زبان بدن در محیط کار

محیط کار یک محیط کاملا رسمی می باشد که باید در آن متناسب با شأن و رتبه اجتماعی خود رفتار کنید. نکات بسیاری وجود دارد که باید در محل کار خود به آنها توجه داشته باشید؛ چرا که عدم رعایت آنها موجب می شود شخصیت اجتماعی شما زیر سوال برود. دقت داشته باشید که محل کار با خانه و جمع‌های دوستانه متفاوت است و همکارانتان هم دوستان صمیمی شما نیستند که قرار باشد بیش از اندازه با آنها احساس راحتی کنید و حد و مرز های مشخصی را زیر پا بگذارید. زبان بدن شما در محیط کار گویای مسائل بسیاری هست و در واقع می‌تواند جنبه‌های پنهان شخصیت شما را برای دیگران شفاف کند. به همین دلیل تاکید می کنیم که باید نسبت به حرکات خود دقت بسیار زیادی داشته باشید؛ در ادامه قصد داریم تعدادی از حرکات ممنوعه در محیط کار را برای شما بازگو کنیم تا به طور کامل بتوانید نسبت به حرکات و رفتار خود اشراف داشته باشید و مهم ترین نکات زبان بدن در محیط کار را به خوبی رعایت کنید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  • از لم دادن خودداری کنید
  • مغرورانه نایستید
  • دست هایتان را مشت نکنید
  • حرکات سریع و عجولانه نداشته باشید
  • مدام ساعت را چک نکنید
  • به یاد داشته باشید که برخورد اول، مهم ترین برخورد است
  • به حرکات صورت دقت کنید
  • وقتی فردی صحبت می کند، به او توجه کنید

1. از لم دادن خودداری کنید

یکی از صحنه های بسیار زننده که در اغلب محیط‌های اداری به چشم می خورد، این است که وقتی وارد یک اتاق می شوید، می‌بینید شخص مسئول به شکل بسیار بی ادبانه ای بر روی صندلی خود لم داده و بدون توجه به حضور شما به کار خود ادامه می دهد. این رفتار یکی از زشت ترین و ناشایست ترین رفتارها در محیط کاری می باشد.

شما به هیچ عنوان در ساعاتی که به ارباب رجوع در محل کارتان رفت و آمد می کند یا زمان هایی که تنها نیستید، حق ندارید بر روی صندلی خود لم بدهید و با حالت غیر رسمی بنشینید؛ این کار شما بی احترامی به افراد حاضر در محل کارتان محسوب می شود. شما می توانید در ساعات استراحت خود هر طور که مایل هستید در اتاق شخصی تان خستگی به درک کنید اما در هنگامی که رفت آمد زیاد است تا حد توان از انجام فعالیت ها و کارهای ناشایست و به دور از شأن اجتماعی تان خودداری نمایید.

یکی از اصول مهم زبان بدن در محیط کار این است که در مقابل ارباب رجوع محترمانه رفتار کنید

2. مغرورانه نایستید

همان طور که در مقاله اشتباهات زبان بدن نیز گفتیم، دست به سینه ایستادن یا بیش از حد خشک و جدی قرار گرفتن در مقابل دیگران می‌تواند این احساس را در آنها ایجاد کند که شما فردی مغرور هستید و به همین علت، از معاشرت با شما خودداری کنند.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان مغرور و غیر صمیمی در مقابل دیگران ظاهر نشوید؛ البته همان طور که گفتیم نباید حد و مرز های خاصی را نیز زیر پا بگذارید اما از سوی دیگر هم به هیچ عنوان سعی نکنید در برابر دیگران مغرور و بیش از اندازه خشک و رسمی ظاهر شوید.

قرار است محیط کار یک فضای دوستانه باشد که در عین رعایت شدن همه حریم ها احساس آرامش و صمیمیت نیز در آن جریان داشته باشد. این نکته را علاوه بر اینکه در مقابل همکاران خود باید رعایت کنید، هنگام مراجعه ارباب رجوع هم باید به آن توجه داشته باشید. وقتی کسی برای انجام کاری به دفتر شما مراجعه می کند، تا حد امکان طوری رفتار کنید که احساس کند از کمک کردن به او لذت می برید و به اصطلاح عمومی با جان و دل کار او را راه بیندازید.

3. دست هایتان را مشت نکنید

تا به حال دقت کردید وقتی عصبی هستید ‌دست های شما ناخودآگاه مشت می‌شوند و بدن شما حالت منقبض به خود می گیرد؟ بنابراین در ذهن اغلب افراد این مسئله جا افتاده که مشت کردن دست ها نشانه عصبانیت می باشد.

پس باید دقت داشته باشید حتی در مواقعی که دچار احساس عصبانیت می شوید، تا حد امکان از انجام حرکات این چنینی خودداری کنید. به علاوه، سعی کنید همیشه دست های خود را در مقابل دیگران قرار دهید و اجازه دهید که آنها دست های شما را ببینند؛ چرا که حالت چهره و نحوه قرار گیری دست ها هر دو از مواردی هستند که به شکل عجیبی می تواند احساسات درونی شما را به مخاطب منتقل کند.

به عنوان مثال وقتی دست های خود را روی میز قرار می دهید و آنها را به آرامی در هم گره می کنید، ناخودآگاه به مخاطب احساس آرامش و توجه منتقل می شود؛ یعنی می داند که احساس درونی شما هم با او هماهنگ است. پس به این نکات توجه داشته باشید.

مشت کردن دست ها در زبان بدن نشانه عصبانیت می باشد
مشت کردن دست ها در زبان بدن نشانه عصبانیت می باشد

4. حرکات سریع و عجولانه نداشته باشید

از حرکات سریع و عجولانه پرهیز کنید؛ البته سعی کنید هنگام انجام دادن کارهای خود نه بسیار کند عمل کنید و نه بیش از اندازه سریع. بیش از حد تند و عجولانه انجام دادن کارها ممکن است موجب شود نسبت به برخی مسائل بی دقت شوید و یا اینکه در بعضی از بخش های فعالیت های خود اختلالی ایجاد کنید.

پس همیشه در نظر داشته باشید به حد کافی سرعت خوب است، اما بیش از حد سریع بودن هم این احساس را به دیگران انتقال می‌دهد که عجله دارید تا هرچه زودتر از دست کارهای خود رهایی پیدا کنید و علاقه ای هم به انجام دادن آنها ندارید. بعلاوه، مشاهده کردن شما در هنگام انجام دادن این حرکات سریع ممکن است احساس استرس و اضطراب به دیگران منتقل کند؛ چرا که ناخودآگاه سرعت و عجول بودن احساس استرس را با خود همراه می آورد.


در ادامه بخوانید: اهمیت زبان بدن


5. مدام ساعت را چک نکنید

انجام برخی از کارها همراه با خود انرژی منفی به همراه دارد؛ چکردن مداوم ساعت هم از همین دسته فعالیت هاست. وقتی فردی مدام به ساعت خود نگاه می کند، تنها احساسی که در وجود دیگران ایجاد می شود این است که عجله دارد و باید لحظه ها سریع تر بگذرند!

زبان بدن و رفتارهای شما همراه با خود انرژی هایی به همراه دارند که این انرژی ها چه بخواهید و چه نخواهید به دیگران هم انتقال پیدا می کنند. به خاطر همین است که تاکید می کنیم تا حد امکان مراقب حرکات بدنی خود باشید؛ چرا که این حرکات بدنی واقعاً تاثیر بسیار زیادی بر انرژی حاکم در فضا و همینطور ذهنیت دیگران از شما خواهند داشت.

از چک کردن مداوم ساعت خود بپرهیزید؛ اگر هم این کار جز عادت‌های شما محسوب می‌شود، ساعتتان را در جایی دور از چشم قرار دهید. چک کردن مداوم ساعت هم در وجود خود شما احساس خستگی را ایجاد می‌کند و همین احساس خستگی و کسالت را به دیگران انتقال می دهد.

پس لطفاً تا حد امکان از انجام دادن این کار خودداری کنید؛ به خصوص زمانی که در جلسات مهم کاری قرار دارید. این کار در هنگام حضور در جلسات یکی از بدترین نوع رفتار ها می باشد که با خود پیامهای بسیاری را به فرد مقابل انتقال می دهد. وقتی شما در یک جلسه مهم کاری مدام ساعت را چک کنید، استرس و اضطراب را در وجود دیگران ایجاد می کنید و از سوی دیگر احساس خمودگی به آنها می دهید. پس تاکید می‌کنم تا حد امکان نسبت به رفتارهای خود دقت نمایید.

چک کردن دائمی ساعت انرژی منفی به مخاطب شما خواهد داد

6. به یاد داشته باشید که برخورد اول، مهم ترین برخورد است

برخورد اول شما با هر فردی مهمترین برخورد است؛ چرا که بیش از نیمی از ذهنیت افراد دقیقاً در همین برخورد افراد شکل می گیرد. پس تا آنجا که می توانید مراقب رفتارهای خود باشید.

وقتی برای اولین بار با همکارانتان روبرو می شوید و یا هنگامی که فردی برای اولین بار به دفتر کار شما پا می گذارد، با چهره ای گشاده و بشاش و حرکات بدنی که نشان دهنده انرژی بالای شما هستند به استقبال او بروید. در غیر این صورت ممکن از ذهنیت نادرست از خود در ذهن دیگران ایجاد کنید. در برخورد اول همیشه لبخند بزنید و تا حد امکان در سلام کردن پیش قدم شوید. وقتی شما سریع تر از فرد مقابل سلام می دهید، فرد احساس می کند که تا چه اندازه شخص صمیمی و مهربانی هستید و ناخودآگاه حس خوبی از شما و شخصیتتان در وجود از شکل می گیرد.

اهمیت لبخند زدن و خوش برخورد بودن در اولین ملاقات ها به اندازه ای است که حتی نمی توانید تصورش را بکنید؛ اگر فردی در همان برخورد اول نسبت به شما احساس خوبی پیدا کند، به مراتب در دفعات بعدی می تواند رابطه بهتر و عمیق تری با شما برقرار کند. در محیط کاری هم این برخورد خوب و مناسب از شما شخصیت خاص و دوست داشتنی در ذهن دیگر همکاران انسان می سازد و به مرور زمان متوجه خواهید شد که تا چه اندازه تمایل دارند بیشتر با شما ارتباط بگیرند.

یکی از بدترین کارهایی که بسیاری از مسئولین در ادارات انجام می دهند بی‌توجهی نسبت به ارباب رجوع می باشد؛ این کار واقعاً زشت و ناپسند است و به دور از وجهه اجتماعی یک فرد متشخص می باشد.


در ادامه بخوانید: زبان بدن افراد با اعتماد به نفس


7. به حرکات صورت دقت کنید

متاسفانه یا خوشبختانه باید بگویم که حالت چهره شما می‌تواند هر آنچه که سعی در پنهان کردنش داشتید برای دیگران به صورت چکاملا واضح و شفاف توضیح دهد؛ از درون خشمگین و یا عصبی هستید یا حتی احساس ناراحتی و استرس می‌کنید؛ حالات چهره شما می‌تواند همه این مسائل را که سعی در مخفی کردنشان داشته‌اید به طور کامل برای دیگران بازگو کند. پس به حالت صورت خود توجه بسیار زیادی داشته باشید.

اخمو و عبوس نباشید یا اگر استرس دارید سعی کنید حالات چهره خود را کنترل نمایید. اجازه ندهید چهره تان طوری باشد که دیگران احساس ناخوشایندی از شما دریافت نمایند.

اجازه ندهید چهره تان طوری باشد که دیگران احساس ناخوشایندی از شما دریافت نمایند

8. وقتی فردی صحبت می‌کند، به او توجه کنید

وقتی فردی در حال صحبت کردن با شماست تمام توجه خود را نسبت به او معطوف کنید؛ مهم نیست این فرد هم کار شما باشد و یا ارباب رجوع در هر صورت او باید احترام و توجه شما را به طور کامل دریافت کند. این یک اخلاق حرفه‌ای است.

یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که وقتی شخصی در حال صحبت کردن با شماست، حواستان جای دیگری باشد و یا با ارتباط چشم چشمی برقرار نکنید. حتی اگر در حال انجام دادن کارهای خود هستید باز هم هر از گاهی سر خود را بالا بیاورید و به چهره فرد مقابل نگاه کنید؛ اجازه دهید متوجه شود که شما به طور کامل در حال توجه کردن به حرف ها و سخنان او هستید. در غیر این صورت فردی بی ادب به نظر می‌رسید که از رفتار و برخوردهای اجتماعی هیچ چیز نمی داند.

شخص مقابل اگر همکار شما باشد قطعاً دیدن چنین برخوردی موجب می‌شود نسبت به شما و روابط دوستانه با شما احساس دلسردی کند. اگر هم ارباب رجوع می باشد که به محل کارتان مراجعه کرده قطعاً در دفعات بعدی که شما را ملاقات کند، نسبت به شما به هیچ عنوان احساس خوبی نخواهد داشت.

بهترین راه تقویت مهارت زبان بدن

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های مرتبط با آن مانند همین زبان بدن در محیط کار و… معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

The importance of body language in speakingپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --