رک گویی

یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر با دیگران، صراحت در کلام یا به نوعی رک بودن است. در هر ارتباطی، رک گویی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به طور مؤثرتری عمل کنید. در واقع تنها با داشتن یک رفتار قاطعانه می‌توانید مسائل تعیین کننده و مهم در ارتباطات اجتماعی را مطرح کنید. تا پایان با این مقاله همراه باشید تا بتوانید با تقویت مهارت رک گویی خودتان، اتفاقات خوبی را برای خود رقم بزنید…

آنچه در مقاله رک گویی می‌خوانید

  • رک گویی چیست؟
  • تفاوت رک گویی و بی ادبی
  • فواید رک گویی
  • معایب رک بودن
  • پیامدهای عدم رک گویی
  • چگونه فردی رک گو باشیم؟ (5 تکنیک فوق العاده)

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد…

مشاوره تخصصی واتساپ

رک گویی به چه معناست؟

رک گویی (frank) به معنای این است که فرد، باصراحت نظرات و مواضع خود را در مسائلی که مربوط به اوست، بیان کند؛ به صورتی که باعث ناراحتی و جسارت به طرف مقابل نشود.

رک بودن یکی از مهارت‌های کلامی و فن بیان ضروری در ارتباطات اجتماعی است و البته با بی ادبی تفاوت زیادی دارد.

حتماً برای شما هم این اتفاق افتاده که افرادی با تمام وقاحت و پر رویی به خودشان اجازه می دهند در هر موردی اظهار نظر کنند و بعد با گفتن این جمله که من خیلی روراست و رُک هستم، خودشان را توجیه می کنند.

ما آزادیم رُک باشیم اما به هیچ وجه مجاز به گستاخ بودن نیستیم.

حالا از کجا تفاوت بین رک گویی و بی ادبی را متوجه شویم؟

رک گویی چیست
رک گویی چیست

مرز بین رک گویی و بی ادبی

دانستن تفاوت بین رک بودن بی ادبی، می تواند به بهبود روابط ما بسیار کمک کند. زیرا مرز باریکی میان این دو است که اگر از آن عبور کنیم، ناخواسته به دیگران توهین خواهیم کرد و علاوه براینکه باعث رنجش آن هامی شویم ، ارزش خود را نیز پایین می آوریم.

بنابراین برای آن که بین رک بودن و بی ادبی تمایز قائل شویم، نباید هرسخنی را بدون فکر به بهانه رک بودن بلافاصله به زبان بیاوریم و باعث ناراحتی و رنجش دیگران شویم. بلکه باید درک بهتری از مرز بین رک بودن و بی ادبی داشته باشیم. در واقع افراد رک گو هوش کلامی بالایی دارند و می‌توانند به خوبی با کلام خود، صحبت های خود را طوری با افراد مطرح کنند که نه تنها ناراحت و عصبانی نشوند، بلکه صحبت های آنان را بپذیرند و اجرایی کنند.

اما حالا می‌پردازیم به برخی دیگر از تفاوت های رک گویی:

فرد رک گو در مواقعی که از او تقاضای اظهار نظر می‌شود، صادقانه نظرش را بیان می‌کند و و این اظهارنظر در کمال ادب و احترام است.

عنوان کردن نظر بدون اجازه، دور ازادب و احترام، و گستاخی است.

اظهار نظر کردن به شکل نامناسب و با لغات وقیحانه به هیچ عنوان نشانه رک گویی نیست و جسارت تلقی می شود.

اظهار نظر در مورد عیب‌های ظاهری دیگران که فرد هیچ دخل و تصرفی در شکل گیری آن ندارد، مصداق کامل بی ادبی است نه رک بودن! به عنوان مثال فردی به دوستش می‌گويد چون چاق هستى لباست بسیار زشت به نظر می رسد! ببخشيدا من رك هستم!

فرد رک گو قبل ازشروع صحبت هایش، به پیامد‌های حرفش بر روی دیگران می اندیشد.

یک فرد صریح، قبل از شروع صحبت هایش به پیامدهای آن ها فکر می کند

فواید رک گویی

از مهم ترین فواید رک گویی حفظ شدن حریم ها و مواضع فرد است. زیرا باعث می‌شود دیگران به نظر و حریم او احترام بگذارند.

از دیگر فایده های رک بودن ، می‌توان به افزایش اعتمادی که در ارتباطات فرد رک و قاطع ایجاد می‌شود اشاره کرد. در واقع دیگران می‌دانند که شما صادق هستید و قرار است چگونه برخورد کنید. همین امر میزان پیش بینی نسبت به رفتار شما را افزایش می‌دهد و افراد بسیار راحت تر شما را امین قرار داده و اعتماد می کنند.

اگر به درستی رک گویی کنید و عقاید خود را محترمانه و بدون بی ادبی مطرح کنید، می توانید از بسیاری از سوء تفاهمات، دعواها و بدگویی ها جلوگیری کنید.

از جمله دیگر خوبی های رک گویی ، پایدار نگه داشتن مسیر گفتگو و ارتباطات افراد است؛ زیرا که این پیام را به دیگران می دهد که من چه توقعاتی دارم و همان قدر که در بیان آن‌ها راحت هستم، شما هم می‌توانید در بیان خواسته‌هایتان راحت باشید و بدون نگرانی رو راست باشید.

بالابردن مهارت ” نه ” گفتن یکی از مهم ترین نتایج مثبت رک گفتن است.

چرا که از تحمیل شدن بسیاری از مسائل بر شما جلوگیری می‌شود. به عنوان مثال اگر دوست ندارید به جایی بروید و دوستی به شما پیشنهاد بیرون رفتن بدهد، شما با گفتن “نه” می‌توانید از این که بی میل بیرون بروید، جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌کنم برای این که جلوی این اتفاق را به طور کامل بگیرید، حتماً مقاله بهترین تکنیک های نه گفتن را هم مطالعه کنید.

بالا بردن مهارت نه گفتن یکی از مهم ترین نتایج رک گویی است

معایب رک گویی

رک بودن بسیار خوب است و برای فرد رک، همان طور که گفتیم فواید بسیاری دارد؛ اما نباید معایب آن را حتی اگر کم باشد، ندید گرفت. بد نیست از روی دیگر سکه نیز بی خبر نباشیم.

باید توجه داشت که برای صریح و رک بودن لازم است شرایط و موقعیت به خوبی سنجیده شود، چون اگر یک سخن رک در شرایط مناسب مطرح نشود به جای تأثیر مثبت و گرفتن یک نتیجه مطلوب باعث به وجود آمدن کدورت و سوتفاهم خواهد شد. همان طور که انتقاد کردن نا مناسب این نتیجه را در پی خواهد داشت. رک گویی و انتقاد کردن تا حدودی به یکدیگر مرتبت است و می‌توان گفت اگر اصول و آداب انتقاد را به خوبی بلد باشیم، می‌توانیم رک گوی خوبی هم باشیم. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اصول صحیح انتقاد کردن را هم مطالعه کنید.

علاوه بر این نباید فراموش کرد زیادی صراحت داشتن باعث به وجود آمدن مشکلاتی در روابط فرد شده و اثرات مثبت آن کم کم از بین می‌رود و آرام آرام رک بودن از حالت روراست بودن در بیان حقیقت، به توهین کردن تغییر ماهیت می‌دهد.

پیامد های عدم رک گویی

رک نبودن از عدم اعتماد به نفس سرچشمه می‌گیرد. افرادی که رک نیستند، در بیان نیاز‌ها و خواسته‌هایشان که از اصلی ترین حقوق آن ها است دچار مشکل می‌شوند؛ به همین خاطر احساس ناکامی و ناامیدی کرده و همین احساس برآورده نشدن نیاز باعث فشار روانی و اختلالات روحی و افسردگی در فرد می‌شود.

این شخص همیشه مطابق میل دیگران رفتار کرده و خواسته ها و نظرات خود را ندید می گیرد و وقتی فرد به طور دائم مطابق میل دیگران رفتار کند، باعث می‌شود دیگران هم همین انتظار را از او داشته باشد و این امر بر عدم رضایت فرد می‌افزاید.

فرد وقتی با ناکامی‌ها روبرو شود فشار زیادی را تحمل می‌کند. از طرفی چون اعتماد به نفس پایینی دارد و نمی‌تواند به دیگران نه بگوید همواره عصبانیت خود را پنهان و سرکوب می‌کند. اما این خشم سرکوب شده در آخر بروز پیداکند و به خود فرد آسیب می‌زند.

در محدوده شغلی هم این موضوع بسیار مشاهده می شود. رک گویی همان دیواری نامریی است که بین مدیران و زیردستان کشیده می شود و اجازه نمی دهد آنها از نظرات همدیگر به خوبی مطلع شوند. اگر این دیوار از میان برداشته شود و افراد بتوانند با صراحت با یکدیگر صحبت کنند، بازدهی کار های سازمانی چندین برابر می شود و افراد با آرامش خاطر بیشتری می توانند فعالانه تر در جایگاه خود قرار بگیرند. تنها راه شکستن این دیوار، رک گویی یا صراحت است.

افرادی که رک گو نیستند، در بیان نیازهایشان دچار مشکل می‌شوند
افرادی که رک گو نیستند، در بیان نیازهایشان دچار مشکل می‌شوند

رک گویی و حاضر جوابی

همان طور که گفتیم، اغلب افراد تا حد زیادی تصور می کنند که رک گویی و حاضر جوابی دو ویژگی منفی و نامناسب هستند؛ در صورتی که اگر از آن ها به خوبی و در زمان مناسب استفاده شود، اتفاقات فوق العاده ای برای ما رخ خواهد داد. دقت داشته باشید که ما با این دو مهارت قرار نیست به کسی بی ادبی کنیم، حرمت ها را از بین ببریم و یا دل کسی را بشکنیم؛ بلکه قرار است فقط در زمان هایی که لازم است از خودمان دفاع کنیم، از موفقیت های خودمان بگوییم، به خودمان یا سایر افراد در جمع کمک کنیم و….

حالا چرا مهارت حاضر جوابی را در اینجا بیان کردم؟ دلیلش این است که شما تا زمانی که رک گو نباشید، نمی توانید به فردی حاضر جواب هم تبدیل شوید. در مقاله تکنیک های حاضر جوابی ، ما برخی از مهم ترین تکنیک های این مهارت را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم که می توانید آن را هم مطالعه کنید، اما با تکنیک هایی که اکنون بیان می کنیم، می توانید هر دو ویژگی را در وجود خود تقویت کنید.

برای حاضر جوابی باید فردی رک گو هم باشید

چگونه فردی رک گو باشیم؟

حالا که به خوبی متوجه شدید رک گویی چه اهمیت بالایی دارد و نداشتن این ویژگی می‌تواند چه تاثیرات بدی روی زندگی ما بگذارد، نوبت به آن رسیده که با تکنیک هایی برای رک گو بودن آشنا شوید. از نمونه راهکار‌های مفید و مؤثر برای یادگیری مهارت‌های رک بودن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اعتماد به نفس خود را افزایش بدهید

از نقطه مثبت های خودتان استفاده کنید . برروی آن ها متمرکز شوید، نه برروی نقاط منفی. برای مثال به حسن گویی خودتان بپردازید، از جملات مثبتی مثل من بسیار خوب صحبت می کنم، من می توانم به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنم و… اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به خودتان افتخار کنید. پیشنهاد می‌کنم برای رفع این مشکل حتماً سری به مقاله چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم هم بزنید.

برای رک گویی ، باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

2. مهارت های ارتباطی را به خوبی یاد بگیرید

اگر می خواهید صراحت را در خود افزایش دهید، باید مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهید. مثلاً در یک بحث حتماً به صحبت افراد گوش دهید و از کلمات مناسب در تایید حرف هایشان استفاده کنید و اگر موضوعی برای تان سوال بود حتما مطرح کنید. اجازه بدهید افراد جملات خود را کامل بیان کنند و منظورشان را منتقل کنند، بعد شما اظهار نظر کنید.

زود قضاوت نکنید و راجع به افراد نتیجه گیری نکنید؛ چون ممکن است باعث بحث و جدل بین شما و دیگران شود. حتماً در یک بحث طوری صحبت کنید که دیگران نیز به حرف زدن تشویق شوند. برای مثال از سوال های باز که معمولاً با کلمات چرا، چه چیزی و چگونه آغاز می شود استفاده کنید و اگر می خواهید اطلاعات واقعی به دست بیاورید، از سوال های بسته که پاسخ های بله یا خیر دارند استفاده کنید.

اگر می خواهید فرد رک گویی باشید باید مهارت های ارتباطی خود را بالا ببرید

3. از صحبت کردن در جمع نترسید

اگر همیشه از این که امکان دارد با حرف هایتان باعث ناراحتی دیگران شوید بترسید، فرصت پیشرفت در مهارت رک گویی را از دست می دهید.

اگر افرادی هستند که شما را به دلیل رک بودن سرزنش کنند، افرادی نیز هستند که شما را به دلیل عدم صداقت نیز سرزنش می کنند. پس اگر حرف های شما صادقانه باشد نباید از نظرات دیگران واهمه داشته باشید.

4. از جمع های کوچک خانوادگی شروع کنید

برای تمرین بهتر صراحت در بیان، از دورهمی های صمیمی و دوستانه خود آغاز کنید. چرا که هم شما با آن جمع راحت تر هستید و هم اگر دچار اشتباه و سوءتفاهم شدید ، ساده تر می توان آن را برطرف کرد.

با این روش می توانید روز به روز رک گویی خود را به بهترین شکل افزایش دهید.

برای تمرین بهتر صراحت از دورهمی های دوستانه شروع کنید
برای تمرین بهتر صراحت از دورهمی های دوستانه شروع کنید

5. بادلیل و منطق مخالفت کنید

بعد از اظهار هر نظر، دلیل آن را نیز بیان کنید و آن را اثبات کنید و به هیچ عنوان تظاهر به موافقت نکنید. به جای آن که موضوع بحث را تغییر دهید ، اگر به نظر خودتان اطمینان کافی دارید مخالفت خود را اعلام کنید. حواستان باشد که نباید کاری را بدون پرسش بپذیرید. سعی کنید در آن زمینه صحبت کنید و احساس خود را در آن مورد بیان کنید تا دیگران هم آن را بدانند.

بهترین راه تقویت فن بیان و رک گویی

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد بتوانید مهارت رک گویی خودتان را به بهترین شکل ممکن تقویت کنید و اتفاقات فوق العاده ای را برای خودتان رقم بزنید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و رک گویی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: زهرا شاه زهی
نویسنده: زهرا شاه زهی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --