چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

تعریف کردن از دیگران و بیان ویژگی های خوب آن ها یکی از کارهایی است که علاوه بر احساس خوبی که در شنونده ایجاد می کند، بر ذهن خود گوینده نیز تاثیرات بسیار عالی می گذارد. اما فراموش نکنید که تعریف کردن هم مانند هر کار دیگری دارای قاعده مخصوص به خود است. یعنی حتی اگر شما قرار است از کسی تعریف کنید باید یکسری نکات را رعایت نمایید. تعریف و انتقاد هر دو در ذهن شنونده به طور دائم باقی خواهند ماند. به همین علت است که باید قواعد آنها را بلد باشیم تا بتوانیم بهترین  احساس را به فرد مقابل منتقل کنیم و از سوی دیگر بالاترین اثر گذاری را بر روی وی داشته باشیم. فراموش نکنید حتی تعریف کردن هم اگر در جای مناسب و با دلایل واقعی انجام نشود به نوعی چاپلوسی محسوب می شود و می تواند تاثیر عکس از خود نشان دهد.

اصلاً چرا از کسی تعریف کنیم؟

اصلاً چه دلیلی وجود دارد که ما از دیگرا تعریف و تمجید کنیم و ویژگی های مثبت آنها را به زبان بیاوریم؟ مگر خود فرد نمی داند که چه ویژگی های مثبتی دارد یا متوجه نیست که چه کاری را به بهترین نحو انجام می دهد؟

درست است که بدون شک هر فردی خودش به خوبی می‌داند که تا چه اندازه ویژگی های مثبت دارد و هم می‌داند که چه کاری را بهتر از همه انجام می‌دهد، اما تعریف کردن مثل یک معامله می ماند. یعنی علاوه بر اثراتی که بر روی شنونده می گذارد، شما نیز به عنوان یک گوینده امتیازاتی را کسب می کنید. البته فراموش نکنید منظور ما نفع معنوی می باشد. اشاره‌ای به مسائل و منافع مادی نداریم.

1. تعریف کردن نشانه مناعت طبع شماست

آیا تا به حال تجربه این مورد را داشته اید که با وجود تمام ویژگی های مثبت تان باز هم در اطراف شما فردی وجود دارد که همیشه سعی می‌کند، احساسات منفی در شما ایجاد کند و تا آنجا که می تواند خوبی های شما را نادیده بگیرد. تنها توصیفی که برای چنین شخصی به ذهن می رسد چیزی نیست جز حسود! در اصل واقعیت این است، زمانی که نمی‌توانیم نقاط مثبت دیگران را مد نظر قرار دهیم و یا از آنها تعریف کنیم، نشان دهنده این است که دچار عدم اعتماد به نفس هستیم. همین موضوع موجب می شود تصور کنیم اگر به بیان ویژگی های خوب دیگران بپردازیم، توانایی های خودمان کمتر به چشم می اید. در حالی که حقیقت کاملا بر خلاف این موضوع است.

وقتی که از دیگران تعریف می کنید در مرحله اول فردی بسیار بلند نظر و با مناعت طبع بالا به نظر می‌رسید و در مرحله دوم به دیگران نشان می دهید که آنقدر اعتماد به نفس دارید که به سادگی ویژگی های مثبت دیگران را به زبان می آورید. اگر متوجه باشید این موضوع موجب می شود که شما یک ویژگی مثبت به سایر ویژگی‌های خوب خودتان اضافه کنید.

تعریف کردن از دیگران، نشانه مناعت طبع شماست

2. از خود شخصیت خوبی می‌سازید

شاید تعریف کردن از دیگران موضوعی بسیار کوچک به نظر برسد اما حقیقت این است که همین موضوع بسیار کوچک می تواند شخصیتی که از شما در ذهن دیگران ساخته می شود را، تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. وقتی که همیشه از دیگران تعریف و تمجید می کنید و ویژگیهای مثبت آنها را را گوشزد می نمایید، به واسطه احساس خوبی که در وجودشان ایجاد میشود همیشه از بودن کنار شما لذت می برند. بعلاوه اگر زمانی هم انتقادی نسبت به آنها داشته باشید، بسیار ساده تر می پذیرند زیرا باور دارند شما همان فردی هستید که در موقع مناسب  خوبی های آنها را نیز به زبان آورده اید

3. برای خود فرصت سازی می کنید

به واسطه احساس خوبی که در وجود دیگران ایجاد می‌کنید، در اصل برای خود فرصت سازی می نمایید. وقتی که همیشه اطرافیان شما از حضورتان انرژی مثبت دریافت می‌کنند، به همین دلیل است که وقتی ببینند مشکلی برای شما ایجاد شده مطمئناً تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا بتوانند به شما کمک کنند. زیرا شما در ذهن آنها همان آدم خوبی هستید که همیشه تلاش کرده به دیگران احساس خوبی انتقال دهد. بنابراین آنها هم متقابلاً دوست دارند این احساس خوب را در وجود خود شما نیز ایجاد کنند.

شما وقتی از دیگران تعریف می کنید، حس فوق العاده خوبی هم برای خودتان ایجاد می شود
شما وقتی از دیگران تعریف می کنید، حس فوق العاده خوبی هم برای خودتان ایجاد می شود

تفاوت تعریف کردن و چاپلوسی

رسیدیم به مهم‌ترین قسمت قضیه. تعریف کردن متاسفانه تا حد زیادی با چاپلوسی اشتباه گرفته می‌شود و علت آن هم چیزی نیست جز اینکه اغلب افرادی که از دیگران تعریف می کنند یا مطالب غیر واقعی را بیان می کنند و یا اینکه برای کسب منفعتی دیگران را مورد تعریف و تمجید قرار می‌دهند.

به همین دلیل است که بسیار مهم است تعریف کردن شما به گونه ای باشد که شخص مقابل تصور نکند در حال چاپلوسی هستید و یا قصد دارید به واسطه این تعریف امتیاز دریافت کنید. به علاوه این نکته را مد نظر قرار دهید، تعریف های غیر واقعی خواه‌ ناخواه از طریق احساسات شنونده را متوجه می کند که دروغی بیش نیستند. به قول قدیمی ها هر آنچه از دل برآید بر دل نشیند.

اولین برخورد اولین تعریف

قطعاً می دانید که اولین برخورد شما با هر فردی مهمترین برخورد تلقی می شود. اگر در همان برخورد اول بتوانید از خودتان تصویر خوبی در ذهن شخص مقابل بسازید در اصل برای خود یک موقعیت فوق‌العاده ایجاد کرده‌اید. برای اینکه بتوانید در اولین برخورد با فردی که او را نمی شناسید، تاثیر خوبی از خود در ذهن او به جای بگذارید سعی کنید در ظاهر او دنبال یک ویژگی خوب و مثبت بگردید و همان ویژگی را برای تعریف کردن از او به زبان بیاورید. به عنوان مثال اگر شخصی چشمان زیبایی دارد این موضوع را بیان کنید. شما در برخورد اول تقریباً هیچ چیزی از ویژگی های اخلاقی و شخصیتی افراد نمی دانید بنابراین بهترین راه برای اینکه بتوانید یک تعریف موثر داشته باشید که چاپلوسی هم محسوب نشود، می توانید درباره ویژگی های ظاهری آن ها صحبت کنید.

اولین برخورد با هر فردی، مهم ترین برخورد با او هم به حساب می آید
اولین برخورد با هر فردی، مهم ترین برخورد با او هم به حساب می آید

در تعریف و تمجید هم افراط نکنید

افراط کردن در هیچ کاری جایز نمی باشد. تعریف و تمجید از دیگران هم از این قاعده مستثنا نیست. فراموش نکنید اگر بیش از اندازه افراد را مورد تعریف و تمجید قرار دهید به مرور زمان این موضوع برای آنها غیر واقعی و غیر جذاب به نظر خواهد رسید.

از سمت دیگر موجب می‌شود فرد نسبت به خود، دچار خود بزرگ بینی شود. زیرا وقتی شما مدام درباره ویژگی های مثبت یک نفر صحبت می کنید و نقاط منفی او را بیان نمی دارید. کم کم این ذهنیت را در او ایجاد می کنید که هیچ عیب و نقصی ندارد و یک انسان کامل است. در حالی که حقیقت این است که هیچ فردی به تمام معنا کامل نیست و نقص هایی را دارد. پس سعی کنید در تعریف و تمجید کردن از دیگران هم افراط و تفریط نکنید و جانب اعتدال را رعایت نمایید.

انواع روش های تعریف کردن

تعریف کردن به دو صورت می تواند انجام شود یکی مستقیم و دیگری غیر مستقیم.

در تعریف کردن به صورت مستقیم، شما به طور کاملا واضح علت تعریف را بیان میکنید و ویژگی که موجب شده تا نظر شما جلب شود، به زبان می آورید. به عنوان مثال خیلی واضح می گوید که شما بسیار با اعتماد به نفس سخن می گویید و یا شما دستپخت بسیار خوب و عالی دارید. در این مدل تعریف به صورت کاملاً مستقیم نظر خود را بیان می کنید.

در روش غیر مستقیم دقیقاً به ویژگی که موجب برانگیخته شدن تحسین شده است اشاره نمی کنیم. فردی را در نظر بگیرید که اندام بسیار زیبایی دارد. شاید تصور کنید اینکه مستقیماً به او بگویید اندام خوبی دارد، به دور از ادب باشد و حتی موجب سوء تفاهم شود. به همین دلیل می توانید بسیار مودبانه تر و غیر مستقیم این موضوع را بیان کنید. به عنوان مثال با یک سوال او را مورد تعریف و تمجید قرار دهید. از او بپرسید آیا شما مربی ورزشی هستید؟ در پشت این سوال شما به شخص این مطلب را  میرسانید که به دلیل ظاهر بسیار خوب شما، من فکر می کنم که مربی ورزشی باشید و آنقدر خوب هستید که  ورزشکار به نظر می‌رسید.

تعریف کردن از دیگران به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود
تعریف کردن از دیگران به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود

خوش خبر باشید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا باعث شود علاوه بر خود شما، دیگران هم مورد توجه قرار بگیرند این است که، انتقال دهنده اخبار خوش باشید. به عنوان مثال وقتی در جمعی قرار دارید و از فرد غایبی تعریف و تمجید صورت می گیرد، می توانید انتقال دهنده این تعریف باشید. در اصل نقش یک قاصد خوش خبر را بازی کنید.وقتی در جمعی قرار می‌گیرید دقت کنید که از کدام افراد تعریف و تمجید می شود و این اخبار خوش را به آنها انتقال دهید. این گونه علاوه بر اینکه موجب ایجاد احساسات خوب در دیگران می شوید، از سمت دیگر به طور کاملاً غیر مستقیم نشان می‌دهید که فرد خوش نیتی هستید و دوست دارید روابط افراد را مستحکم کنید.

مراحل تعریف کردن

در ادامه تمام مطالب و نکاتی که ذکر شد، می رسیم به مهم ترین قسمت قضیه. چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

همانطور که گفتیم تعریف کردن هم مانند هر موضوع دیگری قواعد خاص خود را دارد. بنابراین اگر قرار است از کسی تعریف کنید، باید مراحلی را که در ادامه ذکر می شود رعایت نمایید تا بتوانید به بهترین شکل پیام خود را  به شخص مقابل انتقال دهید و حسن نیت خود را ثابت کنید.

1. نام شخص را ذکر کنید

در ابتدای مطلب خود حتماً نام شخصی که قرار است از او تعریف کنید، ذکر نمایید. اول اینکه نام افراد برای آنها یکی از مهمترین و زیباترین کلماتی است که می توانند بشنوند. تحقیقات ثابت کرده زمانی که شما نام فردی را به زبان می آورید، ناخداگاه درون او احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری ایجاد می کنید زیرا افراد از شنیدن نام خود از زبان دیگران لذت می برند. از سمت دیگر اگر شما قرار است از یک فرد خاص تعریف کنید یعنی تنها کسی که در  مطلب خود مد نظر دارید، شخص مقابل شماست.  بنابراین حتماً نام او را در ابتدای جمله خود ذکر کنید و اجازه دهید این احساس درون و ایجاد شود که، این تعریف کاملاً مختص است و این یک ویژگی مثبت اختصاصی برای او به شمار می‌رود.

در ابتدای تعریف خود از دیگران، حتماً نام فردی را که می خواهید از او تعریف کنید، بیان کنید
در ابتدای تعریف خود از دیگران، حتماً نام فردی را که می خواهید از او تعریف کنید، بیان کنید

2. دلیل واضحی ذکر کنید

اغلب ما زمانی که قرار است از کسی تعریف کنیم، بسیار کلی صحبت می‌کنیم. به عنوان مثال تو دختر خیلی خوبی هستی. آشپزی تو بسیار عالیست.در حالیکه تمام این ها بسیار کلی هستند و شخص دقیقاً متوجه نمی‌شود، دلیل کدام کار او یا کدام ویژگی شخصیتی که دارد، این ذهنیت برای شما ایجاد شده.

بنابراین سعی کنید زمانی که قرار است از کسی تعریف کنید، تا حد امکان دلایل خود را جزئی مطرح کنید. اگر قرار است از دستپخت کسی تعریف نمایید، حتما ذکر کنید به خاطر غذایی که در وعده ناهار درست کردی، متوجه شدم که دست پخت بسیار خوبی داری.

یا به دلیل اینکه می توانی عصبانیت خود را کنترل کنی، متوجه شدم که فرد صبوری هستی.

پس ذکر کردن دلیل واضح یکی از مهم ترین مراحل تعریف کردن است.

3. احساسات درونی خود را بیان کنید

از مشاهده رفتار شخص یا کاری که انجام داده است، چه احساسی درون شما ایجاد شده؟ این احساس را حتماً به زبان بیاورید. اگر دچار احساس آرامش و شادی یا هر نوع احساس دیگری شده‌اید، حتماً در جمله خود این مطلب را بازگو کنید و اجازه دهید فرد بداند که رفتار او در وجود شما چه واکنشی را ایجاد می کند.، بیان احساسات یکی از مهمترین جنبه‌های تعریف و تمجید است. زیرا احساسات شما در اصل نشان دهنده میزان رضایت شما از موضوعی هستند که اتفاق افتاده است.

همه نکاتی که در این مقاله ذکر شد میتوانند به شما کمک کنند تا بازخورد خوبی به دیگران ارائه دهید و در وجود آنها احساسات خوبی را ایجاد کنید. فراموش نکنید حس‌خوب کاملاً مسری می باشد. اگر دیگران را شاد کنید، حتماً خودتان هم از این شادی بهره مند خواهید شد.

هنگام تعریف کردن از دیگران، احساسات درونی خود را از فرد یا کاری که انجام داده است بیان کنید
هنگام تعریف کردن از دیگران، احساسات درونی خود را از فرد یا کاری که انجام داده است بیان کنید

بهترین راه تقویت مهارت فن بیان و خوب تعریف کردن

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را در همین مقاله هم مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --