هوش کلامی کودکان

هوش کلامی در تئوری هوش های دهگانه گاردنر، یکی از مهم ترین انواع هوش ها به حساب می‌آید. چرا که همه ما در جامعه حضور پیدا می‌کنیم و نیازمند معاشرت با دیگران هستیم. به همین دلیل لازم است هوش زبانی (کلامی) بالایی داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم! اگر با نظریه هوش های گاردنر که مهم ترین دسته بندی هوش ها به حساب می‌آید آشنایی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله هوش های گاردنر را که در آن به طور مفصل درباره این هوش ها صحبت کردیم و به وسیله تست آنلاین، میزان هوش شما را اندازه گیری می‌کنیم مطالعه کنید. اما اکنون می‌پردازیم به راه های تقویت هوش کلامی کودکان

هوش کلامی چیست؟

در این مقاله قصد دارم بیشتر بر راه های تقویت هوش کلامی برای کودکان تمرکز کنم و خیلی به حاشیه نپردازم. به همین دلیل درباره معنی خود هوش کلامی زیاد توضیح نمی‌دهم و فقط به این تعریف بسنده می‌کنم که هوش کلامی یعنی:

تسلط به کلمات و نحوه استفاده از آن ها در ابعاد مختلف…

اگر علاقه دارید درباره اهمیت و معنای هوش کلامی بیشتر بدانید و با راه های تقویت آن در بزرگسالان به خوبی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله هوش کلامی زبانی چیست را هم مطالعه کنید.

هوش کلامی کودکان چیست
هوش کلامی کودکان چیست

راه های تقویت هوش کلامی کودکان

 1. برای کودکان کتاب زیاد بخوانید
 2. بازی کلمات بهم ریخته را با آن ها انجام دهید
 3. کودکان را مجبور به صحبت کردن کنید
 4. از کودک خود بخواهید برای شما داستان بسازد
 5. کلمه ای به او بگویید و از او توضیح بخواهید
 6. بیست سوالی معکوس بازی کنید!
 7. جملات پیچیده را مانند یک بازی با آن ها انجام دهید!

در ادامه با این تکنیک ها و بازی های فوق العاده به خوبی آشنا خواهید شد…

1. برای کودکان کتاب زیاد بخوانید

همیشه یکی از بهترین راه ها برای تقویت فن بیان و مهارت های کلامی ، مطالعه کتاب است. پس می‌توان اولین راهی که به تقویت هوش کلامی کودکان کمک می‌کند را همین کتاب خواندن دانست. سعی کنید تا می‌توانید برای کودکان خود کتاب بخوانید تا او با کلمات و جمله بندی های بیشتری آشنا شود و دایره واژگانش گسترش پیدا کند.

اگر خود کودک می‌تواند مطالعه کند که فوق العاده است! می‌توانید با انتخاب کتاب های مناسب برای او، هم مطالعه را برای کودک به یک عادت تبدیل کنید و هم گامی برای تقویت هش کلامی او برداشته باشید. اگر هم او هنوز به سنی نرسیده است که بتواند مطالعه کند، حتماً خودتان دست به کار شوید و برای او کتاب های زیادی بخوانید.

سعی کنید تا می‌توانید کتاب هایی که می‌خواهید برای کودک بخوانید داستان باشد؛ چرا که مسلماً افراد در سنین کودکی علاقه به بازی و داستان و چیزهای کودکانه دارند و طبیعتاً میزان یاگیری آن ها در این موارد نیز بیشتر است. به همین دلیل خواندن داستان را برای تقویت هوش کلامی کودکان به شدت به شما توصیه می‌کنم.

کتاب خواندن برای کودک می تواند هوش کلامی او را تقویت کند

2. بازی کلمات بهم ریخته را با آن ها انجام دهید

یکی از بهترین بازی هایی که می‌توانید برای افزایش هوش کلامی و فن بیان کودکان انجام دهید، بازی کلمات به هم ریخته است. شما چند کلمه بگویید و از او بخواهید که به وسیله آن کلمات، جمله ای معنا دار بسازد. البته سعی کنید کلماتی را پیشنهاد کنید که جمله سازی با آن ها نسبتاً راحت باشد! حتی می‌توانید کلمات یک جمله کامل را به هم بریزید و سپس آن را به کودک خود بگویید. مانند:

هوش کلامی | انجام دهید | برای افزایش | کلمات به هم ریخته را | بازی | کودکان = برای افزایش هوش کلامی کودکان، بازی کلمات به هم ریخته را انجام دهید.

به همین راحتی می‌توانید در کنار ایجاد لحظاتی شاد و مفرح برای کودکان خود، هوش کلامیشان را هم افزایش دهید.

3. کودکان را مجبور به صحبت کردن کنید!

سعی کنید تمام تلاش خود را بکنید که کودکانتان با شما زیاد صحبت کنند؛ یعنی می‌توانید از آن ها سوالات گوناگون بپرسید. حتی در حد سوالات آسانی مانند: امروز چه کار کردی؟ یا چه شد که فلان اتفاق رخ داد؟ و یا اطلاعات عمومی مانند حیوان یا رنگ مورد علاقه اش را از کودک بپرسید.

دقت داشته باشید که کودک شما هر چه بیشتر صحبت کند، قطعاً بهتر هم صحبت خواهد کرد. شک نکنید تمرین و تداوم به خصوص در سنین کودکی، نتیجه فوق العاده ای خواهد داشت. چرا که بهترین سن افزایش هوش و استعدادیابی برای هر فردی، سنین کودکی او مخصوصاً بین 3 تا 8 سالگی است و نباید این سن را به راحتی از دست داد. این سن به قدری مهم است که ما بسته جامع و کاملی درباره بازی های افزایش هوش کلامی کودکان به همراه 9 هوش دیگر برای شما تهیه کرده ایم که با مراجعه به آن و انجام بازی های فوق العاده آن، می‌توانید کودک فوق العاده با هوشی تربیت کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان
استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

4. از کودک خود بخواهید برای شما داستان بسازد

یکی دیگر از راه هایی که به وسیله آن می‌توانید هوش کلامی کودکان خود را تقویت کنید، داستان سازی است. به کودک خود پیشنهاد دهید که داستانی بسازد و با زبان خودش برای شما تعریف کند. این گونه هم کودک خود را سرگرم کرده اید و هم به وسیله یک کار لذت بخش برای کودک، هوش کلامی او را ارتقاء داده اید. شاید در ابتدا کمی برای او سخت باشد که بخواهد یک داستان کامل را برای شما ساخته و تعریف کند و شما باید در این امر به او کمک کنید. اما به مرور زمان او داستان های بهتری خواهد ساخت و از کلمات بیشتری استفاده خواهد کرد و ناخودآگاه می‌بینید که هوش زبانی او در حال افزایش است.

5. کلمه ای به او بگویید و از او توضیح بخواهید

یک راهکار فوق العاده ساده و درجه یک دیگر این است که کلمه ای به کودک خود بگویید و از او تعریف و توضیح بخواهید. این کلمه می‌تواند یک حیوان، اشیا، گل، انسان، بازی یا هر چیز دیگری باشد. مهم این است که کودک بتواند دقایقی را درباره آن صحبت کند و کلمات را پیوسته به یکدیگر وصل کند تا توضیح کاملی از آب در بیاید. شما می‌توانید حتی به او کمک هم بکنید و این بازی را گاهی برعکس هم انجام دهید. یعنی کودک یک کلمه بگوید و شما توضیحی ارائه دهید.

با انجام این کار کودک هم با کلمات جدیدی آشنا خواهد شد و هم می‌تواند مهارت کلامی خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

برای افزایش هوش کلامی کودکان خود، کلمه ای را انتخاب کنید و از آن ها توضیح بخواهید
برای افزایش هوش کلامی کودکان خود، کلمه ای را انتخاب کنید و از آن ها توضیح بخواهید

6. بیست سوالی معکوس بازی کنید!

این بازی کمی شباهت به بازی قبل دارد اما با این تفاوت که شما کلمه ای به کودک خود نمی‌گویید؛ بلکه او خودش یک کلمه را انتخاب می‌کند و تلاش می‌کند که با توضیحات مختلف، آن کلمه را به شما بفهماند. یعنی مانند بازی بیست سوالی که شما می‌پرسید: “جان دار است یا بی جان؟ خوراکی است یا شیء؟ انسان است یا غیر انسان؟ و…” و فرد مقابل باید به این سوالات پاسخ دهد، کودک آن کلمه را با بیان ویژگی هایش بیان می‌کند.

مثلاً اگر کلمه انتخابی کتاب است، او باید بگوید که: جاندار نیست، گاهی اوقات در جیب هم جا می‌شود، اطلاعات ما را بالا می‌برد، دوست صمیمی ماست، در تمام خانه ها وجود دارد و آنقدر این نکات را ادامه دهد تا شما متوجه آن کلمه شوید. حتی می‌توانید خود را به نداستن بزنید و حتی اگر متوجه کلمه شدید، آن را بیان نکنید تا کودک به توضیحات خود ادامه دهد. این بازی تاثیر فوق العاده ای بر روی هوش کلامی زبانی کودکان خواهد گذاشت.

7. جملات پیچیده را مانند یک بازی با آن ها انجام دهید!

برخی جملات هستند که تکرار چند باره آن ها برای همه جذاب است و مانند یک بازی هیجان انگیز، همه را سرگرم می‌کنند. جملاتی مانند:

 • قوری گل قرمزی
 • چه ژست زشتی
 • دستم در دبه بود، دبه درش دستم بود
 • لای رولت، رنده لیمو رفته
 • افسر ارشد ارتش اتریش
 • لیره رو لوله، لوله رو لیره
 • شیش سیخ جیگر، سیخی شیش هزار

و… که احتمالاً با آن ها آشنایی دارید. به وسیله تکرار این جملات هم می‌توانید خود و کودک را به اندازه کافی سرگرم کنید و هم به تقویت هوش کلامی فرزند خود کمک بسیار زیادی بکنید.

تکرار جملات پیچیده، هوش کلامی کودکان را تقویت می کند

تست سنجش میزان هوش کلامی کودکان

پس از این که این راهکارها را انجام دادید، می‌توانید به وسیله تست رایگانی که ما برای سنجش میزان هوش های کودکان شما تهیه کرده ایم، به راحتی اندازه این هوش را در کودکان خود تشخیص دهید. یا حتی همین حالا که هنوز اقدامی برای افزایش این هوش نکرده اید، میزان آن را در کودکان خود بسنجید و پس از عملی کردن تمرینات بالا، مجدد این کار را انجام دهید و میزان پیشرفت را بررسی کنید. برای انجام این کار، روی تست هوش کودکان کلیک کنید.

امیدوارم با استفاده از راهکارهای این مقاله، اتفاقات خوبی را برای فرزندان خود رقم بزنید و موفق باشید.

آرزوی من مثل همیشه برای شما این است که: امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image