چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که می‌خواستید برای گفت و گو با فردی که نمی‌شناسید پیش قدم شوید و یا جلوی خیلی از افراد آشنا، مؤذب بودید و نمی‌توانستید زیاد با آن ها حرف بزنید و معمولاً کنارشان ساکت بودید. این اتفاقات معمولاً به خاطر وجود دو دلیل رخ می‌دهند: کم حرفی و نداشتن مهارت شروع گفت و گو که به دلیل اول در مقاله بهترین راه های درمان کم حرفی اشاره کردیم و اکنون قصد داریم مهارت شروع گفت و گو یا همان باز کردن سر صحبت را به شما آموزش دهیم. پس حتماً تا انتها با مقاله باز کردن سر صحبت همراه ما باشید…

در مقاله باز کردن سر صحبت می‌خوانید

 1. ابتدا همه جوانب را بسنجید و تصویرسازی کنید
 2. از احوال پرسی های رایج و معمولی شروع کنید
 3. از طرف مقابلتان سوال بپرسید
 4. سوالاتتان باید پاسخ نسبتاً طولانی داشته باشند
 5. از علایق طرف مقابل صحبت کنید
 6. حسن جویی کنید
 7. از مسائل به روز جامعه حرف بزنید
 8. شنونده خوبی هم باشید
 9. اگر می‌توانید شوخی کنید
 10. مهارت های ارتباطی را حتماً رعایت کنید
 11. همیشه حرف برای گفتن داشته باشید

در ادامه با این 10 تکنیک یا بهتر است بگویم راهکار فوق العاده آشنا خواهید شد…

مشاوره تخصصی واتساپ

1. ابتدا همه جوانب را بسنجید و تصویرسازی کنید

اولین کاری که باید برای باز کردن سر صحبت با هر فردی انجام دهیم، این است که ابتدا ببینیم که آیا اکنون زمان مناسبی برای صحبت کردن است؟ اصلاً صحبت کردن با آن فرد خوب است و مشکلی ندارد؟ اگر بخواهیم صحبت کنیم آیا مشکلی پیش نمی‌آید و… این کار یکی از مهم ترین کارهایی است که یک فرد با هوش کلامی و فن بیان بالا انجام می‌دهد.

سپس باید صحبت های خود را با او تصویرسازی کنیم. یعنی کمی پیش بیینی کنیم که چه می‌خواهیم بگوییم، چگونه می‌خواهیم حرف بزنیم و در در یک کلام، مراحل صحبت کردن خود را با آن فرد ببینیم، سپس اقدام به صحبت کردن با طرف مقابل کنیم.

اولین کاری که باید برای باز کردن سر صحبت با دیگران انجام دهیم، این است که زمان را به خوبی بسنجیم

2. از احوال پرسی های رایج و معمولی شروع کنید

سعی کنید برای شروع صحبت های خود از کم خطر ترین راه استفاده کنید؛ یعنی احوال پرسی های رایج و معمول که افراد استفاده می‌کنند. مانند “حالت چطوره؟ چه خبر؟ چی کار می‌کنی؟ اوضاع خوب می‌گذره؟ و…”

این کار همان طور که گفتم کم خطرترین و در عین حال ساده ترین راه شرع گفت و گو است. البته سعی کنید این احوال پرسی ها را بیش از اندازه ادامه ندهید و در اصطلاح آن ها را لوس نکنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان در احوال پرسی را هم مطالعه کنید تا به خوبی بتوانید از پس این کار برآیید.

3. از طرف مقابلتان سوال بپرسید

برای باز کردن سر صحبت با هر شخصی، می‌توانید از او سوال بپرسید. البته نه هر سوالی!

می‌توانید درباره مکانی که در آن حضور دارید، اشیا و اتفاقاتی که در آنجا می‌افتد، مسائل روز جامعه و یا مسائل این چنینی صحبت کنید و سوال بپرسید. سعی کنید تا می‌توانید سوالات خیلی پرت و نامربوط نپرسید و البته دقت کنید که اعصاب شنونده را با زیاد سوال پرسیدن خرد نکنید!

برای باز کردن سر صحبت با هر شخصی می توانید از او سوال بپرسید
برای باز کردن سر صحبت با هر شخصی می توانید از او سوال بپرسید

4. سوالاتتان باید پاسخ نسبتاً طولانی داشته باشند

نکته بعدی درباره سوال پرسیدن هایتان، این است که فقط چیزی برای خالی نبودن عریضه نپرسید! مثلاً نگویید: خوبی؟ که او پاسخ بدهد ممنون. و تمام! سوالاتتان را طوری مطرح کنید که حداقل چند دقیقه ای گرم صحبت باشید و به نوعی سر صحبت باز شود. مثلاً بپرسید: اینجا چه مکان خوبی است! شما نظرتان درباره اینجا چیست؟

و این گونه قطعاً به مرور گفت و گوی شما آغاز خواهد شد و اتفاقاتی که انتظارش را دارید خواهد افتاد. (پیشنهاد می کنم حتماً در این رابطه مقاله مهارت گفتگو را هم مطالعه کنید.)

5. از علایق طرف مقابل صحبت کنید

به خودتان دقت کنید؛ تصور کنید که به فوتبال خیلی علاقه دارید و اطلاعات زیادی هم درباره آن دارید. طبیعتاً هم زمانی که یک نفر شروع به صحبت درباره فوتبال می‌کند، با علاقه و اشتیاق جذب او شده و پی حرف های او را می‌گیرید.

در واقع همه افراد وقتی درباره علایقشان حرفی زده می‌شود، به وجد آمده و مشتاق به صحبت کردن می‌شوند. اگر فردی که می‌خواهید سر صحبت را با او باز کنید را می‌شناسید، سعی کنید درباره علایق او صحبت کنید و سوالات یا نکاتی را همین رابطه مطرح کنید. اما اگر او را نمی‌شناسید، راهکار زیر را با دقت بیشتری بخوانید.

همه افراد وقتی درباره علاقه شان صحبت می شود مشتاق به صحبت کردن می شوند

6. از مخاطب خود حسن جویی کنید

همه افراد، تکرار می‌کنم که همه افراد _بلااستثنا_ دوست دارند که دیگران از آن ها تعریف کنند و نکات مثبت آن ها را بازگو کند. همان قدر که اکثر افراد از انتقاد خوششان نمی‌آید و با شنیدن آن آزرده خاطر می‌شوند، از حسن جویی و تعریف شنیدن خوشحال می‌شوند.

پس اگر مخاطبتان را می‌شناسید که می‌توانید از رفتار و وجناتش تعریف کنید و اگر نمی‌شناسید، از ظاهر، تیپ و قیافه و یا هر خصوصیت مثبتی که در او می‌بینید صحبت کنید. شک نکنید این تکنیک، تکنیکی جادویی برای شما خواهد بود و معمولاً دیگران را از شما راضی و خشنود می‌کند.

7. شنونده خوبی هم باشید

خوب گوش دادن، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که همه افراد برای برقراری ارتباط موثر با دیگران باید آن را داشته باشند. اصولاً افرادی که در نظر دیگران به اصطلاح کاریزماتیک هستند و حتی افرادی که اصول فن بیان را به خوبی می‌دانند، خوب می‌دانند که چطور باید به حرف های دیگران گوش فرا دهند تا آن ها را مشتاق به ادامه ارتباط با خود کنند. از قدیم هم گفته اند: مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد.

گوش دادن به قدری فایده و جنبه مثبت دارد که می‌توان درباره آن ها ساعت ها صحبت کرد. اما اگر بخواهیم به صورت مختصر و مفید درباره آن ها صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم گوش دادن:

 1. باعث ایجاد روابط می‌شود
 2. دانش شما را افزایش می‌دهد
 3. باعث کمک به خود و دیگران می‌شود
 4. ایده های جدید خلق می‌کند
 5. باعث کامل و درست برداشت کردن می‌شود
 6. و به معنای احترام به طرف مقابل است

همچنین برای این که تبدیل به فردی شوید که می‌تواند به صورت فعال و موثر گوش کند، تکنیک ها و راهکارهای زیادی وجود دارد که با توجه به گستردگی آن ها، درباره شان خیلی صحبت نمی‌کنم و پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید آن ها را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرید، به مقاله هنر خوب گوش دادن مراجعه کنید.

خوب گوش دادن یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر است

8. اگر می‌توانید شوخی کنید

شوخی و خنده یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط مناسب و موفق با دیگران است. البته ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که فرد مقابل از شوخی های شما ناراحت نشود و واکنش مثبتی نشان دهد.

خندیدن و شوخی کردن به قدری مهم و تاثرگذار است که معمولاً آن را به عنوان یکی از مهم ترین مهارت هایی که یک فروشنده موفق باید داشته باشد هم معرفی می‌کنند. همان گونه که ما در مقاله فن بیان در فروش هم به آن پرداختیم. پس حتماً سعی کنید مخاطب خود را بخندانید و شک نکنید که خنده تاثیر بسیار مثبتی بر روابط و صحبت های شما خواهد گذاشت.

9. مهارت های ارتباطی را حتماً رعایت کنید

زمانی که شما مهارت های ارتباطی را به خوبی رعایت کنید، آن وقت است که می‌توان گفت شما موفق به برقراری یک ارتباط موثر و باز کردن سر صحبت با مخاطب مورد نظر خود شده اید.

قبل از بیان این مهارت های ارتباطی، بگذارید ابتدا این ارتباط موثر را که چندین بار هم در این مقاله درباره آن صحبت کردیم برای شما تعریف کنیم که به خوبی متوجه منظور ما بشوید. در واقع ارتباط موثر یعنی:

ارتباطی که مخاطب شما بیشترین درک را از پیامتان داشته باشد و منظور شما را به بهترین شکل ممکن دریافت کند.

اما مانند همه مهارت ها و نکات دیگر، یک سری ابزارهایی وجود دارند که در نتیجه کار کردن آن ها کنار هم ارتباط موثر حاصل می‌شود. این ابزارها چیزهایی همچون:

 1. خوب گوش دادن (که پیش تر هم آن را به طور کامل توضیح دادیم)
 2. واضح صحبت کردن
 3. صداقت در ارتباط
 4. عدم خودشیفتگی
 5. فکر نکردن جای دیگری
 6. داشتن زبان بدن مناسب
 7. فن بیان قدرتمند

و… هستند که همگی آن ها را به طور کامل در مقاله ارتباط موثر به شما توضیح داده ایم و برای تقویت هر کدام از آن ها، پیشنهاد می‎‌کنم حتماً این مقاله را هم مطالعه کنید.

ارتباط موثر چیست
ارتباط موثر چیست

10. همیشه حرف برای گفتن داشته باشید

آخرین نکته ای که می‌خواهم برای تقویت مهارت شروع گفت و گو و باز کردن سر صحبت به شما بگویم، این است که همیشه آن قدر اطلاعات داشته باشید که بتوانید در هر شرایطی صحبت کنید و حرف برای گفتن داشته باشید.

می‌توانید زیاد مطالعه کنید، زیاد آموزش ببینید، به صحبت های دیگران با دقت گوش کنید، از دیگران سوال بپرسید، تحقیق کنید و خلاصه هر کاری که می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود انجام دهید.

کلام پایانی

امیدوارم تکنیک هایی که در این مقاله برای شما نام بردم کارساز باشد و بتوانید با استفاده از آن ها به خوبی مهارت شروع گفت و گو و باز کردن سر صحبت را یاد بگیرید.

موفق باشید…

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین باز کردن سر صحبت و شروع گفت و گو معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره حضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --