چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم؟

یکی از مهم ترین معضلاتی که خیلی از افراد چه هنگام سخنرانی و چه هنگام صحبت های عادی و عامیانه خود در طول روز داشته باشند، سرعت صحبت کردن آن ها است! بسیاری از افراد معمولاً یا آن قدر تند صحبت می‌کنند که مخاطب متوجه حرف های آن ها نشود و یا آن قدر آرام که حوصله دیگران را سر می‌برند. در این مقاله به تکنیک هایی اشاره خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها سرعت صحبت کردن خود را که یکی از مهم ترین مسائل فن بیان است کنترل کنید و به بهترین شکل ممکن صحبت کنید. پس حتماً تا انتها با گام برتر همراه باشید…

در مقاله کنترل سرعت صحبت کردن می‌خوانید:

 • گاهی فقط لازم است مکث کنید
 • استرس خود را کنترل کنید
 • بعضی کلمات را بکشید
 • زمان را مدیریت کنید
 • به یاد داشته باشید که هر کسی ممکن است تپق بزند!
 • تنفس صحیح داشته باشید
 • صدای خود را بالا و پایین ببرید
 • از واژه های ناآشنا استفاده نکنید
 • رسا و واضح صحبت کنید
 • دایره لغات خود را افزایش دهید
 • توانایی وصل کردن جملات را افزایش دهید
 • صدای خود را ضبط کنید
 • کلمات پیچیده را تمرین کنید
 • روی متن خود مسلط باشید

این ها مواردی هستند که قرار است به خوبی در این مقاله با آن ها آشنا شوید. قطعاً پس از یادگیری این تکنیک ها، سرعت صحبت کردن شما بسیار متعادل تر از همیشه خواهد شد…

مشاوره تخصصی واتساپ

1. گاهی فقط لازم است مکث کنید

اولین و مهم ترین کاری که باید برای کنترل کردن سرعت صحبت های خود انجام دهید، این است که گاهی فقط مکث کنید. مکث کردن در سخنرانی به شما کمک می‌کند که اگر سرعت صحبت های شما بیش از حد زیاد است، کمی وقفه میان صحبت هایتان بیفتد و کم کم آن ها را متعادل کنید.

فقط حواستان باشد که برای مکث کردن لازم نیست صدایی از خود خارج کنید و ا جمله ای را بکشید. منظورم این است که به هیچ وجه از تیکه کلام هایی مانند : “آآآآآ، اوووم” و… استفاده نکنید تا حوصله مخاطبتان سر نرود. همین که گاهی میان صحبت های خود سکوت کنید کافی است. البته همین صداهای اضافه مانند “اِ…” که خدمت تان عرض کردم، معمولاً در صحبت های خیلی از افراد به کار می‌رود و خودش یک معضل به حساب می‌آید که چون بحثی مجزاست، خیلی به آن نمی‌پردازیم و توصیه می‌کنیم مقاله راه های از بین بردن تیکه کلام را مطالعه کنید.

مهم ترین کاری که باید برای کنترل سرعت صحبت کردن خود انجام دهید، این است که گاهی فقط مکث کنید
مهم ترین کاری که باید برای کنترل سرعت صحبت کردن خود انجام دهید، این است که گاهی فقط مکث کنید

2. استرس خود را کنترل کنید

بسیاری از افراد هنگام صحبت کردن در جمع استرس می‌گیرند و نمی‌توانند به خوبی مطالبشان را بیان کنند. همین ترس از صحبت در جمع و سخنرانی، معمولاً باعث می‌شود که یا بیش از حد سریع صحبت کنند تا سریع صحبت هایشان تمام شود، و یا به دلیل این که مطالب از یادشان رفته یا نمی‌دانند باید چه بگویند، بسیار آرام صحبت می‌کنند که هر دوی اینها بسیار به سخنانی یا صحبت کردنشان لطمه خواهد زد.

به همین دلیل است که شما باید استرس و ترس از سخنرانی تان را کنترل کنید تا دچار نوسان در سرعت کلام خود نشوید. به همین منظور پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله راه های درمان ترس از سخنرانی را هم مطالعه کنید تا به خوبی بتوانید به این مشکلتان هم غلبه کنید.

3. بعضی کلمات را بکشید

اگر فکر می‌کنید سرعت تان در صحبت کردن بیش از حد زیاد است، سعی کنید کلماتی را که حروفی مانند ” الف، ب، نون، ی، و…” دارند را بکشید. البته دقت کنید که این کشیدن شما برای مخاطب آزار دهنده نباشند و همان طور که پیش تر هم گفتم مانند تیکه کلام هایی همچون ” اووووم” نشوند. شاید خیلی نتوان این مبحث را به صورت نوشتاری بیان کرد و اگر گفتاری به شما منتقل می‌شد بهتر بود، اما حالا که باید نوشتاری منتقل شود باید این را بگویم که می‌توانید روی برخی حروفی که نام بردم کمی بیش از حد معمول مکث کنید یا فقط کمی آن ها را بکشید. باز هم تکرار می‌کنم که فقط کمی آن ها را بکشید.

اگر فکر می‌کنید سرعت تان در صحبت کردن بیش از حد زیاد است، سعی کنید برخی کلمات را بکشید

4. زمان را مدیریت کنید

مدیریت زمان در سخنرانی و صحبت کردن امری بسیار مهم به حساب می‌آید. چرا که اگر نتوانید زمانتان را به خوبی کنترل کنید و نیاز به زمان بیشتری داشته باشید، ممکن است دو اتفاق بسیار بد برای شما و صحبت هایتان بیفتد؛

اول این که ممکن است مخاطبان شما دیرشان شود و دیگر صحبت های شما را به خوبی گوش نکنند.

و دوم هم این که خود شما به خاطر این که بخواهید قبل از اتمام وقت مطالب را به انتها برسانید، خیلی تند تند صحبت کنید و سرعت کلامتان از اختیار شما خارج شود.

پس سعی کنید به خوبی زمان خود و مطالب را بسنجید و از همان ابتدا با سرعتی متعادل شروع به صحبت کردن کنید تا در انتها مجبور به افزایش بیش از حد و غیر معمولی سرعت حرف زدن خود نشوید.

5. به یاد داشته باشید که هر کسی ممکن است تپق بزند!

اگر هنگام سخنرانی یا صحبت کردن تپق بزنید، احتمال این که استرس بگیرید و یا سرعت صحبت های خود را کم و زیاد کنید بسیار زیاد است. زمانی که تپق زدید، این نکته را با خود یادآور شوید که هر فردی ممکن است تپق بزند و این اتفاق کاملاً طبیعی است. حتی بزرگ ترین و بهترین سخنرانان و مجریان دنیا هم ممکن است تپق بزنند و نتوانند کلمات را به خوبی ادا کنند. پس طبیعی باشید و طوری وانمود کندی که انگار نه انگار اتفاقی افتاده است!

برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه هنگام سخنرانی تپق نزنیم را هم مطالعه کنید.

حتی بزرگ ترین و بهترین سخنرانان دنیا هم ممکن است گاهی تپق بزنند

6. تنفس صحیح داشته باشید

تنفس صحیح یکی از مواردی است که برای صحبت کردن بسیار ضروری است. علاوه بر این، درست نفس کشیدن می‌تواند میزان انرژی شما را نیز افزایش دهد و به لحن صحبت کردن شما کمک بسیار زیادی بکند.

سعی کنید چند بار حین صحبت هایتان نفس عمیق بکشید و حتماً در هر حال، اکسیژن را تا جایی که می‌توانید وارد ریه خود کنید و سپس آن را برگردانید. منظورم این است که نصفه تنفس نکنید و سعی کنید به طور کامل هوا را به داخل ریه خود ببرید.

حتی می‌تواند این کار را در طول روز برای افزایش انرژی خود هم انجام دهید و می‌تواند تمرینی هم برای زمان هایی باشد که صحبت می‌کنید.

7. صدای خود را بالا و پایین ببرید

برای این که صدای خوبی داشته باشید، همیشه یکی از بهترین تکنیک های آن افزایش و کاهش تن صدا است. این کار باعث می‌شود صدایتان جذاب تر به نظر برسد و همچنین مخاطب کلام شما را بهتر دریافت کند. اما علاوه بر این دو فایده که بیشتر مربوط به نکات داشتن صدای خوب است، باعث می‌شود ناخودآگاه اگر سرعت صحبت های شما بالا و پایین است کنترل شود. پس حتماً سعی کنید این کار را به صورت مداوم در حین صحبت کردن تکرار کنید. راستی برای این که بیشتر درباره تکنیک های داشتن یک صدای خوب بدانید، حتماً مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

برای داشتن صدای خوب، تن صدای خود را افزایش و کاهش دهید
برای داشتن صدای خوب، تن صدای خود را افزایش و کاهش دهید

8. از واژه های ناآشنا استفاده نکنید

واژه های نا آشنا، کلماتی هستند که شاید خیلی عامینه نباشند و مردم کمتر آن ها را شنیده باشند. به همین دلیل معمولاً تلفظ آن ها سخت تر از سایر کلمات است. اکثر افراد این کلمات را استفاده می‌کنند تا به نوعی لفظ قلم و با کلاس صحبت کنند. اما همان طور که در مقاله چگونه لفظ قلم صحبت کنیم هم گفته شد، تکرار بیش از حد این واژه ها ممکن است موجب آزرده خاطر شدن مخاطب شود و خیلی دیگر به سخنن شما علاقه ای نشان ندهد.

البته منظور ما این نیست که کلاً استفاده از این واژه ها را کنار بگذارید. بلکه سعی کنید کمتر و در واقع تا جایی که از حد خود خارج نشود استفاده کنید. چرا که هم همان طور که گفتم مخاطب را آزرده خاطر می‌کند، هم ممکن است موجب تپق زدن شما شود، و هم اهی سرعت صحبت کردن شما را نیز کاهش می‌دهد. پس تا جایی که می‌توانید استفاده ار این کلمات را کاهش دهید.

9. رسا و واضح صحبت کنید

بارها و بارها در مقالات مختلف گفته شده که برای این که صحبت های جذابی داشته باشید، حتماً سعی کنید رسا و واضح صحبت کنید. اما اشتباه نکنید! منظور ما داد زدن نیست! منظور این است که طوری صحبت کنید که مخاطب به حد کافی صدای شما را بشنود و اذیت نشود. بلند و واضح صحبت کردن انرژی مخاطب را نیز افزایش می‌دهد و از همه مهم تر، قطعاً ناخودآگاه سرعت صحبت های شما را متعادل می‌کند. چرا که مسلماً شما نمی‌توانید هم بلند صحبت کنید و هم تند تند! خیلی برایتان سخت خواهد شد.

برای داشتن صدای جذاب، رسا و واضح صحبت کنید

تمرینات کنترل سرعت صحبت کردن

مواردی که تا کنون گفته شد، تکینک هایی بود که باید حین صحبت کردن انجام می‌دادید. 5 راهکار زیر برای قبل از صحبت کردن هستند و به نوعی تمرین به حساب می‌آیند. پس سعی کنید به خوبی آن ها را انجام دهید و رعایتشان کنید تا صحبت هایتان جذاب تر و شمرده تر به نظر بیایند.

1. دایره لغات خود را افزایش دهید

دایره واژگان در سخنرانی بسیار مهم هستند. چرا که قطعاً سخنرانی را برای شما ساده تر می‌کنند و بهتر می‌توانید واژه ها را پیدا کنید. سعی کنید تا می‌توانید لغت جدید یاد بگیرید و از آن ها مدام استفاده کنید. به این ترتیب احتمال این که هنگام صحبت کردن دچار فراموشی کلمه شوید و نتوانید واژه ای را پیدا کنید کاهش پیدا می‌کند و عملاً سرعت صحبت های شما به این دلیل کم نخواهد شد. برای این که دایره واژگان خود را افزایش دهید می‌توانید:

 • به صحبت های دیگران توجه ویژه ای نشان دهید
 • کتاب زیاد مطالعه کنید
 • از لغت نامه ها استفاده کنید
 • مترادف و متضاد کلمات را بیابید
 • ریشه کلمات را پیدا کنید

و بسیاری راهکار دیگر که به همه آن ها در مقاله چگونه دایره واژگان خود را افزایش دهیم به آن ها اشاره کرده ایم.

برای افزایش دایره واژگان خود، مطالعه تان را افزایش دهید

2. توانایی وصل کردن جملات را افزایش دهید

اکثر سخنرانان خوب دنیا توانایی این را دارند که جملات را به خوبی به یکدیگر ارتباط دهند و وصل کنند. این کارشان از وقفه بیش از حد جلوگیری می‌کند و مانع کاهش سرعت صحبت کردن آن ها می‌شود. پس شما هم سعی کنید به خوبی این مهارت را یاد بگیرید و از کم شدن سرعت صحبت های خود، جلوگیری کنید.

3. صدای خود را ضبط کنید

یکی از تمرینات فوق العاده برای کنترل سرعت کلام هنگام صحبت کردن، ضبط کردن صدا است. هنگامی که در منزل هستید و در تنهایی به سر می‌برید، می‌توانید کمی برای خود سخنرانی کنید و آن را با موبایل خود ضبط کنید. سپس آن را مجدداً گوش دهید و ایرادات خود را پیدا کنید. یعنی ببینید معمولاً چه زمان هایی و در چه قسمت هایی از صحبت های خود سرعتتان افزایش یا کاهش پیدا می‌کند و سپس، بار دیگر سخنرانی کنید سعی کنید این بار در آن زمان ها دقت بیشتری بکنید و متعادل پیش بروید. چندین بار که این کار را تکرار کنید، به مرور زمان سرعت شما در صحبت کردن و سخنرانی متعادل خواهد شد.

یکی از تمرینات عالی برای کنترل سرعت صحبت کردن ضبط کردن صدا است
یکی از تمرینات عالی برای کنترل سرعت صحبت کردن ضبط کردن صدا است

4. کلمات پیچیده را تمرین کنید

همان طور که گفتم کلمات و واژه های سخت و پیچیده به احتمال زیاد منجر به تپق زدن شما خواهند شد و سرعت شما را نیز خواهند گرفت. پس سعی کنید واژه های سختی که بیشتر نیازتان می‌شود را بیابید و آن قدر تمرین کنید که بر آن ها مسلط شوید. این گونه هنگام سخنرانی و یا هم کلامی با دیگران، بهتر و با سرعت بیشتری صحبت خواهید کرد.

5. روی متن خود مسلط باشید

و به عنوان آخرین راهکار هم باید به شما بگویم که حتماً روی متن سخنرانی خود مسلط باشید. اگر قرار است در جای مهمی صحبت کنید و یا سخنرانی در پیش دارید، چندین بار متنی را که قرار است درباره آن صحبت کنید را تمرین کنید و کاملاً بر آن مسلط باشید تا از تپق ها و افزایش و کاهش های ناگهانی صحبت های خود جلوگیری کنیدو همچنین می‌توانید از مقاله چگونه متن سخنرانی خود را آماده کنیم هم کمک بگیرید.

کلام پایانی

بیش از 14 تکنیک و تمرین فوق العاده به شما پیشنهاد دادیم که بتوانید با استفاده از آن ها سرعت صحبت کردن خود را متعادل کنید و به نوعی شمرده صحبت کنید. امیدوارم بتوانید با استفاده از آن ها به خوبی به اهدافی که اکنون نام بردم برسید و هنگام صحبت کردن و سخنرانی، بدرخشید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و البته کنترل سرعت صحبت کزدن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

 1. جواد

  ممنون ومتشکرم بابت مطالب فوق العاده عالی .سایت فوق العاده ای دارید.

  پاسخ دادن
 2. معصونه شاهری

  سلام.عالی بود.مثل همیشه.
  سپاس خانم حاجی علی.🙏🏼☺👌💖

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   ممنون از نظر لطف شما خانم شاهری بزرگوار

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image