هوش مالی کودکان

از آنجایی که هوش، تحت تاثیر عواملی مثل وراثت و ژنتیک قرار دارد، اما باز هم عوامل محیطی، تاثیر قابل توجهی در افزایش هوش کودک دارند. به نظر یکی از کارشناسان در سال‌های اول تولد به ویژه یک تا دو سالگی می‌توان هوش کودکان را بالا برد. به طور کلی، هوش مالی مشابه هوش منطقی و همچنین هوش هیجانی است. در واقع، راهکارهای بسیاری برای پرورش انواع هوش از جمله هوش هیجانی وجود دارند. از سوی دیگر، یکی از فاکتورهای تربیتی مهم در پرورش کودکان تقویت هوش مالی آن‌ها است؛ بنابراین شما به عنوان پدر یا مادر کودک باید با قوانین ضروری به منظور تقویت هوش مالی کودکان آشنایی داشته باشید. در این مقاله به بررسی 10 راهکار کاربردی برای تقویت هوش مالی کودکان، مزایای آموزش آن و همچنین سن مناسب برای این منظور خواهیم پرداخت.

سواد مالی یا هوش مالی چیست ؟

تعاریف مختلفی برای هوش مالی (Financial Intelligence) ارائه شده است که به مهمترین آنها در زیر اشاره می کنیم:

  1. هوش مالی یعنی نحوه رفتار شما با پول
  2. هوش مالی یعنی دیدگاه شما نسبت به پول و چگونگی رفتارتان با آن
  3. هوش مالی یعنی مهارت ایجاد، حفظ و افزایش مستمر پول
  4. هوش مالی یعنی به‌دست‌آوردن پول در کمترین زمان ممکن
  5. هوش مالی یعنی قدرت حل مسائل مالی
  6. هوش مالی یعنی توانایی مدیریت مسائل مالی بدین مفهوم که چه کاری را باید با پول انجام داد و چه کاری را نباید با آن انجام داد.
  7. هوش مالی از نظر آقای رابرت کیوساکی یعنی مجموعه ای از بررسی ها، تصمیمات و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی در زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد.
  8. هوش مالی یعنی کارکرد فکری افراد در راستای دستیابی به پول و رسیدن به استقلال مالی
  9. هوش مالی جزئی از هوش عمومی است که به وسیله آن افراد قادر به تجزیه تحلیل مسائل مالی خود خواهند بود.

هوش مالی کودکان چیست

تقویت هوش مالی در کودکان

شاید انشای «علم بهتر است یا ثروت» نخستین فرصت برای بعضی از بچه‌ ها باشد که به ارزش واقعی پول به‌طور جدی فکر کنند یا درباره آن تحقیق کنند. به‌ جز بچه‌هایی که در کودکی خود مجبور به‌ کار کردن هستند، سایر کودکان به‌ ندرت درک درستی از چگونگی پول درآوردن و ارزش واقعی آن دارند. آن ها والدین خود را می‌بینند که کارت را در دستگاه عابر بانک فرو کرده، اسکناس بیرون آمده را می‌گیرند اما تصوری از اینکه والدین قبل از رسیدن به صندوق فروشگاه یا رفتن جلوی عابر بانک، به موجودی بانک خود هم توجه کرده‌اند، ندارند و نمی‌دانند قبل از خرید چطور والدین آن ها دخل‌ و خرج را محاسبه می‌کنند.

پول، اقتصاد و مشکلات مالی مربوط به دنیای بزرگسالان است. کودکان بعدها به‌اندازه تمام عمر خود فرصت درگیری با مسائل مالی را خواهند داشت. هیچ پدر و مادری، چه ثروتمند و چه فقیر دوست ندارد دنیای قشنگ کودکی فرزند خود را با درگیر شدن به مسائل مالی خراب کند، یا آن ها را نگران اوضاع مالی کرده تا با فکر کردن به پول و کار مضطرب و نگران آینده شوند. اما تقویت و فعال کردن هوش مالی فرزندان در دوران کودکی کمک بسیار زیادی برای زندگی آینده آن ها است و می‌تواند آینده شغلی و مالی بچه‌ها را کاملاً تغییر دهد.

افرادی که در کودکی مفهوم کار و شغل یا ارزش واقعی پول یا پس‌اندازکردن را یاد نگرفته باشند، بعدها به‌سادگی با یک پیشنهاد مالی وسوسه‌انگیز سرمایه‌گذاری اشتباه انجام می‌دهند، ولخرج می‌شوند، یا کل حقوق و دستمزد خود را در همان روزهای اول خرج کرده، همیشه بدهکار و به دیگران مقروض هستند.

در نتیجه تقویت و فعال کردن هوش مالی فرزندان در دوران کودکی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

تقویت هوش مالی کودکان کمک بسیار خوبی برای آینده آن هاست
تقویت هوش مالی کودکان کمک بسیار خوبی برای آینده آن هاست

قلک جادویی

در هلند، هر بچه‌ای یک قلک دارد. این قلک مخصوص باقیمانده پول خردهای خرید است. پول‌های که به‌تنهایی با آن ها نمی‌شود چیزی خرید. هدف از پر شدن این قلک نشان دادن ارزش پول است. هیچ پولی، هرچقدر کم‌مقدار، بی‌ارزش نیست. بچه‌ها یاد می‌گیرند، با یک سنت نمی‌شود هیچ چیزی خرید، اما وقتی آن ها را جمع کنیم، یک قلک پر از یک‌سنتی داریم که می‌شود با آن چیزی خرید.

 در بیشتر کشورهای اروپا، هرسال با هماهنگی با شهرداری بازارهای محلی بچه‌ها برپا می‌شود. بچه‌ها لباس، کتاب یا اسباب‌بازی‌هایی که نمی‌خواهند را در این بازارهای محلی می‌فروشند. آنها روی زمین بساط پهن می‌کنند و مادر یا پدر با فاصله‌ای دور فقط مراقب آن ها هستند، اما هیچ دخالتی درکارو تصمیم مالی بچه‌ها نمی‌کند. مردم هم خودشان را موظف می‌دانند از بچه‌های فروشنده حتما چیزی بخرند. گاهی فروشنده و مشتری هردو بچه هستند. آن ها با هم چانه می‌زنند، یا از هم تخفیف می‌خواهند یا آخر روز که خسته شده‌اند، هرچه دارند می‌بخشند و بساط خودشان را جمع می‌کنند. تقریبا تمام بچه‌های اروپایی یا آمریکایی یک‌بار لیموناد فروخته، به افراد سالمند کمک کرده یا روزنامه پخش کرده‌اند. دولت هم در کنار والدین به امور مربوط به کار کردن بچه‌ها دقت می‌کند.

شما هم به کودکان خود قلک جادویی دهید!

برای شروع بهتر است زمانی که کودکان شما هنوز خیلی کوچک هستند (بین ۳ یا ۴ سال)، به آن ها تفاوت بین سکه‌هاي پول رایج کشور را آموزش دهید. سپس برای آن ها یک قلک تهیه کنید تا او شروع به جمع کردن پول خرد یا سکه‌ها و حتی پول‌های کاغذی در آن کند. یک قلک پول در واقع محلی برای نگهداری امن پول‌ها مي‌باشد و همین‌طور باعث ایجاد حس پول داشتن در کودکان مي‌شود و این شروع بسیار خوبی است. اگر بتوانید از یک قلک شیشه‌ای یا شفاف که داخل آن مشخص باشد، استفاده نمايید، خیلی بهتر است. اینگونه قلک‌ها باعث مي‌شوند کودکان بهتر پول را حس کنند و صدای آن را بشنوند و خیلی راحت انباشته شدن آن را مشاهده نمایند.

اکنون که کودک شروع به پس انداز پول کرده است، بهتر است به او اجازه دهید که با این پول هر کاری که دلش مي‌خواهد انجام دهد، البته در دو حالت اینکار باید انجام شود، اول زمانی که قلک کاملا پر نشده است و دوم زمانی که قلک او پر از پول مي‌باشد.

 این مساله به آن ها این درس را مي‌دهد که با مقدار پس‌انداز کمتر فقط مي‌تواند چیزهای کوچکتر و کم‌ارزش‌تری را خریداری نمایند، در صورتی که با یک قلک پر از پول مي‌تواند چیزهای خاصی را بخرند، درنتیجه ارزش پس‌انداز کردن به طور پیوسته را درک خواهند کرد.

هدف از پر شدن قلک هوش مالی کودکان است

ضرورت آموزش مهارت های هوش مالی به کودکان

اینکه والدین برای آینده فرزندان خود، مبلغی را پس انداز کنند، کار بدی نیست، اما کار ارزشمندتر این است که مهارت های مالی فرزندانشان را افزایش دهند. با توجه به پستی و بلندی های اقتصاد ایران، بهترین راه برای تامین مالی فرزندان، تمرکز بر روی خود کودک و ارتقای مهارت های کاربردی و موثر او می باشد تا در آینده خود او بهترین عملکرد را در زمینه های مالی داشته باشد. قطعاً نبود این مهارت در آینده باعث ایجاد مشکلات مالی و در نتیجه مشکلات روانی و خانوادگی برای او خواهد شد.

بزرگان اقتصادی از بچگی کار کرده اند و این باعث یادگیری سواد اقتصادی و افزایش هوش مالی در آن ها گردیده است. با توجه شکل گیری شخصیت، ذهنیت، نگرش و سبک زندگی از زمان کودکی، لزوم سبک تربیت مالی صحیح و سوق دادن فرزندان به سمت ارزش آفرینی و کارآفرینی، برای والدین امری ضروریست تا اقداماتی انجام دهند که مهارتهای مدیریت مالی از کودکی در فرزندانشان درونی شده و تبدیل به عادت آن ها گردد.

بزرگان اقتصادی هوش مالی کودکان را به خوبی یاد گرفته اند

هوش مالی کودکان را جدی بگیرید!

افرادی که در دوران کودکی حتی به صورت نمایشی تمرین‌هایی را برای تقویت هوش مالی انجام ‌می دهند، در آینده افراد موفق تری در زمینه مالی خواهند بود. در واقع والدین با هر پیشامد کوچکی می توانند مباحث مالی را به کودکانشان آموزش دهند. به عنوان مثال در زمان خرید از آن ها بخواهند قیمت اجناس را از فروشنده سوال کنند و یا پول اجناس خریداری شده را خودشان به فروشنده پرداخت کنند و …

در نتیجه : انجام چنین امور جزئی و ظاهری، می تواند ذهن کودکان را برای تقویت و رشد هوش مالی مهیا سازد. پس کودکانتان را با مباحث مالی آشنا سازید تا برایشان در آینده پولساز شود.

از همان ابتدا هوش مالی کودکان را به آن ها آموزش دهید

چرا تقویت هوش مالی کودکان مهم است؟

در واقع، تقویت هوش مالی کودکان یکی از نکات کلیدی در نحوه تربیت آن‌ها به عنوان فردی موفق در آینده است، چرا که با استفاده از این روش کودکان از ارزش و کارکرد پول در زندگی روزمره آگاهی یافته و می‌توانند نسبت به مدیریت مالی شخصی خود و همچنین خانواده اقدام کنند.

به بیان دیگر، تقویت هوش مالی کودکان موجب می‌شود تا آن ها نسبت به میزان درآمد، هزینه‌های موجود و مقدار پس‌انداز آگاهی یافته و بودجه خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنند. در چنین شرایطی کودکان در خرید برخی کالاهای غیرضروری خود نیز تجدید نظر می‌کنند. به علاوه، چنین کودکانی در آینده از هدر دادن پول خود برای خرید برخی چیزهای کم‌ارزش خودداری می‌کنند.

تقویت هوش مالی کودکان باعث چه چیزی میشود؟

چه سنی برای تقویت هوش مالی کودکان مناسب است؟

به طور کلی، هر چه زودتر آموزش‌های مرتبط با تقویت هوش مالی کودکان را آغاز کنید، نتایج بهتری نیز کسب می‌کنید. در همین راستا، توصیه می‌شود تا در هنگام تولد کودک حساب بانکی جدایی برای او باز کرده و به صورت ماهانه مبلغی را به آن واریز کنید. همچنین می‌توانید برخی هدایای نقدی که فرزندتان در مناسبت‌های مختلف مانند تولد، اعیاد و موارد مشابه دریافت می‌کند را به حساب شخصی او واریز کنید.

سپس زمانی که کودکتان درخواست واگذاری پول‌های مربوط به حساب خود را دارد، می‌توانید به او بگویید که حساب بانکی وی کاملاً متعلق به او بوده و تمامی پول‌های موجود در آن نیز به خود او اختصاص دارند؛ اما توجه داشته باشید که می‌باید در این شرایط آموزش‌های لازم برای تقویت هوش مالی کودکان را به کار گرفته و مسیری درست برای او ترسیم کنید.

در همین راستا، به کودک خود زمان برداشت و دسترسی به حساب بانکی را یادآوری کنید. به عبارت دیگر، به او بگویید که گرچه تمام پول‌ها متعلق به خودش هستند، اما حاصل کار شخصی او محسوب نمی‌شوند، از همین روی باید با دقت و برنامه‌ریزی بیشتری نسبت به خرج کردن آن‌ها اقدام کند تا در آینده بتواند مدیریت مالی بهتری روی درآمد خود داشته باشد. در ادامه، برخی راهکارهای  مؤثر به منظور تقویت هوش مالی کودکان را تشریح می‌کنیم.

هر چه زودتر آموزش های مرتبط با هوش مالی کودکان را دنبال کنید
هر چه زودتر آموزش های مرتبط با هوش مالی کودکان را دنبال کنید

راهکارهای کلیدی به منظور تقویت هوش مالی کودکان

1. توضیح دهید که پول از کجا می آید

بسیار مهم است که کودک شما  بداند پول چطور به‌ دست می‌آید. او باید بداند پول همین‌طوری از کیف مامان و بابا در نمی‌آید! فرزندمان باید بداند که پول در ازای کارکردن و تلاش کردن  به‌ دست می‌آید. ما کار می‌کنیم و پولش را  می‌گیریم. اگر کار نکنیم، خبری از پول نیست. به‌گفتهٔ «ریچل کروز» (Rachel Cruze) کارشناس مالی و نویسندهٔ کتاب «خانوادهٔ ثروتمند: نسلی برای موفقیت مالی»، مهم است که پیوسته رابطهٔ میان پول و کارکردن را برای کودک خود توضیح دهیم. زیرا کودک باید بداند پولی که به دست می آید دارای چه ارزشی است.

برای افزایش هوش مالی کودکان به او بگویید پول چه ارزشی دارد
برای افزایش هوش مالی کودکان به او بگویید پول چه ارزشی دارد

2. آن ها را به پس‌انداز کردن عادت دهید

درخانه یک قانونی بگذارید که بر طبق آن کودکان موظف به پس‌انداز کردن حداقل ۱۰ درصد يا بیشتر از پول خود باشند. این پول مي‌تواند از انجام دادن کاری در بیرون خانه بدست آمده باشد یا از محل پول توجیبی و ماهانه کنار گذاشته شود. اگر برنامه آموزشی خود را در مورد پس‌انداز به موقع شروع کنید و در ابتدا خیلی شرایط را برای کودکان دشوار و سخت نکنید، موفق خواهید شد.

اگر برای کودکان شرایطی متعادل را در همه زمینه‌ها فراهم نمايیم، آن ها نه تنها واکنش منفی نشان نخواهند داد، بلکه استقبال نیز خواهند کرد، در مورد پس‌انداز کردن نیز این مساله صادق مي‌باشد. برای درک این مساله بهترین کار این است که به گذشته خود فکر کنید، زمانی که شما نیز کودک بوده‌اید، صادقانه بگويید که آیا پولی که در جشن تولد ۸ سالگی به‌عنوان هدیه دریافت کرده‌اید، با مشورت پدر و مادر آن را خرج کرده‌اید یا خیر؟ پس‌انداز کردن پول مهارتی است که باید به کودکان آموزش داد.

سخاوت و بخشندگی بسیار مهم است؛ زیرا اهمیت کمک به دیگران را به کودک می‌آموزد. این ویژگی گران‌بهایی است. در ادامه به کودک‌تان یاد بدهید بخشی از پولش را پس‌انداز و بخشی را خرج کند. به او گوشزد کنید که وقتی پول تمام شد، همین‌طوری جایگزین نمی‌شود. بی‌تردید کودک‌ اشتباهاتی می‌کند؛ اما چه بهتر که تا وقتی زیر سقف امن خانه  ما است، اشتباه کند.

پس انداز کردن پول مهارتی است که برای افزایش هوش مالی کودکان باید به آن ها آموزش داده شود

3. از کودک بخواهید پس انداز خود را مدیریت کند

کودکان برای درک مفاهیم انتزاعی نیازمند ابزارهایی ملموس هستند. بنابراین، تنها به توضیح این ۳ اصل اکتفا نکنید و ابزار لازم را برای تمرین در اختیارشان بگذارید. به‌جای ۱ قلک، ۳ قلک به او بدهید (می‌توانید از پاکت، شیشهٔ خالی و ابزارهای دیگر استفاده کنید) و روی هریک برچسب «بخشیدنی»، «پس‌اندازکردنی» و «خرج‌کردنی» بزنید. هر زمان که کودک‌تان پولی می‌گیرد (پول توجیبی، دستمزد انجام کاری، هدیه و…)، او را تشویق کنید پولش را بین ۳ قلک تقسیم کند. به کودک اجازه بدهید، خودش دربارهٔ چگونگی تقسیم‌کردن پول تصمیم بگیرد.

این کار نه‌تنها اعتماد به نفس کودک را در موضوعات مالی افزایش می‌دهد؛ بلکه فرصتی فراهم می‌کند که بتوانیم با فرزندمان، گفت‌وگویی جدی دربارهٔ مدیریت پول داشته باشیم. با کودک درباره  اینکه می‌خواهد پولش را چطور خرج کند و همچنین درباره چگونگی تقسیم‌بندی در موقعیت‌های مختلف، مثلا در صورت بروز رویدادی پیش‌بینی‌نشده، صحبت کنید. اما فراموش نکنید که تصمیم پایانی با او است.

«تی‌آ نیکولا» مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایهٔ «ولث‌بار» دربارهٔ این ترفند این‌طور می‌گوید:

دختر ۸ سالهٔ من می‌داند که باید حساب ۳ صندوق پول را داشته باشد. او معمولا برای مواردی مانند بلیت اردوی تابستانی یا چیزهای دیگری که دوست دارد تجربه‌ کند، پس‌انداز می‌کند. او می‌داند پولِ خرج‌کردنی، مربوط به هزینه‌های روزمره مثل خرید شکلات است. ما اهمیتِ بخشیدن پول را هم به او یاد داده‌ایم. او می‌تواند پولش را به مؤسسات خیریه یا به دیگران بدهد؛ مثلا برای دوستش هدیه‌ای بخرد.

از کودک بخواهید پس انداز خود را مدیریت کند تا هوش مالی کودکان را یاد بگیرد

4. کمک برای ایجاد یک طرح بودجه بندی

یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش هوش مالی کودکان، درگیرکردن آن‌ها در بحث بودجه‌بندی هزینه‌های خانواده است. این‌گونه آن‌ها مشاهده می‌کنند که ما چطور مسئولانه به قبض‌ها و صورت‌حساب‌ها رسیدگی می‌کنیم. کودکان به‌طور ذاتی دوست دارند به پدر و مادرشان کمک کنند؛ بنابراین، به فکر فرو می‌روند تا راهی برای کاستن از هزینه‌هایشان پیدا کنند.

اشکالی ندارد اگر کودک‌تان هنوز آن‌قدر بزرگ نشده است که بتواند در بحث شرکت کند. هدف این است که او ببیند خانواده بدون خجالت و نگرانی دربارهٔ مسائل مالی بحث می‌کند.

به کودکان خود برای نوشتن چیزهای که مي‌خواهند در طول یک هفته یا یک ماه خریداری کنند و هزینه‌هاي آن ها در این مدت چقدر مي‌باشد و در چه زمان‌های مي‌خواهند آن هزینه‌ها را انجام دهند، کمک کنید.

اگر نتوانستید بین درآمد و هزینه‌هاي کودکان خود یک تعادل و تراز منطقی ایجاد کنید، باید به فکر بررسی مجدد نیازها و خواسته‌هاي آنها باشید. از کودکان بخواهید مجددا این موارد را کنترل كنند.

به فرزندان بزرگ‌تر خود این اجازه را بدهید که خودشان برای خرید و تهیه مایحتاج حداقل شخصیشان به خارج از خانه و فروشگاه‌هاي محله بروند. این باعث مي‌شود که آن ها قدرت تصمیم‌گیری در مورد انتخاب‌هایشان داشته باشند و بدانند برای مدیریت پولشان باید از بین گزینه‌هاي مختلف، فقط یکی را انتخاب کنند.

شما مي‌توانید از انتخاب‌هاي خود برای آن ها بگويید، اینکه مثلا به جای رفتن تعطیلات به خارج از شهر بهتر است که پول خودتان را برای تعمیر آسفالت پشت بام خانه اختصاص دهید، این‌گونه موارد به کودکان برای داشتن تصمیمات و انتخاب‌هاي بهتر کمک فراوانی خواهد کرد و از برآیند این انتخاب‌هاي منطقی یک طرح پولی و مالی مناسب نیز ایجاد خواهد شد.

یکی ار بهترین راه ها برای آموزش هوش مالی کودکان درگیر کردن آن ها در بودجه بندی است
یکی ار بهترین راه ها برای آموزش هوش مالی کودکان درگیر کردن آن ها در بودجه بندی است

5. به کودک خود پول هدیه دهید

هدیه‌دادن در تولدها و مناسبت‌های دیگر رایج است. می‌توانیم به‌جای هدیه کالاهای مختلف، به کودک خود پول هدیه بدهید تا بتواند تصمیم های مالی بگیرد. به این ترتیب در وقت صرفه‌جویی می‌کنیم؛ دردسر انتخاب هدیه را هم نداریم و مهم‌تر اینکه به تقویت توانایی حساب‌وکتاب فرزندمان کمک می‌کنیم.

بچه‌ها عادت دارند که به‌مناسبت رویدادهای ویژه مانند روز تولدشان، برای هدیه‌ای ویژه درخواست کنند. با دادن پول به آن‌ها به‌‌عنوان هدیه، کودک به‌تدریج درک می‌کند که درخواست‌هایش چه هزینه‌ای دارند!

به کودکانتان به عنوان هدیه پول دهید تا هوش مالی کودکان افزایش پیدا کند

6. کودکان را برای به دست آوردن پول تشویق کنید

به کودکانتان کمک کنید تا در کنار پول توجیبی که از شما در هر هفته مي‌گیرند، خودشان نیز درآمد‌هاي داشته باشند. به آن ها روش‌هاي ساده به دست آوردن پول را پیشنهاد کنید. آن ها را به انجام کار‌هاي روزمره خانه و خانواده‌تان یا اینکه به جست‌وجوی کاری در خارج از خانه تشویق کنید، کار‌هايي مانند؛ خرید کردن برای خانه، تمیز کردن حیاط و کار‌هاي که برای آن ها نه تنها خطری در بر نداشته باشد، بلکه مفید و آموزنده نیز باشد.

خیلی از مردم، به‌خصوص افراد سالخورده و مسن در همسایگی ما به خدماتی بسیار ساده نیاز دارند که هر کودک باهوش مي‌تواند زمینه انجام آن کار‌ها را برای خودش ایجاد كند و از این محل درآمدی کسب کنند. کار‌هايي مانند گذاشتن زباله جلوی در خانه، صحبت کردن با آن ها و گذراندن وقت با آن ها مي‌تواند از جمله این فعالیت‌ها باشد.

این ها مي‌تواند یک فرصت استثنایی برای کودک شما باشد که با انجام آن نه تنها مقداری پول به‌دست مي‌آورد، بلکه باعث کمک و یاری به افرادی که به این‌گونه کار‌ها و خدمات نیاز دارند نیز مي‌شوند. هرچند به‌دست آوردن پول در سال‌هاي اول برای کودکان بسیار سخت و طاقت فرسا است، اما روحیه آن ها را برای روبه‌رو شدن با شرایط زندگی مستقل و بزرگسالی آماده مي‌کند.

برای افزایش هوش مالی کودکان به آن ها یاد دهید درآمد داشته باشند

7. به کودکان به صورت منظم پول توجیبی بدهید

تجربه نشان داده است که پول توجیبی بسیار مهم‌تر از پولی است که خود کودکان به دست مي‌آورند، یک پول توجیبی منظم مي‌تواند پس انداز منظم، خرج کردن‌هاي منظم را در پی داشته باشد و این اعتماد به نفس کودکان را افزایش خواهد داد. البته اینکه چه مقدار پول توجیبی به کودکان پرداخت شود از اهمیت زیادی برخوردار مي‌باشد و این مبلغ باید بر اساس سن بچه‌ها، شرایط آن ها و وظایفی که به عهده دارند تعیین شود.

 بیشتر کارشناسان معتقدند که ۶ سالگی زمان مناسبی برای شروع پرداخت پول توجیبی مي‌باشد، زیرا کودکان در این سن مي‌توانند بیشتر چیزهایي را که مي‌خواهند و نیاز دارند، خود خریداری كنند. بعضی از والدین فکر مي‌کنند که نباید مبلغی را به عنوان پول توجیبی به کودکان پرداخت کنند، زیرا آن ها مي‌گویند ما هر موقع که کودکمان به پول نیاز داشته باشد، به او پرداخت خواهیم کرد.

اما مطالعات نشان مي‌دهد که کودکانی که به طور منظم پول توجیبی دریافت مي‌کنند، تمایل بیشتری برای پس انداز کردن دارند تا اینکه در مواقع خاصی از والدین پول دریافت کنند، حتی اگر این مبالغ، در مجموع با هم برابر باشند. البته در مورد اینکه چه زمانی پول توجیبی را باید شروع کرد و چقدر باید پرداخت کنید، تصمیمی است که شما باید متناسب با شرایط خانوادگی خودتان بگیرید، ما نیز در اینجا به مواردی اشاره خواهیم کرد.

پول توجیبی نباید آنقدر زیاد باشد که کودکان احساس کنند به طور کامل از شما مستقل شده‌اند و هر آنچه را مي‌خواهند مي‌توانند خودشان تهیه کنند. همیشه آن ها را تشویق کنید که بخشی از پول توجیبی خود را باید پس انداز کنند و با باقیمانده پولشان نیز باید خرید‌هاي معقول و منطقی داشته باشند.

هوش مالی کودکان با پول تو جیبی

8. به او یاد بدهید چطور پول توجیبی‌اش را خرج کند

کودک باید بداند که هرچند می‌تواند بخشی از پولش را صرف تفریح و خوش‌گذرانی کند؛ اما بخشی از آن را هم باید به تأمین برخی نیازهای ضروری اختصاص دهد. با گذر زمان و افزایش سن بچه‌ها، می‌توانیم در این زمینه جدی‌تر برخورد کنیم.

روشن کنید که پول توجیبی باید چه مواردی را پوشش دهد؛ هزینه‌هایی مانند تغذیه مدرسه، میان‌وعده، بازی رایانه‌ای، فعالیت فوق‌برنامه مدرسه، هزینه رفت‌وآمد به مدرسه. درمورد بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانیم لباس یا دیگر موارد مهم‌تر را هم به فهرست اضافه کنیم. همیشه این موارد را بنویسید تا جای تردید و بدفهمی نماند.

اگر می‌دانید پس‌انداز فرزندتان دارد به مقداری که در نظرش است، نزدیک می‌شود، خوب است کمی پول اضافه به او بدهید! این کار لذت پس‌انداز را برای او بیشتر می‌کند. همچنین او را به‌خاطر خرج‌نکردن پولش برای افزودن به پس‌اندازش، تشویق کنید.

برای آموزش هوش مالی به کودکان به او نحوه خرج کردن را یاد دهید
برای آموزش هوش مالی به کودکان به او نحوه خرج کردن را یاد دهید

9. تاثیر تورم را به آن ها نشان دهید

به کودکانتان افزایش مکرر قیمت‌ها را در سال‌هاي متمادی توضیح دهید و مثال‌هايي از این افزایش‌ها برای آن ها بازگو کنید. آن ها را با خود به کتابخانه ببرید و در آرشیو روزنامه‌ها و مجلات، قیمت کالاها را در سال‌هاي گذشته نشان دهید. (بهتر است قیمت‌ها را در سالی که او به دنیا آمده است برایش پیدا کنید).

البته امروزه و با شرایط فعلی جامعه ما نیازی برای رفتن به کتابخانه‌ها نیست، چون قیمت‌ها هر روز در حال افزایش است و خود کودکان آن را به طور کامل لمس مي‌کنند. درسی که کودکان از وجود تورم در بحث‌هاي مالی مي‌گیرند در رشد و ترقی آن ها در آینده مالیشان بسیار موثر مي‌باشد.

آن ها مي‌فهمند که نباید پول را بدون استفاده کنار بگذارند، بلکه با توجه به تاثیر تورم بر ارزش پول، مي‌فهمند که باید تا حد امکان از پولشان برای ایجاد پول جدید استفاده کنند یا اینکه تورم را به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری به‌کار گیرند. با درک وجود تورم، آن ها با یکسری محاسبات عددی ساده خواهند فهمید که دوچرخه‌ای که آن ها در آینده مي‌خواهند بخرند، دیگر به قیمت امروز نخواهد بود و مي‌توانند با توجه به نرخ تورم موجود در جامعه، برنامه ریزی مالی مناسبی را برای آینده داشته باشند.

هوش مالی کودکان چه رابطه ای با تورم دارد

10. آموزش مدیریت پول به کودکان را شروع کنید

تمامی عادت‌هاي مالی و پولی که کودکان شما آموخته‌اند یا از تجربیات پدر و مادر خود کسب کرده‌اند، تا بزرگسالی و پیری همراهشان خواهد بود. آن ها همیشه با افتخار از اینکه پول خود را برای خرید یک دوچرخه یا پرداخت پول پیش رهن و اجاره خانه یا حتی خرید خانه‌شان از طریق پس‌انداز انجام داده‌اند به نیکی یاد خواهند کرد. در نهایت سطح زندگی کودکان ما در آینده و نحوه سرمایه‌گذاری‌هاي آن ها و کسب‌وکار آینده‌شان به طور مستقیم، به این‌گونه آموزش‌ها مربوط مي‌شود.

اگر شما کمی هم خوش شانس باشید، پس از آموزش فرزندانتان در مورد مباحث مالی، روزی دختر یا پسر شما بابت این لطفی که به آن ها داشته اید، از شما تشکر خواهند کرد و به شما مي‌گویند که هر آنچه در زندگیشان دارند را مدیون شما هستند.

آموزش هوش مالی کودکان را شروع کنید
آموزش هوش مالی کودکان را شروع کنید

انواع بازی برای تقویت هوش مالی در کودکان

برای اینکه بتوانیم هوش مالی را در کودکان تقویت کنیم می‌توانیم از مدل‌های مختلف بازی استفاده کنیم. بازی‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد.

1. بازی کودکان با والدین

مدل اول بازی به این صورت است که وسیله‌ای در بازی دخیل نیست. یعنی والدین و کودکان باهم بازی می‌کنند. فرض کنید کودک خانواده به‌عنوان خریدار به مغازه مراجعه کرده و از مغازه خرید می‌کند و پدر یا مادر به‌عنوان صاحب مغازه هستند یا والدین به‌عنوان متصدی بانک و کودک به‌عنوان مراجعه‌کننده به بانک می‌باشد که از طریق این بازی‌ها می‌توان مفاهیم خرج کردن پول، پس‌انداز و مفهوم پول رایج را به کودک آموخت. درواقع برای تقویت هوش مالی کودک نیاز به توضیح این مفاهیم اولیه می‌باشد.

برای افزایش هوش مالی کودکان از بازی استفاده کنید

2. بازی کودکان با وسیله آموزشی به کمک والدین

مدل دوم، بازی‌هایی است که به کمک یک وسیله‌ی بازی آموزشی یا یک اسباب‌بازی فکری، می‌توان مفاهیم هوش مالی را در کودک ارتقا بخشید. بازی مونوپولی یکی از بازی‌هایی است که می‌توان در این زمینه نام برد. کودک به همراه والدین خود این بازی را انجام می‌دهد.

در این بازی فکری کودک باید سعی کند که خریدوفروش کند و تشخیص دهد که با سرمایه‌گذاری در کجا می‌تواند سود کسب کند. این کار مستقیماً بر روی هوش مالی کودکان تأثیرگذار میگذارد. این نوع بازی‌ها معمولاً به‌صورت گروهی انجام می‌شود و فرصت خوبی است تا والدین با رفتار خود در بازی، شیوه‌های تصمیم‌گیری مالی مختلف را به کودکان خود بیاموزند.

برای افزایش هوش مالی کودکان بازی کنید

3. بازی های رایانه ای

نوع سوم، بازی‌های یارانه‌ای و دیجیتال می‌باشد که کودک می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. البته پیشنهاد می‌شود کودک در سنین بالاتر به‌جای بازی‌های رایانه‌ای با نرم‌افزارهای بورس آشنا شود و در آن‌ها معامله کند. درواقع چون نرم‌افزارهای بورس دارای حالت دمو بوده و با پولی فرضی می‌توان در آن معامله کرد، پیشنهاد می‌شود که به‌جای بازی‌های رایانه‌ای، در بازارهای مختلف بورس به‌صورت دمو معامله انجام دهد تا با مفهوم سود و ضرر در این بازار آشنا شود. همین‌که کودک در این فضا قرار بگیرد و با مفاهیم کوچک سرمایه‌گذاری بورس آشنا شود، تقویت هوش مالی در او بیشتر و بیشتر می‌شود.

همواره خانواده‌ها باید بداند که بیشترین تأثیر را بر روی فرزندان خود می‌گذارند، ممکن است این تأثیر آگاهانه و یا غیرآگاهانه باشد. یکی از مهم‌ترین تأثیرات روی آن‌ها، هوش مالی کودکان می‌باشد. مهم‌ترین گام در تقویت هوش مالی کودکان ایجاد بازی و القای مفاهیم مالی از طریق بازی برای آن‌ها است. مزیت بازی در این است که یکنواخت و خشک نیست، مانند کلاس درس یک فرم و یک‌شکل نیست و در آن برای انتقال مفاهیم مالی از تحکم و اجباری استفاده نمی‌شود، بلکه به‌صورت نامحسوس این مفاهیم به کودکان انتقال پیدا می‌کند.

درواقع با انجام بازی‌های مناسب می‌توان تقویت هوش مالی کودکان را در ابعاد بسیار زیاد انتظار داشت. در بعضی از کشورهای پیشرفته در زمان مشخصی در سال یک بازارچه تشکیل می‌دهند و از کودکان می‌خواهند‌ وسایلی که نیاز ندارند را بفروش رسانده و وسایل موردنیاز خود را از همان بازارچه و از کودکان دیگر خریداری کنند. درواقع یک بازی را برای کودکان به‌صورت واقعی اجرا کرده تا هوش مالی اجتماعی آن‌ها نیز تقویت شود.

مهم ترین گام در تقویت هوش مالی کودکان ایجاد بازی است

کتاب چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم؟

این کتاب یک راهنمای قدم به قدم برای والدین عزیز می باشد، والدینی که دوست دارند هوش مالی کودکان خود را تقویت کنند. در این کتاب راهکارهای تقویت هوش مالی برای گروه های سنی مختلف گفته شده است. اگر دوست دارید آینده مالی کودک خود را تضمین کنید، حتما به این کتاب نیاز خواهید داشت.

در بخشی از کتاب چگونه هوش مالی فرزندمان را افزایش دهیم می‌خوانیم:

یکی از مواردی که لازم است در هنگام دادن پول توجیبی به بچه‌ها متذکر شد این است که هنگام خرید وسایلی که دوست دارند داشته باشند باید به نظر پدر و مادر احترام بگذارند. اینکه این پول مال خودم هست پس هر تصمیمی می‌توانم بگیرم معنی ندارد و هنگامی‌ که والدین احساس کنند خطری کودک را تهدید می‌کند می‌توانند او را راهنمایی و از خرید منع کنند.

برای این‌که بچه‌ها رابطه بین پول و کار کردن را دریابند باید به آن‌ها فرصت داد تا خریدهای خود را با برنامه‌ریزی برای پول‌هایی که به دست می‌آورند انجام دهند.

هنگامی‌که دانش‌آموزان با من در کلاس از پول توجیبی گرفتن خود صحبت می‌کنند در میان حرف‌هایشان به یکی از رفتارهای والدین اشاره می‌کنند که آن‌ها را خیلی ناراحت می‌کند و آن رفتار این است که والدین از فرزندان‌شان پول قرض می‌گیرند و برای پس دادن تعلل می‌کنند، گاهی کلا فراموش می‌کنند که مبلغی قرض گرفته‌اند. بهتر است به این نکته توجه کنیم که اگر از بچه‌ها پول قرض گرفتیم برای بازگرداندن آن زمان مشخص کنیم و در زمان مشخص‌شده به قول خود پای‌بند باشیم.

امیدوارم حالا بتوانید با راهکارهایی که در این مقاله گفته شد بهترین اتفاقات را برای فرزندان خود رقم بزنید.  راستی  بسته جامع افزایش هوش کودکان هر 10 هوش کودکان را همراه بازی تقویت می کند و با توصیه های عملی که برای هوش دارد، آینده درخشانی را می تواند برای کودک دلبندتان بسازد .

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

استعدادیابی و افزایش هوش کودکاندیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --