چگونه جذاب صحبت کنیم ؟

تقریباً همه ما عاشق جذاب صحبت کردن هستیم و به شدت علاقه مندیم که هر کلمه و هر جمله ما در هر کجا و در هر زمان، تاثیرات فوق العاده مثبت و خوبی بر روی مخاطبان و دوستان ما بگذارد. برخی از افراد به قدری صحبت جذاب دارند که امکان ندارد ما از گوش دادن و نشستن پای صحبتشان اندکی هم احساس خستگی کنیم. یعنی به قدری مجذوب صحبت هایشان می‌شویم که هیچ عامل بیرونی مثل سرما، گرما و گذر زمان ما را به هیچ عنوان به طرف حاشیه نمی‌برد. در این مقاله به شما تکنیک هایی را آموزش خواهیم داد که بتوانید با استفاده از آن ها به بهترین و جذاب ترین شکل ممکن صحبت کنید و با فن بیان خود، دیگران را جذب خود کنید. پس حتماً تا انتها  با مقاله چگونه جذاب صحبت کنیم همراه ما باشید…

چگونه صحبت کنیم تا جذاب باشیم ؟

در این مقاله قرار است 10 تکنیک فوق العاده به شما معرفی کنیم که بتوانید مانند سخنرانان بزرگ و حرفه ای جهان، صحبت ها جذابی داشته باشید. این 10 تکنیک عبارتند از:

 1. لحن خوبی داشته باشید
 2. شمرده و واضح صحبت کنید
 3. بلند و رَسا صحبت کنید
 4. با اعتماد به نفس صحبت کنید
 5. زبان بدن مناسب داشته باشید
 6. احساسات خود را کنترل کنید
 7. زیاد از تیکه کلام ها استفاده نکنید
 8. پر انرژی صحبت کنید
 9. از مخاطبانتان حسن جویی کنید
 10. تکنیک جذاب صحبت کردن از دید شما

در ادامه با این راهکارها به خوبی آشنا خواهید شد و به پاسخ سوال چگونه جذاب صحبت کنیم خواهید رسید.

مشاوره تخصصی واتساپ

1. لحن خوبی داشته باشید

لحن صحبت کردن به معنی آهنگ صدای ما می باشد. اما منظور از لحن خوب، لحنی است که شفاف و بدون گرفتگی، واضح و دلنشین باشد.

به خاطر داشته باشید ما باید در هنگام شروع صحبتمان، لحن مناسب و متناسبی در رابطه با آن موضوع صحبتمان داشته باشیم؛ بدون شک اگر ما در حین صحبت کردن لحن مناسبی، متناسب با موضوع مشخص شده نداشته باشیم، معنی صحبت ما به کلی تغییر خواهد کرد و مخاطب ما کاملاً برداشت اشتباهی از موضوع مطرح شده خواهد داشت!

اما یکی از مهم ترین کارها برای داشتن یک لحن درست این است که صدایمان را گرم کنیم و برای این کار می‌توانیم با موسیقی و یا آوازهایی که می‌شنویم (همخوانی) کنیم. پیشنهاد می‌کنم برای مطالعه راهکارهای بیشتر در رابطه با این موضوع، حتماً مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

بهترین راه گرم کردن صدا برای داشتن صحبت جذاب
بهترین راه گرم کردن صدا برای داشتن صحبت جذاب

2. شمرده و واضح صحبت کنید

شمرده صحبت کردن یکی از مهم ترین و اساسی ترین و کاربردی ترین جنبه های خوب صحبت کردن می باشد. شما باید به تک تک کلماتی که می گویید توجه ویژه ای داشته باشید و آن ها را به درستی تلفظ کنید.

متأسفانه خیلی از انسان ها بر این باورند که جذاب صحبت کردن یعنی بی مکث و بی وقفه صحبت کردن! اما این طور صحبت کردن نه تنها هیچ جذابیت و محبوبیتی به همراه ندارد، بلکه باعث می‌شود خیلی زود مخاطب مورد نظر شما از گوش دادن به ادامه صحبت شما به کلی خسته شود و علاقه ای برای گوش دادن به ادامه مطالب شما نداشته باشد.

پس تا حد امکان سعی کنید شمرده شمرده صحبت کنید، در هنگام صحبت کردن دهانتان کاملاً باز باشد و لب ها و دندان ها در حالت مناسبی باشند.

همچنین این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن مشکل گفتاری و یا لکنت زبان بتوانید مسئله و مشکل خود را تا حدودی نسبتاً پنهان کنید.

شمرده صحبت کردن یکی از مهم ترین جنبه های یک صحبت جذاب است

3. بلند و رسا صحبت کنید

یکی از رایج ترین خطاهای ادراکی میان افراد این است که فکر می‌کنند منظور از بلند و رسا صحبت کردن داد زدن است! در صورتی که باید طوری صحبت کنیم که همه مخاطبان به خوبی صدای ما را بشنوند و انرژی از آن دریافت کنند.

خیلی از افراد به قدری کلامشان بی انرژی و آهسته می باشد که مخاطب هیچ تمایل و گرایشی برای گوش دادن به ادامه صحبت آن ها را ندارد. افرادی که خیلی آهسته صحبت می‌کنند، باید بدانند که در جمع خیلی جدی گرفته نمی شوند و به نظر می‌رسد که به حد کافی از اعتماد به نفس برخوردار نیستند! تن صدای شما می‌تواند به طرز باور نکردنی بر کیفیت صحبت کردن شما بسیار تاثیر گذار باشد.

اگر می‌خواهید صدای بلند و رسایی داشته باشید، می‌توانید روزانه 1 الی 3 دقیقه قسمتی از یک کتاب یا یک مجله و یا یک متن را با صدای بلند بخوانید و تمرین کنید. این تمرین که در مقاله بهترین راه های درمان کم حرفی هم به آن پرداختیم، باعث افزودن کیفیت تن صدای شما خواهد شد.

رسا صحبت کردن چه تاثیری در صحبت جذاب دارد

4. با اعتماد به نفس صحبت کنید

در هنگام شروع صحبت سعی کنید محکم و قوی و با اقتدار صحبت کنید. فراموش نکنید اگر بهترین صحبت را هم داشته باشید ولی از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشید، صحبت شما تاثیر چندانی بر روی مخاطبتان نخواهد گذاشت!

ناگفته نماند که مشکل اعتماد به نفس فقط در تازه کارها نیست! بلکه حتی بهترین افراد هم در ابتدای صحبت کمی ترس و هراس از چگونگی شروع خود را دارند. پس این امر نباید شما را از هدفتان دور کند!

اگر شما بر روی ترس خود پا نگذارید، مسلماً ترس شما بر روی اهداف اصلی زندگیتان پا خواهد گذاشت.

در مقاله چطور با اعتماد به نفس صحبت کنیم ، راهکارهای فوق العاده ای برای این اتفاق بیان کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

5. زبان بدن مناسب داشته باشید

متاسفانه خیلی از افراد تصور می‌کنند زبان بدن مناسب داشتن، تکان دادن بیش از حد سر و دست و اعضای بدن می‌باشد! اما این گونه نیست و این امر کاملا اشتباه می‌باشد!

زبان بدن یک ارتباط غیر کلامی است که ما به صورت خواسته و یا ناخواسته همیشه از آن استفاده می‌کنیم. در واقع ما در زبان بدن به جای استفاده از کلمات یا صوت، از رفتارهای فیزیکی صورت، دست‌ها و … استفاده می‌کنیم.

وقتی با اشخاصی در حال صحبت و گفت و گو کردن هستیم، باید با آن ها ارتباط چشمی خوبی برقرار کنیم و لبخند و تبسم را به هیچ عنوان فراموش نکنیم. چون به طرز شگفت انگیز و باور نکردنی به جذابیت صحبت ما می افزاید.

زبان بدن آن قدر گسترده است که نمی‌توان به راحتی و در یک بند کوتاه آن را توصیف کرد و تکنیک های درست آن را آموزش داد. به همین دلیل ما در مقاله جداگانه ای به نام تکنیک های زبان بدن به این موضوع پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

زبان بدن چه تاثیری بر جذاب صحبت کردن دارد؟
زبان بدن چه تاثیری بر جذاب صحبت کردن دارد؟

6. احساسات خود را کنترل کنید

همه ما به نوع باور نکردنی معمولاً در ابتدای کارهایمان تحت تاثیر شرایط و عوامل متعدد بیرونی قرار می‌گیریم و این نه تنها نگران کننده نیست، بلکه یک امر کاملا طبیعی می‌باشد.

هنگام صحبت و گفت و گو نیز ممکن است به شدت تحت تاثیر مخاطبان و محیط و عوامل متعدد دیگری قرار بگیریم و حس هیجان، اشتیاق، عصبانیت و یا ترس خیلی زیادی داشته باشیم.

اما متوجه این موضوع باشید که این قبیل از احساسات بیش از حد شما نباید از حد استاندارد خارج شود و مخاطب شما از ترس و هیجان و عصبانیت شما آگاه شود. با حوصله و با خونسردی تمام به صحبت کردن ادامه دهید و نفس عمیق کوتاه را در بین صحبت کردن به هیچ عنوان فراموش نکنید. نفس عمیق تا ۵ شماره باعث می‌شود میزان استرس و تپش قلب شما تا حدی نرمال شود، پس به هیچ عنوان فراموشش نکنید.

7. زیاد از تیکه کلام ها استفاده نکنید

یکی از اتفاقاتی که از جذابیت صحبت های شما تا حدودی می‌کاهد، استفاده از تیکه کلام هاست. بسیاری از افراد از تیکه کلام هایی مانند: “اِ…، اووووم، در واقع، مثلاً، به اصطلاح” و… در صحبت های خود استفاده می‌کنند و همین امر سبب می‌شود مخاطبان از صحبت های سخنران خسته شده و علاقه ای برای شنیدن ادامه صحبت های او نداشته باشند.

این تیکه کلام ها تا حدودی عادی هستند و اصلاً خود مغز از این کلمات استفاده می‌کند تا بتواند جمله یا کلمه بعدی را پیدا کند. اما استفاده بیش از حد از آن ها، قطعاً جذابیت را از کلام شما از بین خواهد برد. یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن آن ها این است که به جای استفاده از تیکه کلام ها، فقط کمی مکث کنید تا جمله بعدی به ذهنتان خطور کند و بتوانید صحبت های خود را تکمیل کنید.

پیشنهاد می‌کنم برای رفع تیکه کلام های خود، حتماً از مقاله راه های حذف تیکه کلام هم کمک بگیرید.

تیکه کلام چیست و چه تاثیری بر صحبت جذاب دارد؟
تیکه کلام چیست و چه تاثیری بر صحبت جذاب دارد؟

8. پر انرژی صحبت کنید

افرادی که پر انرژی صحبت می‌کنند معمولاً طرفداران بیشتری دارند و افراد زیادی علاقه مند به شنیده صحبت هایشان هستند. چرا که پر انرژی صحبت کردن هم انرژی و حال خوب مخاطبان را افزایش خواهد داد، و هم تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

افراد پر انرژی، برخی ویژگی هایی دارند که بی ارتباط به راهکارهای دیگر این مقاله هم نیست! مانند:

 • بلند و رسا صحبت کردن
 • شوخ طبعی
 • با اعتماد به نفس حرف زدن
 • انگیزه دادن به سایر افراد
 • داشتن حال خوب و واگذاری آن به دیگران
 • و…

9. از مخاطبانتان حسن جویی کنید

همان طور که در مقاله چگونه سر صحبت را باز کنیم هم گفتیم، یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین تکنیک های جذاب صحبت کردن، حسن جویی از مخاطبان است. یعنی تا می‌توانید از مخاطبان و شنوندگان خود تعریف کنید. همه انسان ها تشویق شدن و تحسین شدن از سوی دیگران را دوست دارند و به افرادی که این کار را برایشان انجام دهد، با دقت و علاقه بیشتری گوش می‌کنند.

پس سعی کنید تا می‌توانید از شنوندگان خود تعریف و تمجید کنید و دل آن ها را به دست آورید.

برای داشتن صحبت جذاب ، باید از مخاطب حسن جویی کنید

10. شما چه فکر می‌کنید؟

9 مورد از بهترین تکنیک های جذاب صحبت کردن را ما به شما در این مقاله گفتیم. حالا نوبت شماست که دهمین تکنیک را برای ما بیان کنید. در بخش نظرات همین مقاله، راهکار دهم را که از دید شما برای جذاب صحبت کردن، موثر به نظر می‌رسد بنویسید.

همچنین در کلیپ زیر هم که بخشی از دوره غیر حضوری فن بیان است، می‌توانید یکی از بهترین تکنیک های جذاب صحبت کردن را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

چگونه در نگاه اول جذاب باشیم؟

نکته فوق العاده مهم و البته تعجب آوری که در تحقیقات دانشمندان وجود دارد، این است که اکثر افراد در همان 3 ثانیه اولی که شما را ملاقات می کنند، قضاوتتان کرده و طبق همان قضاوت با شما برخورد هم می کنند! دقت کردید؟! شما فقط 3 ثانیه وقت دارید که نظر دیگران را سوی خودتان جلب کنید، در غیر این صورت تغییر نظر آن ها به شدت سخت خواهد بود.

در یکی از راه های جذاب صحبت کردن ، گفتیم که باید زبان بدن خود را تقویت کنید؛ چرا که زبان بدن اولین چیزی است که مخاطب مشاهده می کند و به احتمال زیاد شما در 3 ثانیه نمی توانید صحبت مناسبی داشته باشید.

نکته بسیار حیاتی دیگری که وجود دارد پوشش شماست؛ لباس شما هم در اعتماد به نفستان بسیار تأثیرگذار است و هم شما را جذاب نشان می دهد. پس دو عامل مهم برای جذاب بودن در نگاه اول شد: زبان بدن قدرتمند و پوشش مناسب.

پوشش مناسب شما را جذاب نشان می دهد
پوشش مناسب شما را جذاب نشان می دهد

بهترین راه جذاب صحبت کردن

امیدوارم با استفاده از تکنیک هایی که در این مقاله گفته شد بتوانید به بهترین شکل ممکن به هدف خود برسید و مانند اکثر افراد بزرگ و موفق دنیا، جذاب صحبت کنید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و جذاب صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را هم در این مقاله مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: فریده مرادی
نویسنده: فریده مرادی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. محمدجواد زارعی

  خیلی ممنونم به خاطر این مقاله ی عالی
  مهم ترین بخش ارتباطی ما با دیگران زبان کلامی ماست چون ارتباط برقرار کردن از طریق زبان کلامی بسیار راحت تر از زبان بدن و … است اما با وجود راحت تر بودن اون اگه تکنیک های استفاده کردن صحیح از اون رو بلد نباشیم دقیقا برعکس جواب خواهد داد . تکنیک هایی که گفته شد بسیار عالی بودن و یک تکنیک برای واضح صحبت کردن هم تکنیک خودکار هست که میتونه جذابیت صدای ما رو افزایش بده

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. محدثه صباحی

  مطالب زیبا و مفید بودند. تکنیک با صدای بلند از روی کتاب خوندن برای تمرین، عالی هستش من قبلا انجامش دادم و هنوز هم این کارو ادامه میدم…
  برای راهکار اخر که خواسته شده از ما، باید بگم که از نظر من این خیلی مهم هستش که موقع صحبت کردن، از مخاطب بهره بگیریم و درخواست طرح سوال داشته باشیم. این کار باعث میشه مخاطب خودش رو ملزم به دقت بیشتر نسبت به ما بدونه؛ و به شرطی که ماهم اطلاعات کاملی داشته باشیم، باپاسخگویی مناسب میتونیم مخاطب رو جذب کنیم، و تاثیر بیشتری داشته باشیم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر زیبا و فوق العادتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. حسین بیات

  شمرده صحبت کردن _ حسن جویی از مخاطبين _فن بیان صحیح داشتن از عواملی هستند که جذابیت صحبت کردن ما رو افزایش میده ممنون از خانم مرادی واسه مقاله کاربردی شون خدا قوت

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره. خوشحالیم که مقاله مورد استقبالتون قرار گرفته

   موفق باشید

 4. ر. نژادشجاعی

  با سلام خدمت شما؛
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون ، نکات جالبی بود مخصوصا حذف تکیه کلام ها ، البته یکم سخته ترک کردنش اما تکنیک بستن کش دور دست فک کنم تاثیر خیلی خوبی بذاره و ما بتونیم این عادت بد رو ترک کنیم.

  به عنوان نکته دهم که فرمودید نظر بدیم : بعضی ها هستن موقع سخنرانی مرتب بین حرفاشون صداشون رو صاف میکنن اینم فک میکنم از جذابیت صحبتشون کم میکنه و راه حلش اینه ک از یه روز قبل سخنرانی غذاهای پرچرب و لبنیات و آب سرد وترشیجات و نوشابه و مواد غذایی کافئین دار و …نخورن و قبل و حین سخنرانی هم میتونن از آب گرم استفاده کنن ( البته کسانی که مرتب برنامه سخنرانی دارن بهتره که کلا اصلاح تغذیه کنن)
  و بعضی ها هم که مشکل خلط پشت گلو دارن نشونه بالا بودن بلغمشوئ هستش و باید این مشکل رو حل کنند …
  امیدوارم مواردی ک عرض کردم بدرد دوستان عزیز بخوره…

  باتشکر از شما بابت زحماتتون ..

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتما مفید هستش و میتونه کمک کنه…خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. سمیه نوری

  همه مطالب کامل بودن و مفید ولی برای بخش اعتماد به نفس بنظر من حتی اگر ابتدای صحبت یا کارمون از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستیم .‌‌‌.. ۱. ادای افراد بااعتماد به نفس رو در بیاریم و ژست افراد با اعتماد به نفس رو بگیریم تا در گذر زمان ضمیر ناخود اگاه ما باورش بشه ک ادم با اعتماد به نفسی هستیم و ۲. تصویر سازی ذهنی بسیار میتونه کمک کننده باشه.‌‌‌.. و همه این موارد زمانی ارزش پیدا میکنه ک اثراتش رو در محیط بیرونی هم ببینیم یعنی هم اون الگو گرفتن، تبدیل بشه به امضای شخصی و نهادینه بشه در ما و هم اون تصویر سازی، قدرت و حس خوبی به ما بده طوری ک وقتی در موقعیتش قرار گرفتیم کار درست رو انجام بدیم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از این نظر کاملتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 6. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جذاب و تاثیر گذاری بود به نظر من هم نوع پوشش شخص و بیانش و زبان بدنش برای کمک به یک صحبت موثر بسیار مهم است اما نکته ی دهم مقاله که قرار شد بگوییم از دیدگاه من عیر تمام مواردی که گفته شد برای جذاب بودن یک سخنرانی ایجاد بارش فکری و پرسش و پاسخ و بیان دیدگاه مخاطب و مشارکت و همراهی مخاطب در یک سخنرانی بسیار مهم هست چون ایجاد خستگی در مخاطب نمی کند و مخاطب احساس خوبی پیدا می کند چون فکر می کند آنقدر مهم هست که یک سخنران دیدگاهش را می پرسد و این مسئله باعث یک تعامل بسیار خوب و عالی در یک سخنرانی می شود پاینده باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. رقیه کریمی

  سلام با رعایت کردن این نکات من تا حدودی تونستم خوب صحبت کردن را انجام بدم. ولی باز هم نیاز به تمرین دارم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 8. صادق

  مثل همیشه مطالب سایت گام برتر عالی هستند.
  با تشکر از نویسنده و عوامل سایت خصوصا استاد مصطفایی…

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ممنون از نظر لطف شما. خوشحالیم که مطالب ما برای شما مفید واقع شده…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image