسی هست شما را به خاطر خودتان دوست دارد و در شرایط مختلف یک حامی قوی برای شما محسوب می‌شود. داشتن دوستان خوب بدون شک امری ضروری برای زندگی هر فرد است و می‌تواند روحیات و میزان انرژی او را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و یک دوست خوب همان کسی است که ویژگی های مثبت شما را مد نظر قرار می‌دهد و سعی می‌کند آنها را پررنگ کند یا اگر ویژگی بدی داشته باشید به شما کمک می‌کند تا آن را در وجود خود کاهش دهید و در همه حال از شما حمایت خواهد کرد و احساس تنهایی را از قلب شما بیرون می‌کند. همچنین اگر به دنبال بهترین منابع در این حوزه هستید میتوانید به مقاله بهترین کتاب های اعتماد به نفس مراجعه کنید که در آن ۲۱ عنوان از بهترین کتاب های اعتماد به نفس معرفی و بررسی شده است.

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

1_لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید

لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید و در آن تمام ویژگی های مثبت خود را بنویسید موفقیت ها و دستاوردهای خود را یادداشت کنید و هر کاری را که در انجام آن موفق بوده اید به ثبت برسانید گاهی این لیست را مرور کنید و به خود اجازه دهید که تمام این ویژگی‌های مثبت به بالید و از آنها احساس لذت و رضایت داشته باشید. این حق شماست که نسبت به ویژگی های مثبت خود دارای احساس خوبی باشید و دلتان بخواهد که آنها را مرور کنید انجام این کار باعث می‌شود که این ویژگی ها به مرور زمان در ذهن شما پررنگ شوند و در ورود شما تقویت شود به همین دلیل اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان توجه به نقاط مثبت است

2_وارد اجتماع شوید

اجتماعی بودن یکی از آن موضوعاتی است که به شدت در بالا رفتن اعتماد به نفس شما موثر است تلاش کنید تا این ویژگی را کسب کنید یعنی بتوانید وارد اجتماع شوید و در جمع دیگران حضور پیدا کنید این امر موجب می‌شود تا نسبت به خود احساس بهتری داشته باشید به علاوه افرادی که می‌توانند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند همیشه در نظر دیگران دارای اعتماد به نفس بهتری به نظر می‌رسد. بنابراین حتماً مهارت های ارتباط موثر را یاد بگیرید تا بتوانید با دیگران ارتباطات خوبی را ترتیب دهید به این شکل است که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند زیرا در اجتماع پذیرفته می‌شوید.

3_به ظاهر خود توجه کنید

نوع لباس پوشیدن و سایر ویژگی های ظاهری اشخاص یکی از مهمترین عوامل در اعتماد به نفس آنهاست شاید خود شما متوجه اهمیت این موضوع نباشید اما یک ظاهر مناسب و آراسته می‌تواند تا حد بسیار زیادی در اعتماد به نفس شما اثر مثبت بگذارد سعی کنید همیشه مرتب و تمیز باشید موهایتان را شانه بزنید خوشبو و معطر باشید و به نظافت شخصی خود اهمیت بدهید این امر موجب می‌شود که بسیار با اعتماد به نفس تر در جمع دیگران حضور پیدا کنید.

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان به میزان جذابیت ظاهری نیز بستگی دارد

4_نقاط ضعف خود را بپذیرید

فرار کردن از نقاط ضعف فراوان از شما یک فرد با اعتماد به نفس نخواهد ساخت شما نمی‌توانید نقاط ضعف خود را انکار کنید و یا حتی آنها را پنهان کنید به هر حال آنها یک روز در یک جا خودشان را نشان می دهند پس بهتر است که قبل از وقوع هر نوع حادثه‌ای که منجر به تحت الشعاع قرار گرفتن اعتمادبه‌نفس شما شود نقاط ضعف خود را بپذیرید و سعی کنید آنها را رفع نمایید در این صورت است که می‌توانید به بالا رفتن اعتماد به نفس خود کمک کنید؛ زیرا در حال رفع این نقاط ضعف می‌باشید و آنها را به نقاط مثبت تبدیل خواهید کرد.

5_خودتان را دوست داشته باشید

چرا مدام آرزو می‌کنید که کاش به جای فرد دیگری بودید این آرزو می‌تواند تمام نقاط قوت شما را زیر سوال ببرد و اعتماد به نفس شما را نابود کند خودتان را دوست داشته باشید با تمام ویژگی های مثبت و منفی همانطور که هستید برای خود ارزش قائل باشید و مطمئن باشید در جهان هیچ کس بهتر از شما نیست. ویژگی ها و استعدادهای خود را کشف کنید و با پرداختن به آنها از خود یک انسان فوق‌العاده بسازید اینکه آرزو کنید کاش به جای فرد دیگری بودید می‌تواند به شدت موجب کاهش اعتماد به نفس شما شود بنابراین از این کار دست بردارید

آرزوی اینکه کاش آدم دیگری بودید راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان را بی فایده می‌کند

جملات اعتماد به نفس دهنده

 جملات مثبت می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر ذهن شما بگذارد و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. تعدادی از این جملات را برای شما به صورت لیست تهیه کرده ایم اما می‌توانید تعداد بیشتری از آن ها را در مقاله جملات اعتماد به نفس دهنده مطالعه کنید.

 • اعتماد به نفس این نیست که “آنها مرا دوست بدارند” اعتماد به نفس این است که “من خوب هستم حتی اگر دیگران دوستم نداشته باشند”.
 • تردید به خودتان را متوقف کنید، سخت کار کنید و همه چیز را ممکن کنید.
 • با اعتماد به نفس، شما قبل از اینکه شروع کرده باشید، برنده شده اید.– مارکوس گاروی
 • هیچ کس مثل شما نیست و این قدرت شماست.
 • من اعتماد به نفس دارم چون می توانم بگویم که چه کسی هستم و چه توانایی هایی دارم.
 • بهترین دستور زندگی این است که شما اعتماد بنفس داشته باشید. میکل آنژ
 • همیشه به خود اعتماد داشته باشید اگر یک بار کاری را با موفقیت انجام داده باشید باز هم می توانید.
 • در اعتماد به نفس قدرتی است که توانایی های شما را دو برابر می کند
 • هیچ کس انقدر ابله نیست که برای هیچ نوع کاری لیاقت نداشته باشد.

همچنین اگر به دنبال بهترین منابع در این حوزه هستید میتوانید به مقاله معرفی بهترین کتاب های اعتماد به نفس مراجعه کنید که در آن ۲۱ عنوان از بهترین کتاب های اعتماد به نفس را معرفی کرده ایم. شک نکنید در هر زمینه ای هر چه بیشتر یاد بگیرید و مهارت خود را بالا ببرید، اعتماد به نفستان نیز بیشتر خواهد شد.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. حمیده فعال

  سلام مقاله خوب و مفیدی بود. تقویت اعتماد به نفس نیاز به تلاش دارد.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 2. منیر سادات حسینی

  سلام ممنون از مطالب خوبتون.به نظر من یکی از فرق هایی که ما با آدمهای موفق داریم اعتماد به نفسه. آدمهایی که اعتماد به نفس بالا دارن اهداف بزرگ انتخاب میکنن وبرای هدفشون تلاش میکنن واز چیزی نمی ترسن وبه موفقیت میرسن.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 3. کیانمهر

  سلام این جمله خیلی قشنگه
  اعتماد به نفس این نیست که “آنها مرا دوست بدارند” اعتماد به نفس این است که “من خوب هستم حتی اگر دیگران دوستم نداشته باشند”.
  همیشه باخودمون تکرارکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه
   ممنون از نظر شما

 4. زهرا موسوی

  واقعا این همه احساس بی ارزشی و پوچی در زندگی که خیلی ها با آن مواجه هستند از نداشتن اعتماد به نفس است

  پاسخ دادن
  1. دقیقا همینطوره
   متشکرم

 5. معصومه شاهری

  سلام.هرچه بیشتر یاد بگیرید اعتماد به نفس شما بالاتر خواهد رفت.ونگرش درست به خود وپرداختن به علایق ،برنامه ریزی وعمل به آن افزایش حس اعتماد بنفس در را در فرد تقویت میکند.خیلی عالی بود .استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 6. رقیه کریمی

  سلام هرکس به هر موفقیتی رسیده به خاطر اعتماد به نفس او بوده است

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image