عزت نفس کودکان

یکی از مهم ترین ویژگی ها و رفتارهایی که از کودکی باید در وجود افراد تقویت شود، عزت نفس است. عزت نفس در واقع جایگاهی است که همه ما نزد خودمان کسب می کنیم؛ پس طبیعتاً اگر نتوانیم مقام بالایی نزد خودمان پیدا کنیم، حتماً آینده خوب و موفقی نخواهیم داشت. در واقع دلیل بسیاری از افسردگی ها و مشکلات جامعه امروزی به دلیل همین عزت نفس پایین افراد است. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله به طور کامل راهکارهای افزایش عزت نفس کودکان را با یکدیگر بررسی کنیم و کاری کنیم که کودکان ما در آینده بتوانند مقام و جایگاه بالا و مهمی برای خود کسب کنند. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

راه های افزایش عزت نفس کودکان

 1. قدرت تصمیم گیری به کودک بدهید
 2. به احساسات کودک خود احترام بگذارید
 3. گاهی بی خیال باشید!
 4. تعریف کنید اما به اندازه
 5. کودک شما باید خاص باشد
 6. تحقیر ممنوع!
 7. عزت نفس کودک را نکشید!
 8. یک بار بگویید و تمام!
 9. هر کس سرگرمی های خودش را دارد
 10. به کودک مسئولیت بدهید
 11. هوش و استعداد بسیار مهم است

در ادامه این موارد را به طور کامل با یکدیگر بررسی خواهیم کرد اما قبل از آن پیشنهادی برای شما دارم و آن پیشنهاد هم افزایش عزت نفس خودتان است. چرا که اگر خود شما هم بتوانید این ویژگی را درون خود تقویت کنید، هم زندگی بهتر و موفق تری خواهید داشت و هم می توانید کودکان با عزت نفس تری تربیت کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله راه های افزایش عزت نفس ، اتین کار را انجام دهید و اتفاقات خوبی را برای خود، کودک و آینده تان رقم بزنید.

1. قدرت تصمیم گیری به کودک بدهید

مهم ترین و اصلی ترین راه برای تقویت عزت نفس کودکان، دادن قدرت تصمیم گیری به آن هاست. آن ها زمانی که ببینند آن قدر قدرت دارند که می توانند برخی تصمیمات زندگی خودشان را خودشان بگیرند، حتماً عزت نفسشان به طرز حیر انگیزی افزایش پیدا خواهد کرد. اصلاً خودتان را نگاهی بیندازید؛ حتماً می بینید که وقتی می توانید در جای مهمی تصمیم گیری کنید و قدرت و اختیار بالایی داشته باشید، حس بسیار خوبی پیدا خواهید کرد و عزت نفستان هم بالا خواهد رفت.

پس شما هم به کودک خود این اختیار را بدهید و بگذارید تصمیمات هر چند کوچک (حتی در حد رنگ لباس خودشان) بگیرند و از این اتفاق خوش حال باشند. در ضمن، همان طور که در مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس کودکان هم گفتیم، این اتفاق اعتماد به نفس آن ها را هم به بسیار بالا خواهد برد.

مهم ترین راه برای تقویت عزت نفس کودکان
مهم ترین راه برای تقویت عزت نفس کودکان

2. به احساسات کودک خود احترام بگذارید

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که همه افراد احساسات دارند و دلشان می خواهد اوضاع همان طور که می خواهند پیش برود؛ حتی کودکان. پس طبیعی است که باید به احساسات آن ها هم احترام گذاشته شود و در زمان های ممکن، طبق سلیقه آن ها رفتار کرد.

مثلاً اگر کودک یک دفعه هوس یک خوراکی کرد، نگویید “چه وقت خوراکی خوردنه؟ چه خوراکیه تو هوس کردی؟ و…” به او حترام بگذارید و در صورت امکان، آن خوراکی را برای او تهیه کنید. این کار هم به بالا رفتن عزت نفس آن ها کمک خواهد کرد.

3. گاهی بی خیال باشید!

همان طور که در اولین راه حل هم گفتم، باید به خواسته های افراد احترام بگذرید. این نکته در اینجا هم دقیقاً صدق می کند؛ یعنی شما نباید مرتباً حواستان به کودکتان باشد که این کار را بکن و آن کار را نکن!

گاهی فقط سعی کنید دورادور مراقب فرزندتان باشید و هوای آن ها را داشته باشید؛ حواستان به این نکته باشد که شما نگهبان آن ها نیستید و خودشان قدرت انتخاب و اختیار دارند. همان طور که در مواقع لازم باید به آن ها کمک کنید، گاهی اوقات هم باید بگذارید خودشان انتخاب کنند و دست از سر آن ها بردارید!

گاهی اوقات بگذارید کودکانتان فقط خودشان تصمیم بگیرند و شما هیچ دخالتی نداشته باشید
گاهی اوقات بگذارید کودکانتان فقط خودشان تصمیم بگیرند و شما هیچ دخالتی نداشته باشید

4. تشویق کنید اما به اندازه

تعریف کردن، تشویق کردن، محبت کردن و… همگی در افزایش عرت نفس کودکان تأثیر دارند، اما به شرطی که به اندازه باشند؛ شما اگر در جای درست و زمان مناسب این کارها را انجام دهید، حتماً بازخوردهای مثبتی هم خواهید گرفت و می توانید به شدت به فرزند خود کمک کنید. در غیر این صورت، یعنی با تشویق ها و محبت های بیش از حد، ممکن است او را لوس و مسئولیت ناپذیر بار بیاورید و همین عامل، عزت نفس او را کاملاً نابود کند.

پس حتماً حواستان باشد که در این رفتار تعادل داشته باشید و سعی کنید که بازخوردهای مثبتی از تشویق و تعریف بگیرید.

5. کودک شما باید خاص باشد

خاص بودن یکی دیگر از رفتارهایی است که می تواند عزت نفس افراد را بالا ببرد. حالا این خاص بودن می تواند داشتن یک مهارت فوق العاده و مهم باشد، می تواند شیوه لباس پوشیدن افراد باشد و یا هر چیز دیگری هم باشد. قطعاً خاص بودن می تواند تا حد بسیار زیادی به این عامل کمک کند.

البته دقت کنید که هر خاص بودنی، مثبت نیست و ممکن است حتی آینده یک کودک را زیر سوال ببرد؛ مثلاً بدون لباس راه رفتن در خیابان هم کار خاصی است! اما آیا واقعا درست است؟ مسلماً خیر؛ پس سعی کنید کودکان خود را در جنبه های مثبت و خوب نسبت به دیگران بالا ببرید تا عزت نفس او هم متقابلاً افزایش پیدا کند.

خاص بودن یکی دیگر از رفتارهایی است که می تواند عزت نفس افراد را بالا ببرد
خاص بودن یکی دیگر از رفتارهایی است که می تواند عزت نفس افراد را بالا ببرد

6. تحقیر ممنوع!

تحقیر کردن، انتقاد کردن بیش از حد و موارد این چنینی، دشمن اصلی اعتماد به نفس و عزت نفس است. به هیچ وجه، تکرار می کنم به هیچ وجه کودک خود را تحقیر نکنید و اگر می خواهید از او انتقادی هم بکنید، هم باید در خلوت انجام شود و هم به کار او انتقاد کنید، نه این که خودش کودک را زیر بار انتقادات له کنید!

مثلاً شما هرگز نباید بگویید که تو همیشه حواس پرتی و دردسر سازی! بلکه باید بگویید که یکی از رفتارهای بد تو حواس پرتی است و می توانستی در آن لحظه بهتر رفتار کنی. به نظر شما این تذکر دادن بهتر نیست؟

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله چگونه انتقاد کنیم را هم مطالعه کنید تا با شیوه های درست این کار بهتر آشنا شوید.

7. عزت نفس کودک را نکشید!

مقایسه کردن، یکی از بدترین راه ها برای تربیت کودک است و به معنی واقعی عزت نفس کودک را می کشد! این که دائماً به او بگویید که “از فلانی یاد بگیر، ببین چقدر بچه خوبیه، ببین چقدر حرف گوش کنه، چه کارایی میکنه و…” قطعاً عزت نفس و حتی خود او را نیز تضعیف خواهد کرد و حتی ممکن است در آینده مشکلاتی از قبیل عقده ای شدن و… را برای کودک به وجود بیاورد.

پس حتماً حواستان باشد که تحت هیچ شرایطی دیگران را به روی کودک خود نیاورید و سعی نکنید با مقایسه هایتان، او را آزار دهید. سعی کنید در عین حال که از او تعریف می کنید، انتقادی از او بکنید و همان طور که گفتم، ابتدا اصول انتقاد را به خوبی رعایت کنید و آن ها را یاد بگیرید، و بعد به سراغ این کار بروید. شک نکنید که نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت.

مقایسه کردن یکی از بدترین راه ها برای تربیت کودک است و به معنای واقعی عزت نفس کودک را می کشد
مقایسه کردن یکی از بدترین راه ها برای تربیت کودک است و به معنای واقعی عزت نفس کودک را می کشد

8. یک بار بگویید و تمام!

یکی دیگر از اشتباهاتی که متأسفانه والدین مرتکب می شوند، چند بار تذکر دادن است. یعنی چندین بار به کودکان خود تکرار می کنند که حواست با فلان چیز باشد!

این کار بعد از مدتی به کودکان این ذهنیت را می دهد که به درد نخور هستند و نمی توانند یک کار را به درستی انجام دهند و حتماً باید به آن ها تذکر داده شود! همچنین ممکن است مسئولیت پذیری آن ها را هم پایین بیاورد؛ یعنی با یک بار گفتن یک مطلب به آن دقتی نکنتد و منتظر باشند تا حتماً چند بار دیگر هم به آن ها گفته شود تا در نهایت کاری را انجام دهند.

پس دقت کنید که فقط یک بار مطالب را بیان کنید و از تکرار چند باره پرهیز کنید.

9. هر کس سرگرمی های خودش را دارد

به سرگرمی های کودک خود مثل خواسته هایش احترام بگذارید. آن ها از شما بیشتر به سرگرمی احتیاج دارند و وقتی ازتان می خواهند که با آن ها بازی کنید و یا کاری را برایشان انجام دهید، تا حد امکان این کار را بکنید. چرا که کودکان در این صورت متوجه می شوند که چقدر مهم هستند و دیگران هم برایشان ارزش قائلند. در نتیجه عزت نفسشان هم بالاتر خواهد رفت.

پس سعی نکنید کودکان را از سر خود باز کنید و به آن ها اهمیت ندهید، حتماً ببینید چه خواسته ای دارند و در صورت امکان، آن را برآورده سازید. حالا این خواسته می تواند درخواست بازی کردن با شما باشد، خرید خوراکی یا وسیله ای باشد و یا هر چیز دیگری…

به سرگرمی های کودک خود مثل خواسته هایش احترام بگذارید
به سرگرمی های کودک خود مثل خواسته هایش احترام بگذارید

10. به کودک مسئولیت بدهید

افرادی که مسئولیت پذیر نیستند و معمولاً می خواهد از زیر کارها در بروند را تصور کنید. چقدر از دید شما افراد مورد قبول و درستی هستند؟ اصلاً می شود به این افراد اعتماد کرد و کاری را به آن ها سپرد؟ مسلماً خیر؛ اصلاً کاری با این موارد ندارم! مشکل من در اینجا همان عزت نفس کودکان است.

شما وقتی به فرزندان خود مسئولیت های مناسب و درستی بسپارید و از آن ها بخواهید که به بهترین شکل ممکن هم آن ها را انجام دهند، حتماً  خودشان را باور خواهند کرد و قبول می کنند که فرد در اصطلاح به درد بخوری هستند. در نتیجه عزت نفسشان هم به مرور زمان بالاتر و بالاتر خواهد رفت. در مقاله راه های افزایش خودباوری هم به طور دقیق برخی از همین موارد را از جملهع مسئولیت پذیری توضیح داده ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

11. هوش و استعداد بسیار مهم است

حرکت در مسیر هوش و استعداد کودکان، همیشه جوابگو بوده است. این مطلب به قدری مهم است که ما بارها و بارها در مقالات مختلف به آن پرداخته ایم و حتی محصولات مختلفی هم برای آن تولید کرده ایم. دیگر خیلی از اهمیت بالای این قضیه صحبت نمی کنم و بهتر است خودتان با مطالعه مقاله استعدادیابی کودکان ، به این قضیه پی ببرید. اما استعدادیابی کودکان، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسش نامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت! اما می‌توان کم کم پی برد که فرزندتان، کدام یک از هوش یا استعدادهای های ده گانه در کودکان را دارد.

از آنجا که طبق تحقیقات مؤسسه بلوم، 80 درصد افزایش هوش کودکان تا قبل از سن 8 سالگی صورت می گیرد، انتظار می رود والدین و مربیان عزیز برای این سال ها برنامه های ویژه ای داشته تا با این کار درخشش آینده کودکان خود را به آنها هدیه دهند. در بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکان، هر آنچه که شما برای برای کشف استعداد کودکان خود و افزایش هوش های ده گانه آن ها نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته است. برای مشاهده این بسته رو کلمه استعداد یابی و تقویت هوش کودکان کلیک کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

موفقیت را به کودکان خود نزدیک کنید!

همان طور که در ابتدا هم گفتیم، عزت نفس و اعتماد به نفس از آن دسته ویژگی هایی هستند که موفقیت را به کودکان و حتی بزرگسالان نزدیک تر از همیشه می کنند و اگر می خواهید آینده خوبی را برای فرزندان خود بسازید، حتماً باید این دو ویژگی را در آن ها تقویت کنید. 11 تکنیک فوق العاده برای تقویت عزت نفس کودکان در این مقاله نام بردیم که اگر هر کدام از آن ها را به طور دقیق و مو به مو انجام دهید، حتماً اتفاقات بسیار خوبی برای فرزندان شما خواهد افتاد.

اگر نظر یا سوالی هم درباره عزت نفس و راه های افزایش آن برای کودکان و بزرگسالان دارید می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و از ما بپرسید. موفق باشید.پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --